Izrael blokirao kamione, Gazi prijeti glad. "U 48 sati bi moglo umrijeti 14.000 beba"

IZRAEL je u rat protiv Hamasa nakon napada 7. listopada 2023. krenuo s arsenalom oružja koji je većinom financirala i osigurala američka vlada, a zatim ga i više puta nadopunjavala. Drugi saveznici, poput Francuske, Ujedinjene Kraljevine i Kanade, dali su mu nešto jednako važno – duboko povjerenje i solidarnost, temeljeno na zgražanju nad pokoljem 1200 ljudi, većinom izraelskih civila, i prizorima 251 osobe koje su odvukli u Gazu kao taoce.
No čini se da je to povjerenje sada nestalo – barem što se tiče Pariza, Londona i Ottawe. Tri zemlje uputile su dosad najoštriju osudu izraelskog načina vođenja rata u Gazi i pozvale na trenutno zaustavljanje nove ofenzive koju izraelski premijer Benjamin Netanyahu opravdava ciljevima uništenja Hamasa, oslobađanja preostalih talaca i uspostave potpune izraelske vojne kontrole nad Gazom, napisao je danas Jeremy Bowen, urednik za vanjsku politiku na BBC-u.
U zajedničkoj izjavi vlade Francuske, Velike Britanije i Kanade odbacile su Netanyahuove argumente i jasno poručile: "Snažno se protivimo širenju izraelskih vojnih operacija u Gazi. Razina ljudske patnje u Gazi je nepodnošljiva." Pozvali su na oslobađanje preostalih talaca, podsjetili na "gnusan napad" 7. listopada i naglasili kako su u tom trenutku vjerovali da Izrael ima pravo braniti se od terorizma. "No ovo što sada gledamo potpuno je nesrazmjerno", naveli su.
Netanyahuovo dopuštenje da se u Gazu pusti "minimalna količina hrane" ocijenili su "potpuno neadekvatnim".
Netanyahu: Ove optužbe su velika nagrada Hamasu
Premijer Izraela uzvratio je optužbama da "čelnici u Londonu, Ottawi i Parizu dodjeljuju veliku nagradu za genocidni napad na Izrael 7. listopada i pozivaju na nova takva zvjerstva". Naglasio je kako bi rat mogao završiti samo ako Hamas vrati taoce, položi oružje, pristane na izgnanstvo svojih čelnika i demilitarizaciju Gaze.
"Nijedna država ne može prihvatiti manje od toga, a Izrael sigurno neće", poručio je Netanyahu.
Podsjetimo, protiv Netanyahua je Međunarodni kazneni sud izdao nalog za uhićenje zbog navodnih ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti, što je on odbacio kao "antisemitizam". Međunarodni pritisak na njega raste, posebno nakon što su ugledne organizacije upozorile da Gazi prijeti glad.
Na sastanku između EU i Ujedinjene Kraljevine u Londonu, predsjednik Europskog vijeća António Costa izjavio je kako je humanitarna kriza u Gazi "tragedija u kojoj se sustavno krši međunarodno pravo, a cijelo stanovništvo izloženo je nesrazmjernoj vojnoj sili". "Humanitarna pomoć mora imati siguran, brz i nesmetan pristup", dodao je.
Netanyahuova odluka da u Gazu dopusti ograničene zalihe izazvala je bijes njegovih krajnje desnih koalicijskih partnera. Ministar nacionalne sigurnosti Itamar Ben Gvir, osuđen 2007. zbog poticanja na rasizam i potpore ekstremističkoj židovskoj skupini koju i Izrael smatra terorističkom, rekao je da će Netanyahuova odluka "dati kisik Hamasu dok naši taoci trunu u tunelima".
Jučer je u Gazu ušlo samo pet kamiona pomoći, dok su izraelske kopnene, zračne i topničke snage nastavile s napadima u kojima su ubijeni brojni palestinski civili, uključujući djecu.
Napad na medicinski konvoj prisilio saveznike na reakciju
Protivnici izraelskog razaranja Gaze i ubojstava desetaka tisuća palestinskih civila već mjesecima upozoravaju da su zapadne vlade predugo šutjele. Održane su brojne demonstracije zbog krvoprolića u Gazi i eskalacije nasilja na Zapadnoj obali, gdje izraelska vojska i naoružani doseljenici provode racije i oduzimaju zemlju Palestincima.
No ponekad jedan događaj postane simbol koji natjera vlade na reakciju. Ovaj put to je bilo ubojstvo 15 medicinara i humanitarnih radnika u izraelskom napadu 23. ožujka. Incident je uslijedio nakon što je Izrael 18. ožujka prekinuo dvomjesečno primirje nizom zračnih napada.
>> Izraelske vojnike koji su u Gazi ubili bolničare vodio zloglasni general
Pet dana nakon obnavljanja sukoba, izraelska jedinica napala je medicinski konvoj i potom tijela ubijenih, zajedno s vozilima izrešetanima mecima, zatrpala pijeskom. Službena izraelska verzija događaja opovrgnuta je kada je iz masovne grobnice izvučen mobitel jedne od žrtava – koji je snimao cijeli događaj prije nego što je njegov vlasnik ubijen.
Snimka je pokazala da su jasno označena i osvijetljena vozila hitne pomoći sustavno napadnuta dok gotovo svi u njima nisu ubijeni, čime su poražene tvrdnje izraelske vojske da su radnici hitne službe predstavljali prijetnju.
Najžešća kritika izraelske ofenzive do sada
Od tog trenutka rastu i zabrinutost i ljutnja ne samo među tradicionalnim protivnicima izraelske politike. Europski saveznici, predvođeni francuskim predsjednikom Emmanuelom Macronom, pooštrili su ton. Najnovija zajednička izjava njihova je dosad najžešća kritika izraelske ofenzive.
Visoki europski diplomatski izvor uključen u rasprave rekao je novinarima da oštra poruka odražava "stvarni osjećaj političke ljutnje zbog humanitarne situacije, osjećaj da je prijeđena granica i da ova izraelska vlada djeluje nekažnjivo".
Još opasnije za Izrael, u izjavi stoji: "Nećemo stajati po strani dok Netanyahuova vlada nastavlja s ovim teškim kršenjima. Ako Izrael ne prekine novu vojnu ofenzivu i ne ukine ograničenja za humanitarnu pomoć, poduzet ćemo daljnje konkretne korake kao odgovor."
Koji bi to točno koraci mogli biti, nije precizirano. No jedna mogućnost su sankcije. Još ozbiljniji potez bila bi formalna odluka o priznanju Palestine kao neovisne države.
Francuska razmatra upravo to – da se pridruži 148 država koje su već priznale Palestinu – na konferenciji koju suorganiziraju sa Saudijskom Arabijom početkom lipnja u New Yorku. Velika Britanija o toj je temi već razgovarala s Francuzima.
Izrael, koji na to snažno reagira, poručio im je da bi na taj način dali Hamasu pobjedu. No ton izjave koju su zajednički dali Francuska, Kanada i Ujedinjena Kraljevina pokazuje da Izrael više nema isti utjecaj na te saveznike.
UN: U roku od 48 sati moglo bi umrijeti 14.000 beba u Gazi
Ujedinjeni narodi upozoravaju na katastrofu. Šef humanitarnog ureda UN-a Tom Fletcher rekao je jutros za BBC da bi, ako pomoć uskoro ne stigne, u roku od 48 sati moglo umrijeti 14.000 beba u Gazi. Pet kamiona pomoći koji su ušli u ponedjeljak opisao je kao "kap u oceanu", potpuno nedostatnu za potrebe stanovništva.
Dan ranije, glavni direktor Svjetske zdravstvene organizacije Tedros Adhanom Ghebreyesus upozorio je da dva milijuna ljudi gladuje u Gazi, dok "tone hrane stoje blokirane na granici" jer ih Izrael ne propušta.
U međuvremenu, dok Izrael najavljuje "neviđeni napad" na infrastrukturu Hamasa, vojska je naredila evakuaciju Khan Younisa, a tisuće Palestinaca počele su bježati.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati