Najveći stres zbog pandemije doživljavaju roditelji male djece, tvrdi istraživanje

Foto: 123RF

KAKO smo ušli u sedmi mjesec pandemije, vidljivije su sve izraženije posljedice koje ova situacija ostavlja na mentalno zdravlje ljudi. No čini se da su time najviše pogođeni roditelji s malom djecom.

Naime, iako je pandemija sigurno utjecala na mentalno zdravlje svih demografskih skupina, istraživanje Američkog psihološkog udruženja pokazalo je da su u travnju i svibnju ljudi s djecom mlađom od 18 godina bili znatno više pod stresom nego oni koji nisu roditelji.

Noviji podaci istraživanja RAPID-EC Sveučilišta Oregon, koje je anketiralo 1000 nacionalno reprezentativnih roditelja s djecom mlađom od 5 godina svakog tjedna do kraja srpnja i nastavit će s njihovim praćenjem do kraja prosinca, pokazuju da su roditelji male djece posebno pod stresom.

Čak 63 posto roditelja reklo je da osjećaju da su izgubili emocionalnu potporu tijekom pandemije. Prema studiji s Harvard's Graduate School of Education, 61 posto roditelja djece u dobi 5, 6 i 7 godina u Massachusettsu složilo se da se zbog pandemije osjećaju "nervozno, tjeskobno ili na rubu snaga".

"Ovo je kronična destabilizirajuća sila za naš život, obitelji, roditelje i djecu", rekao je dr. sc. Pooja Lakshmin, klinički docent psihijatrije na Medicinskom fakultetu Sveučilišta George Washington: "To trebamo tretirati kao krizu mentalnog zdravlja kojoj ne vidimo kraj".

Iako mnogi roditelji male djece u svim demografskim skupinama osjećaju povećanu razinu stresa, dvije podskupine trenutno mogu biti posebno izložene riziku od anksioznosti i depresije: žene koje su trudne ili su nedavno rodile i roditelji koji se financijski bore da ispune svoje i dječje osnovne potrebe.

Prije pandemije, anksioznost i depresija pogađali su između 10 i 25 posto žena tijekom trudnoće i u prvoj godini nakon poroda. Dvije studije iz Kanade pokazuju kako su se te brojke sada povećale. Jedna studija na gotovo 2000 trudnica pokazala je da 37 posto pokazuje klinički značajnu razinu depresije, a 57 posto njih pokazuje klinički značajnu razinu anksioznosti. Drugo istraživanje na 900 žena pokazalo je da se stopa depresije povećala na 40 posto (s prijašnjih 15 posto), a stopa anksioznosti porasla je na ogromnih 72 posto (s nekadašnjih 29 posto).

Tijekom pandemije najveći stres za roditelje koje je anketirao projekt RAPID-EC Sveučilišta Oregon bila je nemogućnost da osiguraju dovoljno kvalitetnu prehranu te da osiguraju odjeću i smještaj za svoju djecu, rekao je dr. Philip Fisher, direktor Centra translacijske neuroznanosti na sveučilištu, koji vodi projekt.

Pokazalo se da je više od 60 posto roditelja koji imaju financijske probleme prijavilo emocionalne probleme, dok je među onima koji nemaju financijske probleme isto prijavilo njih 30 posto, piše New York Times.

Pročitajte više