Masovni prosvjedi diljem Italije: Talijani ustali protiv politike Renzijeve vlade i Europske unije

Foto: FAH

U DVADESET i pet talijanskih gradova danas su izbili prosvjedi protiv "politike Mattea Renzija i Europske unije", a prosvjednici su izrazili nezadovoljstvo odlukama vlade o restrukturiranju obrazovanja, nezadovoljstvo Renzijevim planom za suzbijanje nezaposlenosti (tzv. Jobs act) te nezadovoljstvo najavljenim promjenama na području obrazovanja, prenosi Corriere della Sera.



U mnogim gradovima došlo je do sukoba između nezadovoljnih građana i policijskih snaga, što je za posljedicu imalo nekoliko ranjenih ljudi, prekide prometa i razbijena vozila.

Profil prosvjednika bio je uistinu raznolik, u različitim gradovima okupili su se studenti, imigranti, radnici zaposleni na određeno vrijeme, slobodni profesionalci te mnogi drugi nezadovoljni smjerom talijanske politike Renzijeve Demokratske stranke, koja je trenutačno na vlasti.

U središtu Milana došlo je do okršaja između policajaca i prosvjednika na skupu studenata i sindikata.

U Rimu su prosvjednici jajima gađali Ministarstvo ekonomije i zgradu njemačke ambasade.

U oba grada promet je prekinut u više navrata.

Corriere navodi kako su se manifestacije i prosvjedi održali u Torinu, Genovi, Padovi, Veneciji, Trstu, Bolonji, Firenci, Palermu i nizu drugih gradova.

Prosvjedi protiv reformi radnog zakonodavstva

Sindikat metalaca FIOM-CGIL održao je prvi od dvaju štrajkova u trenucima dok se Renzijeva vlada priprema do kraja godine u parlament poslati prijedloge zakona o zapošljavanju i otpuštanju.

Renzi želi zapošljavanje i otpuštanje radnika učiniti jednostavnijim za poslodavce, ali je i obećao veće povlastice za nezaposlene. Predložena je i obrazovna reforma, ali i nju kritičari drže previše usmjerenom na tržišno poslovanje.


Najveći prijepor izaziva Renzijeva namjera da izbriše članak 18. zakona o radu koji stalno zaposlenim radnicima u tvrkama s više od 15 zaposlenih omogućuje da se u slučaju gubitka radnog mjesta obrate sudu u nastojanju da se vrate na posao. To je kamen temeljac zaštite radnika i jedan od postulata talijanske ljevice i oko njega će se voditi najveće bitke.



"Nećemo prestati dok oni ne promijene stajalište. Mi se ne želimo samo opirati stvarima, mi želimo promijeniti zemlju", rekao je glavni tajnik FIOM-a Maurizio Landini, dodavši da bi se odredbe članka 18. trebale proširiti na sve radnike u Italiji, uključujući i one koji rade na određeno vrijeme, što sad nije slučaj.

"Ništa još nije ni izdaleka gotovo", rekla je na skupu u Milanu čelnica najvećeg talijanskog sindikata CGIL-a, koji je za 5. prosinca najavio generalni štrajk u Italiji.

Pročitajte više