Tatina uloga u periodu nakon rođenja bebe je ogromna, prema riječima doule

Foto: Shutterstock

OČEVI na mnogo, mnogo načina mogu pomoći oko novorođenčadi. “Tata bi trebao pomoći oko svog novorođenčeta koliko može. Ne samo uspostaviti i osnažiti povezanost s bebom, nego biti i od velike pomoći majci koja je tek rodila, podržavajući tako njen oporavak”, kaže Jada Shapiro, postporođajna doula, edukatorica za porođaj i savjetnica za dojenje u New Yorku.

„Jedan od načina na koji očevi mogu pomoći s novorođenčetom je onaj neizravni, tako da podržava i pomaže majci”, kaže Regina E. Coley, porodiljna i postporođajna doula. “Tata se treba brinuti o mami tako što će joj pomagati sa stvarima poput kuhanja ili pospremanja nakon večere kako ona ne bi morala brinuti o tim stvarima u tom periodu. Važno je da tata radi te stvari jer će mami trebati što više odmora tijekom tog perioda kako bi se mogla oporaviti”, kaže Coley.

Noćna buđenja

Kad beba noću zaplače, tata može ustati i pokušati je utješiti bez da budi mamu. Može promijeniti pelenu i potom dodati bebu mami ako ju je potrebno dojiti. Ako se beba hrani na bočicu, mama se neće morati ni buditi.

Mijenjanje pelena

Izmjenjivanje u ulozi mijenjanja pelena je vrlo korisno, ali je također izvrsna prilika za zbližavanje tate i bebe, kaže Coley. Daje tati priliku da drži svoje novorođenče i provede vrijeme jedan na jedan u komunikaciji s novim članom obitelji.

Ponekad može biti teško započeti razgovor o dijeljenju roditeljskih zadaća, ali možete početi sada - pitanje kako ravnomjerno podijeliti teret jednostavno je dio roditeljstva.

Roditeljstvo je lakše ako se doživi kao timski rad. Čak i ako tata ne može hraniti bebu, kad je beba nahranjena on apsolutno može pomoći u mijenjanju pelena, tješenju i ustajanju tijekom noći, a svaki trenutak koji mama može iskoristiti za odmor u tom osjetljivom periodu znači više nego ikad.

Pročitajte više