HZJZ: Svaki deseti 16-godišnjak pokušao se ubiti

Ilustracija: Davor Puklavec/PIXSELL

U HRVATSKOJ je depresivno više od pet posto 16-godišnjaka, svaki četvrti razmišlja da sam sebe ozlijedi, a svaki deseti je pokušao samoubojstvo, objavio je danas Hrvatski zavod za javno zdravstvo (HZJZ) u povodu Svjetskog dana mentalnog zdravlja, 10. listopada.

U istraživanju provedenom prošle godine 5,6 posto 16-godišnjaka izjavilo je da je u posljednjih sedam dana imalo najmanje četiri od šest depresivnih tegoba (tuga, gubitak apetita, poteškoće koncentracije, potištenost, napor u obavljanju obaveza i nemogućnost njihova ispunjavanja). U tome prednjače djevojke kojih je 8,7 posto, dok je mladića 2,6 posto.

Šokantni podaci

Gotovo svaka peta 16-godišnjakinja u posljednjih sedam dana osjećala se tužno većinu vremena, navodi se u infografici Mentalno zdravlje mladih u Hrvatskoj u kojoj su prikazani podaci iz upitnika o depresivnim tegobama, razmišljanjima o samoozljeđivanju te pokušajima samoubojstva među mladima.

Najmanje svaka četvrta mlada osoba u dobi od 16 godina izjavila je da je razmišljala o tome da se ozlijedi ili si naudi na drugi način (svaka treća djevojka i gotovo svaki peti mladić).

Samoubojstvo je barem jednom u životu pokušala gotovo svaka deseta mlada osoba u dobi od 16 godina  s time da je veći udio djevojaka nego mladića koji su pokušali samoubojstvo.

U infografici su prikazani podaci iz upitnika o depresivnim tegobama, prikupljeni u sklopu Europskog istraživanja o pušenju, pijenju i uzimanju droga među 16-godišnjacima u redovnom školovanju (ESPAD). To istraživanje svake četiri godine od 1995. u Hrvatskoj provodi HZJZ.

Posljednje istraživanje provedeno je prošle godine. U usporedi s podacima iz 1999., uočljiv je značajan porast depresivnih tegoba kod mladih u dobi od 16 godina nakon 2011., ističu u HZJZ-u.

Cilj im je potaknuti raspravu o zaštiti i očuvanju mentalnog zdravlja mladih, o odgovornosti odraslih za njihovo mentalno zdravlje, o važnosti pružanja podrške mladima te pravodobnog traženja stručne pomoći.

Svjetski dan mentalnog zdravlja ove godine dolazi u vrijeme posebnih izazova u kojima se nalazimo zbog pandemije covida-19, navodi HZJZ koji ističe važnost mentalnog zdravlja za cjelokupno zdravlje pojedinca.

Svjetska zdravstvena organizacija u ovogodišnjoj kampanji ističe važnost većeg ulaganja u mentalno zdravlje, odnosno programe zaštite i unaprjeđenja mentalnog zdravlja. 

Odgovornost odraslih za mentalno zdravlje mladih

Ako depresivne smetnje traju više od dva tjedna i remete svakodnevno funkcioniranje mlade osobe, nužna je stručna pomoć. Zato HZJZ poziva cijelu zajednicu da zajedno učini još više za mentalno zdravlje mladih.

Pritom ističu kako je važno kako se ponašaju i što čine odrasli u bliskom okruženju djeteta, što čine odrasli u školama i drugim obrazovnim institucijama, zdravstvenim institucijama, susjedstvu i široj zajednici te što se čini u javnoj politici za zaštitu i očuvanje mentalnog zdravlja djece i mladih.

Savjetodavnu pomoć suicidalne i depresivne osobe mogu dobiti na više mjesta. U Republici Hrvatskoj postoji nekoliko brojeva telefona za psihološku pomoć:

Centar za krizna stanja i prevenciju suicida: 01/2376470 (radi od 0 do 24 sata)

Plavi telefon: 01/4833888 (plavi-telefon@zg.t-com.hr)

Psihološki centar TESA: 01/4828888 (psiho.pomoc@tesa.hr)

Pročitajte više