ŠVEDSKA - ŠVICARSKA 1:0 Švedska je u četvrtfinalu Svjetskog prvenstva

ŠVEDSKA je pobjedom protiv Švicarske 1:0 u Sankt Peterburgu izborila četvrtfinale Svjetskog prvenstva prvi put nakon 24 godine.

Jedini gol na utakmici postigao je Emil Forsberg u 66. minuti uz pomoć švicarskog braniča Akanjija, od čije se noge lopta odbila u gol.

San Šveđana o svjetskoj titulu i dalje živi. Nakon što su skupinu prošli ispred Njemačke, Južne Koreje i Meksika, a u kvalifikacijama iza sebe ostavili i Nizozemsku i Italiju, ostvarili su najveći međunarodni uspjeh od 1994. godine, kada su osvojili broncu.

Tvrda i neizvjesna utakmica nije oduševila nogometne fanove, malo je bilo pravih prilika na obje strane, a od ukupno 30 šuteva na gol, tek je sedam išlo u okvir gola. Švicarci su kontrolirali igru u oba poluvremena, ali Šveđani su s manjim posjedom lopte bili opasniji i stvarali više prilika.

U prvom dijelu najbolju je priliku Švicarska imala u 39. minuti kada je Zuber s lijeve strane šesnaesterca poslao loptu do Džemailija koji sa 15 metara puca malo preko gola. Uslijedila je velika šansa Švedske minutu kasnije. Nakon slobodnjaka Forsberga, koji je pogodio živi zid i izborio korner, u nastavku akcije Ekdal je sa 6-7 metara promašio cijeli gol. Idalan ubačaj poslao je visoko preko gola.

U drugom dijelu Šveđani su i dalje najčešće prijetili preko Forsberga, ali pravih prilika nije bilo sve do 67. minute kada je upravo napadač Leipziga zabio za 1:0. Toivonen mu je dodao na rubu šesnaesterca, Forsberg se izborio za prostor i opalio po golu, a lopta se od noge Akanjija odbila u nebranjeni kut švicarskog gola.

Gol je upisan Forsbergu, a to mu je prvi pogodak na SP-u i prvi za reprezentaciju nakon 10 mjeseci i 11 utakmica.

Švicarci su ubacili dvojicu napadača i pritisnuli Šveđane u završnici utakmice, no umjesto gola za izjednačenje, zamalo su primili još jedan u sudačkoj nadoknadi. U posljednjim sekundama sudačke nadoknade švedski napadač se sjurio prema golu, a švicarski branič Lang u očaju ga je gurnuo i dobio crveni karton. Sudac Damir Skomina prvo je pokazao na bijelu točku, ali nakon provjere na VAR-u vidjelo se da je prekršaj bio nekoliko centimetara izvan kaznenog prostora, pa je Lang dobio crveni karton, a Šveđani slobodan udarac, kojeg je obranio Sommer.

Šveđane u četvrtfinalu (7. srpnja od 20 sati u Samari) čeka pobjednik susreta Engleske i Kolumbije, koji se igra večeras od 20 sati.

ŠVEDSKA - ŠVICARSKA 1:0

ŠVEDSKA: Olsen - Lustig, Lindelof, Granqvist, Augustinsson - Claesson, Svensson, Ekdal, Forsberg - Berg, Toivonen

ŠVICARSKA: Sommer - Lang, Djourou, Akanji, Rodriguez - Behrami, Xhaka - Shaqiri, Džemaili, Zuber - Drmić

Tijek utakmice:

Kraj

93` PREKRŠAJ i SLOBODNI UDARAC ZA ŠVEDSKU! U posljednjim sekundama nadoknade Toivonen se sjurio prema golu, a švicarski branič u očaju ga je gurnuo i skrivio penal. Lang je dobio crveni karton, a Šveđani dobili slobodan udarac na rubu kaznenog prostora, nakon što je Skomina pogledao VAR snimku.

91` opasan udarac Švicarske! Seferović je pucao glavom sa deset metara, ali švedski golman bio je na mjestu

90` igraju se dodatne tri minute nadoknade

85` Švicarci pritišću, ali izborili su samo još jedan korner. U nastavku akcije Drmićev udarac s ruba šesnaesterca blokirala je obrana Švedske

82` dvostruka izmjena Švedske, Olsson je zamijenio Forsberga, a Krafth je ušao umjesto Lustiga

80` velika prilika za Švicarsku! Embolo je u skoku pucao u donji lijevi kut, ali Forsberg je sjajno reagirao na gol liniji i spriječio pogodak

73` Švicarci kreću u napad, uvode Embola i Seferovića umjesto Zubera i Džemailija

67` GOOOOL! ŠVEDSKA VODI 1:0! Forsberg se izborio za prostor na rubu šesnaesterca, opalio je po golu, a lopta se od noge Akanjija odbila u mrežu. Asistirao mu je Toivonen.

64` iz slobodnog udarca Švedska nije uspjela ozbiljnije zaprijetiti

63` Forsberg je pokrenuo novu akciju i stigao pred protivnički šesnaesterac, no Behrami ga je zaustavio grubim prekršajem i izvukao se bez drugog žutog kartona

61` niz kornera i prekršaja usporili su igru, sada je Behrami dobio žuti karton i također neće igrati u sljedećoj utakmici, ako Švicarska prođe dalje

49` Šveđani su stvorili prvu veliku šansu u drugom dijelu, Forsberg je pokrenuo akciju, a ubačaj na pet-šest metara Toivonen je poslao visoko preko gola

46` počelo je drugo poluvrijeme, nema promjena u sastavima momčadi

Poluvrijeme

45` igra se minuta sudačke nadoknade. Švicarci su pritisnuli u završnici prvog poluvremena, vratar Švedske izbio je opasan ubačaj, a onda je švicarski igrač igrao rukom i Skomina je poslao igrače na odmor

41` Švedska je propustila savršenu priliku za vodstvo! Ekdal je sa 6-7 metara promašio cijeli gol nakon idealnog ubačaja pred gol s desnog boka, imao je pred sobom prazan gol.

40` slobodan udarac za Švedsku na 20-ak metara, Forsberg je odlično pucao, ali pogodio je Džemailija u glavu u živom zidu, samo korner za Šveđane

39` najbolja šansa Švicarske do sada, Zuber je s lijeve strane šesnaesterca poslao loptu u sredinu do Džemailija koji je sa 15 metara pucao malo preko gola

34` opalio je Xhaka sa 40 metara, ali lopta odlazi visoko preko gola

31` Mikael Lustig dobio je žuti karton nakon oštrog prekršaja i propustit će sljedeću utakmicu, ako Švedska prođe

29` velika prilika za Švedsku nakon sporne situacije pred golom Švicarske. Švicarci su tražili igranje rukom, Skomina i pomoćnici nisu ništa vidjeli i akcija se nastavila, lopta je stigla do Berga koji je pucao iz voleja u bliži kut, a vratar obranio

20` Švicarci vode glavnu riječ na terenu, ali Šveđani su uputili više udaraca prema golu, niti jedan u okvir.

15` Švicarci prijete iz daljine, Shaqiri je ubacio pred gol, ali Drmić je ostao kratak u skoku

9` ponovo prilika za Šveđane, opet puca Berg, ali udarac je blokiran

8` velika prilika za Švedsku, Marcus Berg je primio loptu u šesnaestercu, ali pucao pored gola

1` počela je utakmica