Do kraja godine u Njemačkoj milijun izbjeglica

Foto:

NJEMAČKI dokancelar Sigmar Gabriel računa za tekuću godinu s preko milijun izbjeglica u Njemačkoj, objavljeno je na internetskim stranicama njegove Socijaldemokratske stranke Njemačke (SDP).

Njemačke vlasti su još početkom ljeta računale s najviše 400.000 izbjeglica, a prije nekoliko tjedana ta je prognoza za 2015. bila povećana na 800.000.

"Brojne indicije ukazuju na to da ćemo tijekom ove godine morati prihvatiti ne 800.000 izbjeglica, kako je to još donedavno prognoziralo ministarstvo unutarnjih poslova, nego milijun", poručio je Sigmar Gabriel, predsjednik SPD-a u pismu članovima SPD-a objavljenom na internetskim stranicama stranke.

U pismu Gabriel, koji osim funkcije zamjenika kancelarke Angele Merkel obnaša i dužnost ministra gospodarstva i energetike, opravdava jučerašnje uvođenje kontrola na njemačko-austrijskoj granici.

"Njemačka je jaka i može mnogo toga podnijeti. Međutim, posljednjih dana smo morali iskusiti da, uz svu dobru volju, naši kapaciteti za prihvat novih izbjeglica dolaze do granica, pogotovo što se brzine prihvata tiče", poručuje Gabriel obraćajući se članovima svoje stranke.

On je, uoči današnjeg sastanka ministara unutarnjih poslova zemalja članica Europske unije, istodobno kritizirao članice EU-a koje se suprotstavljaju zajedničkom rješenju europske izbjegličke krize.

"Unatoč mnogim razgovorima s našim europskim partnerima nam dosad nije pošlo za rukom pronaći zajedničko europsko rješenje za izbjegličku krizu. No bez udruživanja snaga neće biti moguće izići na kraj s tom krizom", poručuje Gabriel te zaključuje kako je "bilo nužno susjedima to jasno dati do znanja".

Njemački mediji zatvaranje granica prema Austriji i Gabrielovo obraćanje javnosti dovode u izravnu vezu s današnjim ministarskim sastankom u Bruxellesu na kojem bi trebalo biti odlučeno o prihvaćanju plana Europske komisije o preraspodjeli izbjeglica po Europskoj uniji. Zatvaranje granica se tumači kao vršenje pritiska na članice EU-a koje se još uvijek opiru prijedlogu Europske komisije.

Državna TV postaja ARD špekulira da bi odluka mogla biti donesena i bez glasova članica koje se protive raspodjeli izbjeglica.

Za utorak navečer je planiran krizni sastanak premijera saveznih pokrajina u uredu kancelarke Angele Merkel na kojem bi prije svega trebalo biti riječi o financiranju prihvata izbjeglica. Predstavnici saveznih pokrajina su već signalizirali da tri milijardi eura, koje je Njemačka vlada prošlog tjedna obećala pokrajinama, neće biti dostatne.

I Slovačka i Austrija uvode privremene granične kontrole

Istodobno je slovačko ministarstvo unutarnjih poslova objavilo da, nakon što je Njemačka uvela slične mjere, i Slovačka uvodi privremenu kontrolu granica s Mađarskom i Austrijom navodeći da će ojačati svoje pogranične snage s dodatnih 220 policajaca. Ministarstvo je dodalo kako nadzire situaciju i koordinira aktivnosti sa susjednim zemljama, Austrijom, Mađarskom i Češkom.

Austrija je također slijedila primjer Njemačke ojačavši pograničnu kontrolu i rasporedivši vojsku kako bi pomogla u situaciji u kojoj neprekidno pristižu novi imigranti, kazao je austrijski vicekancelar Reinhold Mitterlehner na zajedničkoj tiskovnoj konferenciji s kancelarom Wernerom Faymannom.

"Ako Njemačka uvodi granične kontrole, Austrija mora ojačati svoje granične kontrole i to sada radimo", kazao je vicekancelar, dok je Faymann dodao kako ne zna niti za jedan slučaj da je Berlin vratio migrante natrag u Austriju nakon što je u nedjelju objavio da uvodi granične kontrole.

Češki premijer Bohuslav Sobotka ocijenio je sa svoje strane u ponedjeljak kako uvođenje graničnih kontrola, kakve su najavile Njemačka pa potom i Austrija i Slovačka, ne riješava problem migracija te da je potrebno osigurati vanjsku, šengensku granicu Unije.

Riječ je tome da se sada u središnjoj Europi reagira na činjenicu da ne funkcionira šengenska granica i da je EU tolerirala to da zemlje na vanjskoj šengenskoj granici nisu u stanju ispuniti obveze koje su preuzele, kazao je češki premijer prozvavši prije svega Grčku.

Sobotka je ponovio kako je nužna brza europska reakcija te kako Češka i dalje inzistira na dobrovoljnoj realokaciji izbjeglica, a ne na sustavu obvezujućih kvota.

Pročitajte više