Dolar i dalje jača

Foto: EPA

NA AZIJSKIM se burzama trguje oprezno dok ulagači čekaju vijesti u vezi trgovinskih pregovora između SAD-a i Kine, a dolar je prema košarici valuta ojačao.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7.30 sati u minusu 0,2 posto, nakon što je jučer dosegnuo najvišu razinu u četiri mjeseca.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,1 posto, a blago su porasle i cijene dionica u Južnoj Koreji te Singapuru. Burzovni indeksi u Australiji, Šangaju i Hong Kongu oslabili su, pak, između 0,1 i 0,4 posto.

Azijski su ulagači suzdržani dok čekaju vijesti o trgovinskim pregovorima između SAD-a i Kine u Pekingu.

U fokusu trgovinski pregovori

Po dolasku u kineski glavni grad ministar financija SAD-a Steven Mnuchin poručio je da su dosadašnji razgovori bili dobri i da se nada produktivnim razgovorima u iduća dva dana.

To je podržalo nadu ulagača da će dvije strane postići nekakav kompromis.

Donedavno je predsjednik SAD-a Donald Trump poručivao da bi, ako dogovor ne bude postignut do 1. ožujka, odmah nakon toga mogao povećati carine s 10 na 25 posto na 200 milijardi dolara vrijedan uvoz kineskih proizvoda.

No, ovih je dana kazao da je voljan produljiti rok za trgovinski dogovor s Kinom i nakon 1. ožujka ako vidi da pregovori dobro napreduju.

Agencija Bloomberg, pozivajući se na izvore upoznate sa situacijom, objavila je da bi Trump taj rok mogao produljiti i za 60 dana.

Japan izbjegao recesiju

U međuvremenu, podršku tržištima pružaju solidni makroekonomski podaci.

Jutros je objavljeno da je japansko gospodarstvo u četvrtom lanjskom tromjesečju poraslo za 1,4 posto u odnosu na isto razdoblje godinu dana prije, što je u skladu s očekivanjima analitičara u anketi Reutersa.

Tako je treće po veličini svjetsko gospodarstvo izbjeglo recesiju, koja mu je prijetila nakon što je u trećem lanjskom kvartalu potonulo 2,6 posto.

„Brojke su se poboljšale, no Japan je i dalje gospodarstvo koje gubi na zamahu. Što će dulje trgovinske napetosti potrajati, to će više japanske kompanije smanjivati investicije. Trgovinske napetosti znače slabiji izvoz. Mislim da će rast japanskog gospodarstva u ovoj godini biti sporiji nego lani”, kaže Hiroshi Miyazaki, ekonomist u tvrtki Mitsubishi UFJ Morgan Stanley Securities.

Izvoz Kine porastao, uvoz pao

Jutros je objavljeno i da je kineski izvoz u siječnju porastao za 9,1 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, dok su analitičari očekivali nastavak pada nakon šokantnog potonuća izvoza u prosincu prošle godine.

Uvoz je, pak, u siječnju pao za 1,5 posto na godišnjoj razini, manje nego što su analitičari očekivali.

Premda su podaci bolji od očekivanja, to nije izazvalo veću reakciju na kineskim tržištima jer se rast izvoza objašnjava sezonskim faktorima, dok pad uvoza ukazuje na slabljenje domaće potražnje.

„Brojke su pozitivno iznenadile tržišta. No, s obzirom na pad industrijske aktivnosti i slabe trgovinske podate iz Južne Koreje, prerano bi bilo zaključiti da su se izgledi poboljšali samo na temelju podataka iz siječnja”, kaže Tommy Xie, ekonomist u banci OCBC.

Dolar ojačao

A na valutnim je tržištima dolar jutros ojačao, nadoknadivši jučerašnje gubitke. Njegov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 97,06 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 96,70 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skočio s jučerašnjih 110,55 na 111,05 jena, najvišu razinu u ovoj godini.

Američka je valuta ojačala i u odnosu na europsku, pa je cijena eura skliznula na 1,1280 dolara, dok je jučer u ovo doba iznosila 1,1330 dolara.

Cijene nafte i dalje rastu

Cijene su nafte, pak, porasle treći dan zaredom jer su članice OPEC-a, u skladu s lanjskim dogovorom, u siječnju oštro smanjile proizvodnju, dok Saudijska Arabija poručuje da bi u ožujku mogla dodatno smanjiti svoju proizvodnju.

Zahvaljujući tome, jutros je na američkom tržištu cijena barela porasla oko 25 centi, na 54,15 dolara, dok je na londonskom tržištu barel poskupio 30-ak centi, na 63,95 dolara.

Pročitajte više