Bandićeva stranka pokreće postupak za nastavak mjere roditelj odgojitelj

Foto: Karlo Klasić/Index

KLUB zagrebačkih gradskih zastupnika stranke Rada i solidarnosti izvijestio je da pokreće postupak javnog savjetovanja za stavljanje izvan snage Odluke o revidiranju mjere roditelj-odgojitelj, tj. ukidanju novčane pomoći za roditelje odgojitelje. Traže nastavak provođenja te demografske mjere za sve korisnike koji su ranije stekli to pravo.

Javno savjetovanje traje do 11. veljače ove godine, a iz stranke navode da je drastičnim revidiranjem mjere roditelj odgojitelj zagrebačka gradska vlast grubo i bezobzirno umanjila stečena prava korisnika.

Kažu da je mjera u Zagrebu polučila dobar demografski učinak

Smatraju da je analiza koja je prethodila revidiranju mjere bila površna i da je dokument sastavljen bez ikakve znanstvene ili stručne ekspertize, a korisnicima mjere roditelj odgojitelj nije bilo omogućeno da sudjeluju u njegovoj izradi. Ocjenjuju da će dosadašnji korisnici te demografske mjere postati građani drugog reda.

Iz stranke Rada i solidarnosti procjenjuju da je mjera u Zagrebu polučila dobar demografski učinak, a da se njeno ukidanje temelji na vrlo slobodnom i proizvoljnom tumačenju Ustava, zakona i propisa.

"Korisnici mjere bili su izloženi neviđenom linču"

"Roditeljima odgojiteljima koji su pravo na novčanu pomoć stekli, nadalje treba osigurati primjenu toga akta dok se ne ispune uvjeti za prestanak njihovoga prava", stoji u priopćenju. Ističu da su korisnici te mjere dragovoljno ulazili u mjeru te prema njoj planirali svoje živote. Također ocjenjuju da su korisnici mjere bili izloženi neviđenom linču, prostakluku i vrijeđanju na društvenim mrežama i u javnom prostoru.

"Kako se godišnji rashodi za mjeru procjenjuju u visini 485 milijuna kuna, a za tu namjenu proračunom Grada Zagreba planirani su rashodi u visini 220 milijuna, proizlazi da bi tako za 2022. uštedu činila razlika od 265 milijuna kuna, dakle svega 1.77 posto proračuna", navodi se u priopćenju.

Smatraju da Grad Zagreb korisnicima te mjere treba osigurati kompenzacijske mjere temeljem kojih bi korisnici mogli sami birati hoće li izaći iz mjere ili će u njoj ostati do ispunjavanja uvjeta za njeno korištenje. Procjenjuju da je ukidanje mjere u Zagrebu suprotno demografskom razvoju u vremenu kada demografski problemi postaju prioritetan problem u Hrvatskoj.

Pročitajte više