Tvrtke i šefovi izdvajaju milijune kuna za bolnice i sanaciju štete od potresa

Foto: Pixsell/Marko Lukunić

TVRTKE i udruge i dalje doniraju humanitarne akcije pomoći u borbi protiv koronavirusa i saniranja šteta nakon potresa u Zagrebu pa su tako primjerice radnici i menadžment HEP-a donirali 5,2 milijuna kuna. 

"Solidarizirajući se sa sugrađanima pogođenima situacijom u vezi s epidemijom koronavirusom Covid-19 i potresom u Zagrebu i okolici te s pripadnicima svih angažiranih službi, svi radnici HEP-a odrekli su se svojih primanja u iznosu od 500 kuna, odnosno ukupno 5,1 milijun kuna na razini HEP grupe. Dodatnih ukupno 100 tisuća kuna odvojili su članovi Uprave od svojih prihoda", kažu u Hrvatskoj elektroprivredi (HEP).

Kompanija je ta sredstva donirala za borbu protiv epidemije koronavirusa, na račun akcije "Hrvatska protiv koronavirusa" te za sanaciju posljedica potresa u Gradu Zagrebu i okolici, na račun akcije Zajedno za Zagreb.

Obustavljena su isključenja kupaca zbog dugovanja

Iz HEP-a ističu i kako, osim odricanjem od dijela svojih primanja, radnici HEP grupe svakodnevno daju nemjerljiv doprinos zajedničkoj borbi protiv dviju humanitarnih kriza, prije svega osiguravajući stabilnu i sigurnu opskrbu građana i industrije električnom energijom, plinom i ogrjevnom toplinom. "To su poslovi koji moraju funkcionirati bez prestanka 365 dana u godini", podsjećaju iz HEP-a.

Ističu i kako su HEP-ove u terenske ekipe radnika  organizirane u timove te su spremne da, poštujući pravila zaštite i slijedeći preporuke Kriznog stožera, od 0 do 24 sata u svim uvjetima otklanjaju kvarove i prekide u opskrbi strujom, plinom i grijanjem. "Ti su radnici svoju odgovornost, profesionalizam i požrtvovnost iskazali u otklanjanju posljedica potresa u Zagrebu i okolici, rame uz rame s policijom, vatrogascima i pripadnicima drugih službi", kažu u tom javnom poduzeću.

Također ističu da je HEP odmah po izbijanju krize s epidemijom koronavirusom pokazao da je socijalno osjetljiv i da vodi računa o građanima.

"Obustavljena su isključenja kupaca zbog dugovanja za struju, plin i grijanje, a onima kojima je bila isključena struja, vraćena je opskrba. Privremeno je obustavljeno i slanje opomena i provođenje ovrha", naglašavaju iz HEP-a.

Podravkin menadžment sakupio više od 900 tisuća kuna

Podravka je u petak objavila da je menadžment Grupe Podravka sakupio više od 900 tisuća kuna koje će biti donirani bolnicama za nabavku respiratora i druge nužne medicinske opreme.

Naime, sa željom da se pomogne onima kojima je u ovome trenutku pomoć najpotrebnija, Uprava i potpredsjednici grupe Podravka pokrenuli su inicijativu prema menadžmentu kompanije da od svojih osobnih primanja izdvoje u humanitarne svrhe te je prikupljeno više od 900 tisuća kuna.

"Pored toga što naša kompanija redovito humanitarno pomaže, najmanje što kao pojedinci možemo napraviti u ovom trenutku je da pored organizacije poslovanja u ovim izvanrednim vremenima i mi osobno financijski pomognemo, kako bi naš doprinos bio ugrađen u respiratore pomoću kojih ćemo nekome možda pomoći da živi ili kako bi zahvaljujući nabavci zaštitne opreme sačuvali zdravlje onih koji spašavaju živote", istaknuo je predsjednik Uprave Marin Pucar.

Zaposlenici Podravke rade punim kapacitetima da se proizvedu dovoljne količine hrane i lijekova

Kazao je i kako je ponosan što je na čelu kompanije čiji radnici svesrdno pojačanim ritmom odrađuju svoje zadatke te čiji menadžment ni trenutka nije dvojio da pojedinačno odvajajući svoja vlastita sredstava bude dio ove humanitarne priče.

Iz Podravke napominju kako zaposlenici Grupe ovih dana rade punim kapacitetima. Proizvodnja je organizirana u 3 do 4 smjene, u skladištima se i vikendima do kasno u noć vrši utovar robe u kamione, laboratoriji za kontrolu kvalitete besprijekorno prate rad proizvodnje, dio zaposlenika iz korporativno administrativnih odjela radi od kuće.

Sve ovo čini se, kako navode iz Podravke, sa svrhom da se proizvedu dovoljne količine hrane i lijekova, da police trgovina ne ostanu prazne.

Bivši vlasnik Studenca pomoći će Zagrebu i Splitu s milijun kuna

Iz Plinacra su izvijestili kako su u protekla dva dana prikupili 113.050 kuna koji će se uplatiti na račun akcija Zajedno za Zagreb i Hrvatska protiv koronavirusa.

Vlasnik tvrtke Zdenac Josip Milavić uplatio je pola milijuna kuna za potresom pogođeni Zagreb, a namjerava KBC-u Split donirati jednaki iznos u opremi potrebnoj bolnici, kako javlja Dalmatinski portal. Bivši vlasnik Studenca, dakle, pomoći će Zagrebu i Splitu s ukupno milijun kuna.

Za akciju Zajedno za Zagreb prikupljeno je 52.700 kuna, a za akciju Hrvatska protiv koronavirusa 60.350 kuna.

Iz Plinacra su naveli kako su potaknuti pismom predsjednika Uprave Ivice Arara, koji je osobnom donacijom cjelokupne neto plaće za ožujak vlastitim primjerom želio potaknuti zaposlenike Plinacra na solidarnost i zajedništvo s onima koji su ostali bez doma i kojima je  pomoć potrebna, u protekla dva dana prikupili 113.050 kuna za navedene dvije akcije.

Za uspjeh je nužno jedinstvo i solidarnost

Arar je u pismu zaposlenicima među ostalim naveo kako su u ovom iznimnom i izazovnom trenutku Hrvatska i njeno stanovništvo suočeni s brojnim teškoćama, koje osim što ugrožavaju zdravlje i život građana, ugrožavaju i njihovu egzistenciju te dodao kako je riječ o akcijama za čiji uspjeh je nužno jedinstvo i solidarnost.

U pismu je apelirao da se, u skladu s vlastitim mogućnostima, zaposlenici odreknu dijela plaće za ožujak i tako pruže pomoć građanima kojima je ta pomoć nužna.

HOK donira po 75.000 kuna za saniranje posljedica potresa i za borbu protiv pandemije

Hrvatska obrtnička komora (HOK) izvijestila je u petak da je odlučila donirati 75.000 kuna akciji Zajedno za Zagreb te isto toliko za akciju Hrvatska protiv koronavirusa.

"U već dovoljno zahtjevnim vremenima provođenja mjera protiv širenja pandemije koronavirusa, glavni grad lijepe naše pogodio je i najjači potres u posljednjih 140 godina, stavljajući tako pred Zagrepčane još jedan izazov osim onoga s kojime je suočena cijela Hrvatska, Europa i svijet. Kriza je to bez presedana. Solidarnost svih nas u ovim trenutcima je jedini odgovor. I dalje nam ostaje imperativ osiguranje što boljih gospodarskih mjera za obrtnike, njihov opstanak i očuvanje radnih mjesta", poručuje predsjednik Hrvatske obrtničke komore, Dragutin Ranogajec.

Pročitajte više