Jasni iz Pule srušena je bespravna kuća. Sada se vraća živjeti u gradski stan

JASNI OBIĆ iz Pule prije nešto manje od mjesec dana Građevinska inspekcija srušila je bespravno izgrađenu kuću na pašnjaku blizu Ližnjana. Proteklog tjedna iz Grada Pule dobila je potvrdu - nastavit će, kao i do prije par mjeseci, živjeti u gradskom stanu.
Gradski stan od 37 kvadrata u centru Pule - 50 eura mjesečno
U kuću koju je izgradio njezin bivši muž uselila je krajem prošle godine sa svoje tri kćeri jer je, kako nam je rekla, gradski stan u kojem je do tada živjela bio nepovoljan za život te ga je bilo potrebno kompletno renovirati. Ubrzo nakon useljenja stigla je obavijest iz Državnog inspektorata da se uskoro kreće s rušenjem bespravno izgrađenih objekata u Istri te da je njezina kuća jedna od prvih na redu za rušenje.
Nakon što je istupila u javnost, činilo se da kuća u kojoj živi neće biti srušena, a onda su 24. ožujka u pratnji inspekcije došli bageri i srušili je.
>> VIDEO Danas je ipak srušena bespravno izgrađena kuća žene s troje djece u Puli
Jasna je i ranije živjela u gradskom stanu za koji su ugovor o stanovanju potpisali Grad Pula i njezin sada bivši suprug, a s obzirom na to da u vlasništvu nema nijednu nekretninu, rekla nam je da je uspjela postići dogovor s bivšim suprugom te je u petak potpisala ugovor s Gradom Pulom.
U stan od 37 kvadrata smješten u centru grada, za koji mjesečna stanarina iznosi 50 eura, još neće useljavati jer je, kako nam je rekla - derutan. Planira ga renovirati, a dio troškova snosit će Grad Pula.
Do tada će ostati u privremenom smještaju kod prijatelja, kamo je s kćerima uselila prije mjesec dana, nakon što joj je srušena kuća. U međuvremenu se i Grad Pula angažirao oko pronalaska zamjenskog smještaja za Jasnu i njezinu djecu, no bezuspješno. Alternativa je bila samo jedna - stan u Premanturi koji im je bio predaleko od Pule i u kojemu su mogli biti samo do 15. travnja zbog nadolazeće sezone i iznajmljivanja smještaja turistima.
Istra staje na kraj bespravnoj gradnji
Jasnin slučaj podijelio je javnost. Dok su je neki sažalijevali i smatrali da bi prioritetno trebalo rušiti bespravne građevine uz more, drugi su smatrali da pri rušenju kuća ne treba biti nijedne iznimke, pa tako ni za Jasnin slučaj.
Kako god bilo, u Istri su se počele događati promjene. Višemjesečno najavljivanje i upozoravanje župana Borisa Miletića da će stati na kraj bespravnim graditeljima se obistinilo kada je Državni inspektorat početkom ožujka ove godine srušio prve kuće u Umagu, Rovinju i Ližnjanu.
Ipak, i ovdje je došlo do previranja jer brojni istarski političari, uključujući i pulskog gradonačelnika Filipa Zoričića, smatraju da su IDS i njegov donedavni član Boris Miletić zadnje osobe koje bi treble zagovarati borbu protiv bespravne gradnje jer je za njihove vlasti izgrađena većina takvih građevina.
"IDS i župan Miletić sada su uočili bespravnu gradnju, a na vlasti su bili trideset godina. To je kao da se ja jedno jutro probudim i čudim što imam stomak. Trideset godina su ovdje živjeli zatvorenih očiju, a sada su veliki spasitelji. To je najveća ironija u svemu, ali sada nema nazad. Prostor se mora srediti i mi kao Grad ćemo sudjelovati u tome", rekao je nedavno Zoričić.
Nadzori građevinske inspekcije zadnjih su nekoliko mjeseci u Istri pojačani, i to najviše na području Vodnjana, Bala, Ližnjana i Medulina. Za sada je najavljeno uklanjanje 14 bespravno sagrađenih objekata - tri u okolici Umaga, pet oko Rovinja te šest oko Ližnjana.

bi Vas mogao zanimati
Izdvojeno
Pročitajte još
bi Vas mogao zanimati