Može li Hrvatska postati važan faktor energetske sigurnosti i neovisnosti Europe i regije?

Foto: HOK

DANAS se u Hrvatskoj obrtničkoj komori održava konferencija "Osiguranje uvoza osnovnih proizvoda za EU – energija: nove mogućnosti – ili nove prijetnje?“.

Konferenciju organizira skupina poslodavaca Europskog gospodarskog i socijalnog odbora (EGSO), a domaćini konferencije su članice EGSO-a - Hrvatska obrtnička komora, Hrvatska udruga poslodavaca i Hrvatska gospodarska komora.

Za energetsku sigurnost bitni različiti izvori i razvoj infrastrukture

"U namjeri da osiguramo energetsku neovisnost Europske unije moramo se usredotočiti na tri ključna polja: diversifikaciju izvora, kreiranje iskonske energetske unije i na razvoj infrastrukture kako bismo mogli zajamčiti bolju međusobnu povezanost država članica. Sve je to, zajedno s uravnoteženom klimom i energetskom politikom, ključno za građane Europske unije kao i za europsku industriju. Energetski izvori i dalje su moćan politički alat za naše susjede i EU mora ujedinjeno i hrabro riješiti politički izazov", rekao je predsjednik skupine poslodavaca Europskog gospodarskog i socijalnog odbora Jacek Krawczyk na otvaranju konferencije.

Vrdoljak: Hrvatska faktor regionalne energetske stabilnosti

"Hrvatska kao članica Europske unije aktivno sudjeluje u daljnjem razvoju energetske infrastrukture, ubrzanju diverzifikacije svoje, ali i regionalne opskrbe energijom, među kojima posebno ističem bolje korištenje domaćih izvora energije putem novih istraživanja nafte i plina.

"Svim projektima koje smo do sada i koje ćemo u budućnosti realizirali, stavili smo Hrvatsku na svjetske energetske karte kao važan faktor domaće, ali i regionalne te europske energetske stabilnosti“, kaže ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak koji puno očekuje i od domaćih gospodarstvenika koji su se inovativnim rješenjima već dokazali na mnogim velikim projektima.

„Sve to radimo kako bi u konačnici osnažili energetsku stabilnost i ostvarili ciljeve – osigurali najjeftinije moguće energente za građane i industriju, stabilnu i kvalitetnu opskrbu te racionalno i učinkoviti trošenje energije“, kazao je Vrdoljak.

Direktor Hrvatske udruge poslodavaca Davor Majetić poručio je kako su razvoj hrvatske energetske infrastrukture i cjenovna konkurentnost energije preduvjet rasta hrvatskoga gospodarstva. "HUP-ove procjene govore da bi već danas privatni sektor samo u području obnovljivih izvora mogao investirati 5 milijardi kuna, stoga od Vlade Republike Hrvatske očekujemo da uloži napore kako bi uklonila sve barijere koje koče privatne investitore u provedbi projekata, i slijedom toga omogućila razvoj poslovanja, otvaranje novih radnih mjesta i jačanje energetskog potencijala zemlje“, kazao je Majetić.

Ogromni potencijali Transjadranskog plinovoda i LNG terminala

Potpredsjednik Hrvatske gospodarske komore za međunarodne poslove Domagoj Juričić istaknuo je kako se Hrvatska može pozicionirati kao "vrata Europe" za podizanje energetske sigurnosti i neovisnosti kroz nove energetske tokove.

"Pri tome prije svega mislim na potencijale terminala za ukapljeni plin i ogranka Transjadranskog plinovoda. Mogućnost opskrbe plinom za regiju, ali i podmirivanje potreba u kriznim situacijama preko budućeg hrvatskog terminala za ukapljeni plin nameće se iz geostrateškog položaja otoka Krka kao potencijalne lokacije, a podrška takvim razmatranjima dolazi iz Europske komisije koja traži mogućnost izvođenja plinskih pravaca s dvosmjernim mogućnostima tokova plina. Osim toga, novi natječaj za istraživanje nafte i plina u jadranskom podmorju značajan je za razvoj hrvatske industrije ako osigura jeftiniji trošak energetskog inputa i posljedično osigura konkurentniju proizvodnju i to u ime naših članica pozdravljamo“, rekao je Juričić.

Energetski projekti prilika za obrtnike

Predsjednik Hrvatske obrtničke komore Dragutin Ranogajec izrazio je zadovoljstvo što Hrvatska obrtnička komora, kao članica Europskog gospodarskog i socijalnog odbora, ima priliku utjecati na kreiranje mjera gospodarske politike na razini Europske unije jer ovakvi skupovi doprinose jačanju socijalnog dijaloga koji je ključan za napredak svakog društva.

"Energetska politika ima izravni utjecaj na životni standard građana i uspješnost poslovanja nas gospodarstvenika. U Hrvatskoj, ali i Europskoj uniji postoje velike mogućnosti za uključivanje naših članova - obrtnika kao podizvođača na velikim energetskim projektima, u djelatnostima niskoenergetske gradnje i obnove objekata te kao aktera u provedbi projekata iz područja obnovljivih izvora energije“, rekao je Ranogajec.

Pročitajte više