Američka gospodarska komora ministru Malenici predložila niz promjena u pravosuđu

Foto: Dusko Jaramaz/PIXSELL

PREDSTAVNICI Američke gospodarske komore u Hrvatskoj (AmCham) u srijedu su ministru pravosuđa Ivanu Malenici predstavili preporuke za unaprjeđenje pravosuđa.

Preporuke za unapređenje rada sudova usmjerene su na rješavanje problema zaostataka nastalih tijekom koronakrize, kao i na trajno povećanje efikasnosti sudova.

AmCham predlaže niz promjena u radu hrvatskog pravosuđa

AmCham predlaže uvođenje dvosmjenskog rada sudova, automatsku delegaciju prema vrsti i broju predmeta, uvođenje rokova za svaki stupanj sudskog postupka, promociju alternativnog rješavanja sporova (ADR), izmjenu Metodologije za ocjenjivanje obnašanja sudačke dužnosti, stvaranje nacionalnog sudskog registra i održavanje sudskih ročišta putem sredstava elektroničke komunikacije, stoji u njegovom priopćenju.

Preporuke za izmjene Zakona o trgovačkim društvima ukinut će prepreke za inozemne poduzetnike da na jednostavan način, bez potrebe dolaska u Republiku Hrvatsku, prenose poslovne udjele, odnosno ugase neaktivna društva na području Republike Hrvatske, te će spriječiti njihovo odvraćanje od poslovanja u Republici Hrvatskoj ako se unaprijed moraju suočiti s dugotrajnim i skupim postupkom likvidacije u slučaju prestanka poslovanja.

Očekuje se dodatno opterećenje pravosudnog sustava

"Pozdravljamo planirane aktivnosti ministarstva koje bi trebale rezultirati unaprjeđenjem pravne sigurnosti i poslovnog i investicijskog okruženja u Republici Hrvatskoj. Efikasnost pravosuđa je od velike važnosti za poslovnu zajednicu što pokazuje i Istraživanje o poslovnoj klimi koje AmCham redovito svake godine provodi među svojim članovima", rekla je izvršna direktorica AmChama Hrvatska Andrea Doko Jelušić.

Nakon relaksacije epidemioloških mjera te početka ponovnog pokretanja gospodarskih aktivnosti za očekivati je, ističe, da će pravosudni sustav biti dodatno opterećen novim predmetima - ovrhama, stečajevima, parnicama i drugim - što će s postojećim zaostacima pridonijeti stvaranju dodatne nesigurnosti za poslovanje u Hrvatskoj.

Pročitajte više