Vrhovni sud danas donosi jednu od najznačajnijih odluka, koju čeka 55 tisuća obitelji

IMAJU li građani koji su konvertirali kredite iz "švicaraca" u eure pravo na obeštećenje? Na to pitanje, koje bi banke moglo koštati između 20 i 25 milijardi kuna, danas bi odgovor trebao dati Vrhovni sud.
>> Vrhovni sud danas donosi odluku koja bi banke mogla koštati do 25 milijardi kuna
Radi se o jednoj od najznačajnijih sudskih odluka, koja se tiče najmanje 55 tisuća obitelji. Prvotno je trebala biti donesena 13. prosinca pa je odgođena na 19. prosinac i na kraju ostavljena za 20. prosinac, odnosno danas. Navodno je na raspravama Vrhovnog suda iznijet niz različitih, oštro suprotstavljenih stavova.
Odgađana odluka
S obzirom na to da konačna odluka nije bila usuglašena, ona je odgađana. Podsjetimo, Vrhovni sud je po pitanju konverzije i njezinog utjecaja na obeštećenje potrošača čekao mišljenje Suda Europske unije, koji je, kako je već poznato, odlučio da nije nadležan za odlučivanje.
Sud Europske unije uputio je naše sudove da sami ocijene je li konverzijom uspostavljena ugovorna ravnoteža i je li izvršen povrat novca za građane koji su oštećeni u slučaju "švicarac". Ako presuda Vrhovnog suda bude dala za pravo korisnicima kredita, a ne bankama, tim financijskim institucijama ostaje tek podići tužbu na Ustavnom sudu.
Nemali iznos za banke
No, banke će morati isplatiti oštećene građane po presudi Vrhovnog suda. Ne radi se o malom iznosu za banke. Onog trenutka kada Vrhovni sud RH zauzme stav o obeštećenju za konvertirane kredite, svi niži sudovi morat će ju poštivati i implementirati u svoje presude.
Podsjetimo kako je jučer udruga Franak poručila sucima Vrhovnog suda da pri zauzimanju pravnog shvaćanja o kreditima konvertiranima u euro poštuju hrvatsko i pravo EU i da 55.000 obitelji konačno mora dobiti pravo na utvrđivanje punih obeštećenja nakon konverzije.
Oba prava nedvosmisleno upućuju nacionalne sudove da u sudskim postupcima moraju dopustiti vještačenja kojima će se potom utvrditi jesu li uistinu potrošači konverzijom obeštećeni u potpunosti.
"Svi ti suci bit će moralni pobjednici ako donesu pravno shvaćanje u skladu s presudama Suda EU, odnosno odluče da potrošači imaju pravo na punu restituciju", kažu iz Udruge Franak dodajući da će u suprotnom omogućiti lopovima da zadrže oko 3 milijarde eura preplaćenih iznosa i zateznih kamata koji tim lopovima ne pripadaju.
