Hrvatska u infarktnoj završnici pobijedila Španjolsku

HRVATSKI rukometaši uspješno su započeli nastup na Europskom prvenstvu u Sloveniji. U izuzetno teškoj utakmici s jakim Španjolcima došli su do pobjede u posljednjoj sekundi susreta golom Balića s 12-ak metara.

Ovo je bila treća službena utakmica zaredom u kojoj je Hrvatska pobijedila Španjolsku, i to ponovo u vrlo nezvjesnoj završnici.

U prvom poluvremenu puno toga nije štimalo u našoj igri. Obrana nije bila dobra, a i realizacija napada je bila loša. Červar u obrani nikako nije uspio pronaći pravu kombinaciju. Isprobao je oba vratara (Matošević, Šola), iskušao nekoliko vrsta obrane, no nije bilo uspjeha. Razbranio se španjolski vratar Barrufet, pa su Španjolci u 15. minuti susreta vodili s 5 razlike. Naši su do poluvremena ipak uspjeli smanjiti prednost Španjolske na 3 pogotka, pa se na odmor otišlo s rezultatom 17:14.

U drugom poluvreemnu naši su imali nekoliko prilika da dođu u vodstvo, no do 41. minute ispriječio se ili Barrufet ili vratnica.

U 41. minuti pogotkom Lackovića s 9 metara naši su došli do izjednačenja 20:20. Mogli smo i ranije izjednačiti no u svega nekoliko minuta hrvatski rukometaši zapucali su pet zicera (Vori 3, Sulić, Kaleb) i to sve s linije šest metra. Ipak, sedam minuta prije kraja Hrvatska je došla do prvog vodstva (25:24), a potom i do dva pogotka prednosti (27:25) riskantnim šutom Petra Metličića s 9 metara.

Španjolci su se uspjeli vratiti u igru u posljednjim minutama utakmice stavivši flastera na Ivana Balića.

U posljednjih nekoliko minuta igralo se gol za gol, a naši su imali priliku 2 minute prije kraja povesti 2 razlike. Umjesto vostva Matošević je primio gol Garcie s lijevog krila i Španjolci su 20 sekundi prije kraja utakmice izjednačili.

Pri rezultatu 29:29 Hrvatska je imala napad i svega nekoliko sekundi vremena prije kraja utakmice.

Španjolci su napravili prekršaj, koji je s 15-ak metara izveo Ivano Balić uputivši loptu prema golu. Barrufet je čekao zvižduk suca i nije reagirao na Balićevu loptu.

Španjolci su tražili da se gol poništi, no rezultat je na kraju ipak ostao 30:29 za Hrvatsku.

Razloga za poništenje gola nije niti bilo jer je Balić izveo prekršaj i pogodio mrežu prije nego što je istekla posljednja minuta igre.

Španjolci su pokušali izvršiti pritisak na suca jer su, navodno, čekali da sudac da znak da se prekršaj izvede, pa zato nisu reagirali na Balićev šut sa zemlje s 12-ak metara u posljednjoj sekundi susreta.

Najbolji kod Hrvatske bio je Petar Metličić s 8 pogodaka, dobar Matošević imao je 10 obrana. No, niti Matošević niti Šola nisu branili kako smo ih naviknuti gledati.

Sutra je za rukometaše slobodan dan, a u subotu u 20 sati Hrvatska igra protiv Danske.

LJUBLJANA Dvorana Tivoli. Gledatelja 3.500. Suci Lemme i Ulrich (Njemačka).

HRVATSKA: Matošević, Šola, Kaleb 2, Džomba, Zrnić, Sulić 4, Vori, Lacković 3, Valčić 3, Balić 6, Goluža 4 (3), Špoljarić, Metličić 8, Vukas. Izbornik Červar

ŠPANJOLSKA: Hombrados, Barrufet, Garcia 5, Hernandez 3, Prieto 1, Garabaya 1, Perez 1, Entrrerios 5, Romero, OCallaghan, Raul 1, Lozano 1, Fernandez, Belaustegui 11, M.Ortega. Izbornik Argiles

ISKLJUČENJA: Hrvatska 16 minuta, Španjolska 12 minuta

SEDMERCI: Hrvatska 2 (2), Španjolska 7 (5)