LIGA PRVAKA

UNITED – PSG 0:2 Parižani u sedam minuta slomili United na Old Traffordu

Screenshot: Twitter

NAKON dva mjeseca pauze vratila se Liga prvaka. Već u prvom danu nokaut faze elitnog natjecanja gledali smo veliki derbi Manchester Uniteda i Paris Saint-Germaina.

Potpuno izjednačena utakmica na Old Traffordu pretvorila se u laganu pobjedu Parižana početkom nastavka kada su u sedam minuta uspjeli dva puta zatresti mrežu engleskog velikana. Prvo je to napravio Presnel Kimpembe u 53. minuti nakon ubačaja Di Marije iz kornera, da bi Argentinac sedam minuta kasnije asistirao sjajnom Kylianu Mbappeu za konačnih 2:0.

United krenuo furiozno, ali se nervozni PSG uspješno obranio

Kako su i sve vodeće svjetske kladionice najavljivale, Paris Saint-Germain u utakmicu s Manchester Unitedom nije ušao kao izraziti favorit, što je bio neposredno nakon ždrijeba osmine finala Lige prvaka. Osjetio se u momčadi Thomasa Tuchela izostanak Neymara i Edinsona Cavanija pa su tako Parižani u dvoboj na Old Traffordu ušli veoma nervozno.

Veliki pritisak domaćih nogometaša gledali smo na samom početku u ne toliko atraktivnoj utakmici u kojoj smo prvu veću šansu vidjeli u 16. minuti. Paul Pogba kao od šale pretrčao je Presnela Kimpembea na desnoj strani, sjurio se u kazneni prostor gostiju, a onda, u namjeri da asistira Rashfordu na petercu, poslao loptu u Buffonovo naručje.

Kako je vrijeme odmicalo tako je momčad Olea Gunnara Solskjaera podizala ritam i tempo utakmice, a činilo se da PSG to jedva može pratiti. Njemački strateg na klupi Parižana nije bio nimalo zadovoljan prikazanim od strane njegovih izabranika. Stalno je vikao i dobacivao instrukcije s klupe i ubrzo su se gosti oslobodili pritiska.

Velika bitka na sredini terena i pet žutih u prvih 45 minuta

Kako je United počeo sve više izlaziti u napad s visoko postavljenim bekovima, PSG je to znao iskoristiti pa je prvu veliku šansu na utakmici imao Kylian Mbappé u 29. minuti. Proigrao ga je u kontri Julian Draxler, Francuz je utrčao između dva Unitedova braniča i s nekoliko metara tukao u padu. De Gea mu je to obranio i ostalo je 0:0.

S tim rezultatom otišlo se na odmor, a do kraja prvog poluvremena ništa značajnije po pitanju prigoda nije se događalo. Vrijedi istaknuti veliku bitku na terenu Teatra snova na kojem je glavni sudac Daniele Orsato u prvih 45 minuta podijelio čak pet žutih kartona, kao i dvije ozljede kod domaćina koje će u nastavku usmjeriti tijek utakmice.

Dvije ozljede Uniteda koje su prelomile susret

Solskjaer je ostao bez Jesseja Lingarda i Anthonyja Martiala zbog ozljeda pa su u nastavku na travnjaku bili Juan Mata i Alexis Sanchez. Iskusni dvojac nije pokazao apsolutno ništa u crvenom dresu, a strpljivi PSG uskoro je brojao dva pogotka razlike na svom kontu.

Dva pogotka u sedam minuta. Prvi put u povijesti europskih natjecanja Manchester United je izgubio s više od jednog gola razlike na Old Traffordu. Katastrofa je započela u 53. minuti kada je Angel Di Maria izveo ubačaj iz kuta, a neobjašnjivo nečuvan Presnel Kimpembe postigao pogodak na drugoj stativi. Mladom stoperu Francuske bio je to prvi pogodak karijere u seniorskom nogometu, a zanimljivo je da je prije tog uspjeha osvojio Svjetsko prvenstvo, ono u finalu protiv Hrvatske ljetos u Rusiji.

Nezaustavljivi Mbappé i Unitedova nemoć u drugom poluvremenu

Vidjelo se odmah da je zgoditak Parižana uzdrmao Engleze, na to su se dodale dvije ranije spomenute ozljede i u 60. minuti semafor na Old Traffordu pokazivao je 0:2 za goste iz francuske prijestolnice. Klasičnu polukontru PSG-a koju je lansirao Marquinhos, inače stoper koji pod Tuchelom igra na poziciji veznjaka, Di Maria je primio na lijevoj strani i odmjerenim centaršutom proslijedio do Mbappéa. Francuz je munjevito utrčao između dva Unitedova stopera i matirao nemoćnog De Geu za 0:2, što će se ispostaviti konačnim rezultatom ove utakmice. Bio mu je ovo prvi pogodak otkako više nije tinejdžer.

Nedugo zatim Mbappé je imao stopostotnu šansu za visokih 3:0, ali je u pokušaju loba španjolskog vratara bio neuspješan. United je pokušavao na sve načine postići barem pogodak, ali nije uspijevao ozbiljnije zaprijetiti Buffonovim vratima.

Štoviše, u drugom poluvremenu nisu uspjeli uputiti nijedan udarac u PSG-ov okvir. Paul Pogba u sudačkoj nadoknadi dobio je drugi žuti karton i isključujući crveni, što je samo produbilo Unitedove probleme pred uzvrat u Parizu koji će se odigrati 6. ožujka u Parku prinčeva.