Svaki peti zaraženi koronavirusom u Sloveniji dolazi iz domova za starije

Foto: EPA

ŠIRENJE epidemije koronavirusa po slovenskim domovima za starije, unatoč sastanku upravitelja domova s predstavnicima nadležnih državnih službi i liječničkim timovima, nije zaustavljeno, a stanje se u četvrtak čini sve težim.

O tome svjedoči današnji podatak iz Ljutomera, gdje je u lokalnom domu za starije među štićenicima zabilježeno 11 novih zaraza pa se broj potvrđenih slučajeva covida-19 u njemu popeo na 33.

Kruži otvoreni pismo koje poziva na izolaciju bolesni

Direktor doma Tomislav Nemec kazao je da sada treba odrediti poseban prostor izvan doma za smještaj zaraženih štićenika. Jučerašnjim dogovorom s predstavnicima vlade i epidemiološke službe utvrđena je nova strategija prema kojoj stanare domova treba odijeliti na one koji su zaraženi, one koji nisu i one kod kojih postoji sumnja na infekciju.

To je izazvalo zabrinutost u tom gradiću s oko 4000 stanovnika, u čijoj je javnosti počelo kružiti otvoreno pismo u kojemu građani izražavaju zabrinutost namjerom da se oboljeli izoliraju i smjeste u sportsku dvoranu i traže poduzimanje hitnih mjera da se kruženje virusa zaustavi.

Prema jučerašnjem stanju, zaraza koronavirusom zabilježena je kod 137 stanara domova za starije i kod 30 zaposlenih koji o njima brinu, a najveća žarišta i dalje su u domovima u Šmarju pri Jelšah te u Metliki, gdje se upozorava i na iscrpljenost osoblja koje se o toj osjetljivoj populaciji brine, a koji traže zamjenu jer rade bez prestanka.

Prijedlozi da djeca i rodbina, ako mogu, odvedu kući iz ugroženih domova svoje starije članove obitelji izazvali su dosta kontroverzi, ne samo zbog mogućeg prijenosa zaraze na druge ukućane, nego i iz materijalnih, ali i etičkih razloga.

Svaki peti zaraženi dolazi iz domova za starije

U domovima tvrde da bi takvo izmještanje stanara na domaću skrb bilo teško provesti jer je njih 92 posto nepokretno, a mnogi su i dementni.

Upozoravaju da bi u tom slučaju izmještanja članovi obitelji morali starijeg člana držati kod kuće sve do prestanka epidemije, a račune za dom i dalje bi morali plaćati, samo uz odbijanje troškova prehrane.

Svaki peti zaraženi covidom-19 u Sloveniji do sada dolazi iz domova za starije, najviše ih je među onima koji su na odjelima intenzivne njege, a među njima je i do sada zabilježeno najviše smrtnih slučajeva od 15 umrlih među zaraženima.

Pročitajte više