FOTO James Webb u dalekom svemiru snimio savršen Einsteinov prsten

Foto: JWST/Spaceguy44

OTKAKO su u srpnju objavljene prve snimke svemirskog teleskopa James Webb, mnoge su fascinirale zapanjujuće fotografije svemirskih prostranstava: od nevjerojatno detaljnih slika Jupitera do najudaljenije poznate zvijezde.

Sada nas je Webb ponovno iznenadio. Naime, uhvatio je prizor koji će mnogima oduzeti dah - efekt gravitacijske leće koji predstavlja savršen primjer Einsteinovog prstena. Ovaj fenomen je od nas udaljen nevjerojatnih 12 milijardi svjetlosnih godina; što znači da uistinu gledamo u daleku prošlost. 

Fenomen zbog kojeg možemo vidjeti nama nevidljive objekte

Jedna od prednosti gravitacijske leće jest to da ovaj fenomen omogućuje znanstvenicima da bolje proučavaju udaljene galaksije, koje bi inače nama bile nevidljive. Bliže masivne galaksije svojom gravitacijom iskrivljuju vremensko-prostorni kontinuum i tako savijaju putanje svjetlosti, slično kao što to čine leće. Na taj način djeluju kao prirodni kozmički teleskopi, objašnjava NASA

U ovome slučaju je gravitacija jedne galaksije iskrivila svjetlost daleke pozadinske galaksije (naziva SPT-S J041839-4751.8.) i pretvorila je u krivulju, odnosno povećala je njenu sliku i razvukla je u gotovo savršen prsten.

Dakle, ovaj prikaz ne postoji sam po sebi. Efekt nastaje samo kada se ispred teleskopa postroje dalja i bliža galaksija koja služi kao leća.

Einstein predvidio efekt unutar svoje opće teorije relativnosti

Einstein je unutar svoje opće teorije relativnosti pretpostavio postojanje ovakvih gravitacijskih leća. Objekti poput ovih idealni su za proučavanje galaksija koje su često previše slabe i udaljene da bi ih se moglo vidjeti bez ovog efekta, piše Science Alert.

Iako se radi o rijetkom fenomenu, i Hubble je prethodno snimio slike spektakularnih Einsteinovih prstenova. Webb je uhvatio Einsteinov prsten SPT-S J041839-4751.8. ranije tijekom kolovoza, a procesuirao ga je, obojio i objavio student astronomije pod nadimkom Spaceguy44.

Pročitajte više