Jučer najveći broj zaraženih u Švedskoj. Cappelli Šveđanima: Dođite, niste rizični

"MI SMO vrlo dobri prijatelji, bit ćemo otvoreni kad Šveđani dođu. Ne smatramo švedske turiste rizičnijima od ostalih", rekao je pomalo neuvjerljivim glasom hrvatski ministar turizma Gari Cappelli u srijedu za središnje vijesti popularnog švedskog televizijskog kanala TV4.
Gotovo da nema važnijeg medija u Švedskoj koji posljednjih dana s dosta zadovoljstva nije napomenuo kako je Hrvatska jedna od rijetkih europskih zemalja u kojoj su švedski turisti dobrodošli. Naravno, pod uvjetom da imaju hotelsku rezervaciju ili slično.
Međutim, istog tog dana dok je Cappelli govorio kako su Šveđani rado viđeni na Jadranu, a reporterka TV4 dodala kako je prošle godine u Hrvatskoj bilo oko 300.000 švedskih turista, švedski Zavod za javno zdravstvo zabilježio je najveći broj zaraženih koronavirusom u jednom danu od početka pandemije. Ukupno je u četvrtak detektirano novih 1588 zaraženih Šveđana.
Zbog neortodoksnih i relativno ležernih mjera borbe protiv koronavirusa, među kojima nije bilo ni karantene ni zatvaranja škola, vrtića, trgovina ili restorana, Švedska je sasvim razumljivo tjednima bila u fokusu europskih, pa tako i hrvatskih medija. U međuvremenu je Hrvatska, kao i niz zemalja u Europskoj uniji, zarazu učinkovito i brzo svela na minimum pa je interes javnosti za koronavirus ponešto oslabio i fokus se usmjerio na nadolazeću recesiju i srpanjske parlamentarne izbore.
Švedska i dalje svakog dana ima oko tisuću novozaraženih, a ministar Cappelli ih unatoč tome željno iščekuje
No iako je situacija u ovoj skandinavskoj zemlji bitno bolja nego krajem travnja i početkom svibnja, Švedska još vodi bitku s koronavirusom. Ukupno je do 12. lipnja preminulo gotovo 4900 osoba, zbog čega je Švedska izbila na peto mjesto u svijetu prema stopi smrtnosti (iza Belgije, Velike Britanije, Španjolske i Italije), a broj potvrđeno zaraženih prešao je 50.000.
Ipak, dnevni broj smrtnih slučajeva pao je ispod 40, a broj pacijenata na intenzivnom liječenju i ukupno u bolnicama dvostruko je manji nego na vrhuncu krize. K tome, ukupna stopa smrtnosti (bez obzira na uzrok) gotovo se vratila na prosječne vrijednosti zabilježene od 2015. do 2019. godine. Stoga se čini da je veći broj novozaraženih zapravo posljedica intenzivnog testiranja koje je posljednjih tjedana napokon pokrenuto u Švedskoj. Tako se trenutačno u cijeloj zemlji tjedno testira oko 50.000 osoba, odnosno praktički se može testirati tko god želi u bilo kojoj ambulanti.
I švedski stožer za borbu protiv pandemije, koji vodi sada već planetarno poznati epidemiolog Anders Tegnell, prorijedio je svoje konferencije za novinare, a švedski mediji sve se više bave uzrocima i pozadinom javnozdravstvene krize. Svakodnevno se propituju razboritost i utemeljenost Tegnellove strategije blagih mjera, posebice kad se uzme u obzir da su skandinavski susjedi imali bitno strožu karantenu i višestruko manju smrtnost.
Tegnell je prije desetak dana u jednom medijskom istupu čak priznao da bi se s obzirom na razvoj događaja danas možda odlučio za neke strože mjere, ali nakon što su mnogi to protumačili kao priznanje pogreške, istog je popodneva požurio naglasiti kako i dalje smatra da je Švedska izabrala ispravan put kroz pandemiju.
Zbog takve strategije Švedska i dalje svakog dana ima oko tisuću novozaraženih. A ministar Cappelli ih unatoč tome željno iščekuje. Ironija je da švedskim građanima dolazak na Jadran u ovom trenutku priječe švedski, a ne hrvatski propisi. Naime, Švedska je tek danas (13. lipnja) ukinula preporuku da se ne putuje unutar zemlje, a preporuka da se izbjegavaju putovanja u inozemstvo, pa tako i u Hrvatsku, koje se pridržavaju gotovo svi Šveđani, traje sve do 15. srpnja.
