Slovenija mobilizirala sve diplomatske snage, Pahor poručio: "Nema alternative arbitraži"

Foto: FAH

ODLUKU hrvatske vlade da započne postupak izlaska iz arbitražnog sporazuma sa Slovenijom zbog teških povreda tog sporazuma u četvrtak je komentirao predsjednik slovenskog parlamenta Milan Brglez, član stranke premijera Mire Cerara, rekavši da će od sada postupak u vezi s arbitražom teći na dva kolosijeka i da Hrvatska neće lako moći otkazati ugovor.

"Sada će vjerojatno teći dva odvojena postupka - arbitražni sud nastavit će svoj rad, dok će na drugoj strani trajati postupak za prekid ugovora, što nije jednostavan proces i zahtijeva puno vremena", kazao je Brglez, koji je prije ulaska u politiku bio profesor međunarodnih odnosa na Fakultetu političkih znanosti u Ljubljani.

Brglez je i najbliži Cerarov suradnik u vrijeme osnivanja stranke prošle godine.

Sporazum na snazi sve dok se ne okonča

"No postupak opoziva arbitražnog sporazuma ne poništava njegovo važenje, sve dok on nije okončan, odnosno dok se dvije države o tome ne dogovore, a to mogu učiniti i uz pomoć trećega", kazao je Brglez za Slovensku tiskovnu agenciju STA.

Slovenski pristanak na istupanje iz ugovora Brglez ne ocjenjuje vrlo vjerojatnim.

"Onoga trenutka kad se arbitražni sud konstituira, on radi. Ako bi iz njega države istupile zato jer im arbitražna presuda ne odgovara i ako je ne bi poštovale, to bi onda značilo nepoštivanje međunarodnog prava", kazao je Brglez.

Europska unija na strani arbitraže

Prema njegovim riječima zadnje izjave glasnogovornice Europske komisije govore da je EU svjesna važnosti arbitražnog sporazuma Slovenije i Hrvatske i mirnog rješavanja sporova na Balkanu općenito, "a ne samo u ovom slučaju".


Ako bi se jedna strana iz toga jednostavno izuzela i ne bi poštivala dogovoreno, onda to ne bi bio dobar signal za širenje Europske unije, kazao je Brglez.

Dominantna teorija koju su nakon izbijanja skandala Pirangate razvili slovenski mediji jest da su hrvatske tajne službe prisluškivale slovenske dužnosnike i suce zato što je arbitar kojega je u arbitražu imenovala hrvatska strana njoj prenio informaciju da će arbitraža završiti u korist Slovenije te je onda odlučeno da se diskreditira cijeli proces i suce u arbitraži objavom tajno snimljenih razgovora.

Slovenski predsjednik Borut Pahor obratio se slovenskoj  i hrvatskoj javnosti dan uoči šeste godišnjice njegovog sastanka s bivšom premijerkom Jadrankom Kosor u Trakošćanu i dogovora o arbitraži. Pahor se osvrnuo na budućnost slovensko-hrvatskih odnosa nakon najnovijih događaja, prenosi HRT.

Pahor: Arbitražni sporazum nema bolju alternativu

"Šest godina poslije, što ćemo i kako ćemo? Hoćemo li zajedno pokušati premostiti nastale teškoće i ići naprijed na putu povjerenja i suradnje ili se nećemo potruditi pa će teškoće opet premostiti nas pa ćemo ići natrag po starom putu nepovjerenja i nesporazuma?", upitao je Pahor.


"Opet smo na raskrižju. Ali sada dobro poznajemo oba puta. Poznajemo dobra i loša iskustva", kazao je Pahor.

"Želim da sud nastavi i završi posao. Ocjenjujem da arbitražni sporazum nema bolju alternativu. Na temelju iskustva, mogu reći da bi pronalaženje novih puteva značilo povratak staroj praksi. Produljio bi se proces negativne spirale, s nepredvidivim i neželjenim posljedicama, ne samo za obostrane odnose, nego i za mir i stabilnost u ovom dijelu Europe", zaključio je Pahor.

On je naglasio da su 2009. odnosi Hrvatske i Slovenije, pred sklapanje tog sporazuma, bili na "najnižoj razini, te da su nakon teških pregovora on i hrvatska premijerka uspostavili povjerenje i sporazum koji je osnova za rješenje otvorenog graničnog pitanja".

"Sporazum je omogućio mir, sigurnost i dobrosusjedstvo, ali i prijateljstvo Slovenije i Hrvatske, a bit prijateljstva je da jedan drugome pomažemo i podupiremo se", naveo je Pahor, dodavši da govori kao iskusan političar i predsjednik države, ali i kao čovjek.

Pročitajte više