Splitske prodavačice otkrile koliko trgovci svaki dan bace hrane: "Sramota"

Foto: Ivana Ivanovic/Pixsell

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.

MNOGE trgovine u današnje vrijeme imaju gotove obroke pripremljene za svoje kupce, pa se tako na policama može naći gotovo sve - od netom pečenog pileta, preko gotovih salata, do paniranih fileta ribe i sl. Uglavnom se sve peče u poslovnicama i odmah ide u prodaju. No osim toga, tu su i svježi pekarski proizvodi, a sve te namirnice ne mogu biti u prodaji duže od jednog dana. Mnogi se pitaju - što se događa s tom hranom na kraju dana ako se ne proda? 

Slobodna Dalmacija je to i saznala. Naime, prodavačice iz jednog splitskog trgovačkog centra su im javile kako svakog dana završetkom radnog vremena u smeću završi hrane u vrijednosti od 50 do sto, ponekad i više eura.

Ono što se nije prodalo iz njihove kuhinje, skuhano, pečeno, meso, riba, variva, salate, juhe, sve se to pakira u vreće, važe i baca u kontejner, piše Slobodna Dalmacija. Nije to jedini primjer, hrana ide u otpad i u brojnim drugim trgovinama, saznaju od njihovih djelatnika.

Kulminacija za blagdanske dane

Kulminacija je bila za blagdanske dane. Djelatnici jedne splitske trgovine rekli su da je na Badnjak u smeću završilo mnoštvo pečenog mesa, piletine, bakalara, variva, salate, u vrijednosti od nekoliko stotina eura. Nije se prodalo, pa su poslodavci podvukli crtu i odlučili ostatak baciti u kontejner. 

"Sramota, boli njih neka stvar što ima toliko gladnog svita. Je li se to može nekome potrebitom donirati? Moglo je. Ali ne, to je za njih smeće. To vam je to, sit gladnom ne vjeruje, staro je pravilo. Mi svaki dan gledamo kako bacaju i bacaju.

I hvata nas ljutnja, osobito na blagdanske dane. Ali da ideš nešto svojim nadređenima kazati, još će ti prilipit opomenu, otkaz. Držat će te za revolucionara, za nekog ko izaziva probleme. I onda šutiš i gledaš, ali ne možeš opet toliko šutit i mirno gledati. Posebno ne na blagdane, to je bilo gnjusno", potužila se prodavačica iz jednog splitskog lanca.

No s druge strane, postoje i trgovine koje takvu hranu stavljaju na popust da bi se tako što više prodalo onoga iz dnevno kuhanog asortimana. Kako piše Slobodna Dalmacija, postoje i brojni splitski dućani koji doniraju artikle sa skorim istekom roka trajanja raznim udrugama. 

Pročitajte više