Američki Senat nije prihvatio sankcije za Sjeverni tok 2

Ilustracija: EPA

ZAKONSKI nacrt o uvođenju sankcija kompanijama koje sudjeluju u izgradnji plinovoda Sjevernog toka 2, koji povezuje Rusiju i Njemačku, a Sjedinjene Države mu se protive, nije prošao u američkom Senatu.

Sporni plinovod već godinama dijeli zapadne zemlje pošto je SAD ocijenio da će povećati energetsku ovisnost Europe o Moskvi. Tekst koji su u Senatu predložili republikanci predviđa sankcije za sve subjekte koji sudjeluju u planiranju, izgradnji i korištenju tog podmorskog plinovoda dugog 1230 km.

Brzo uvođenje sankcija

Nekolicina demokrata glasala je kao i njihovi konzervativni kolege, ali za prihvaćanje nacrta trebalo je 60 senatorskih glasova. Teksaški senator Ted Cruz, predlagatelj zakonskog nacrta, izrazio je žaljenje zbog toga što tekst nije prošao.

"Samo brzo uvođenje sankcija može promijeniti Putinovo razmišljanje, spriječiti ukrajinsku invaziju i otkloniti egzistencijalnu prijetnju kakva je Sjeverni tok 2", istaknuo je u priopćenju nakon glasanja.

Plinovod je nedavno postao zanimljiv zbog još jednog razloga - porasta napetosti na ukrajinskoj granici od studenog, kada je Rusija nagomilala svoje snage, potičući bojazan od vojne operacije protiv Kijeva.

"Putin se neće moći koristiti energijom kao oružjem"

Nešto ranije u četvrtak i republikanski čelnik u Senatu, moćni Mitch McConnell, pozvao je da se ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu pošalje "oštro upozorenje" da se "neće moći koristiti energijom kao oružjem". Visokopozicionirani demokratski senatori otkrili su u srijedu još jedan prijedlog sankcija kojima bi se Putina kaznilo u slučaju napada na Ukrajinu.

U tekstu koji ima potporu Bijele kuće poziva se SAD da "promisli o raspoloživim i o prikladnim mjerama" kojima bi se spriječilo puštanje u rad Sjevernog toka 2, koji se naziva "sredstvom zlonamjernog utjecaja Ruske Federacije".

Pročitajte više