U listopadu bilo 20 posto turista u usporedbi s lani, hoteli u ogromnom minusu

Foto: Grgo Jelavic/PIXSELL

U KOMERCIJALNOM turističkom smještaju u listopadu je boravilo tek 17 posto broja turista iz istog lanjskog mjeseca, dok su noćenja bila na razini od 20 posto, čime se listopad svrstao među najlošije turističke mjesece u ovoj pandemijskoj godini, pokazuju podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Takvi minusi u odnosu na listopad 2019. u komercijalnom smještaju su posljedica pandemije koronavirusa, porasta broja zaraza i ograničenja putovanja diljem svijeta, a konkretno znače i da je u te objekte u listopadu ove godine došlo 184,5 tisuća turista, koji su ostvarili 618 tisuća noćenja. Te brojke znače i pad dolazaka turista za 82,8 posto i pad noćenja za 79,9 posto u odnosu na listopad 2019. godine. 

Drugi val pandemije covida-19 tako se na turističke fizičke pokazatelje odražava izrazitijim padom i dolazaka i noćenja. Veće stope pada od listopadskih, naime, zabilježene u travnju i svibnju (pad noćenja od oko 97 odnosno 99 posto), a izrazitiji je pad zabilježen i u ožujku (pad noćenja za oko 70 posto). 

Najviše bilo Nijemaca

Po podacima DZS-a, većinu noćenja u listopadu ostvarili su strani turisti, 406,8 tisuća noćenja, što je pad u odnosu na lanjski listopad od 85 posto.

Još slabiji rezultat komercijalni smještaj u listopadu je imao s dolascima stranih turista - došlo ih je čak 90 posto manje nego u istom mjesecu 2019. godine, ili njih 88,8 tisuća.

Time ih je došlo i manje od domaćih turista, što je također rijetkost među svim mjesecima ove godine. Uz to, domaći turisti bilježe i manje postotne padove. Naime, domaćih je turista bilo 95,8 tisuća, ili 47,3 posto manje nego u lanjskom listopadu, a nešto manji pad, od 45,4 posto, ostvarili su s 211 tisuća noćenja u komercijalnim objektima. 

Među strancima, Nijemci su opet bili najvjerniji turisti - ostavili su 131 tisuću, ili 32,2 posto ukupnih stranih noćenja u komercijalnim smještajnim objektima, odnosno prosječno su u listopadu ostvarivali 7,2 noćenja po dolasku.

Iza njih, ali sa znatno manjim udjelima u ukupnim noćenjima, od oko 8 posto na niže, slijede turisti iz SAD-a, Slovenije, Austrije, Poljske, Francuske, Češke i Italije, pri čemu su svi imali pad i dolazaka i noćenja u odnosu na listopad 2019.

Po županijama, Istarska je i u listopadu bila prva sa 156 tisuća noćenja, što je u ukupnim noćenjima u komercijalnom smještaju udio od 25,3 posto. 

Po vrstama smještaja, najviše noćenja ili nešto manje od polovice bilo u sobama, apartmanima i kućama za odmor, odnosno 277 tisuća, što je i 68,4 posto manje nego u lanjskom listopadu.

Hoteli u velikom minusu

Hoteli su pak bili u nešto malo većem minusu, od 87,4 posto, s 220 tisuća noćenja.

Fizički turistički pokazatelji za listopad utjecali su i na rezultate u komercijalnom smještaju u prvih deset mjeseci ove godine, tijekom kojih su imali 6,9 milijuna turista i 40,3 milijuna noćenja, što je 63,6 odnosno 55 posto manje nego u istom razdoblju 2019.

I tu su primjetni manji minusi s domaćeg tržišta nego sa stranih, jer je domaćih turista u deset mjeseci bilo 1,4 milijuna ili 30,4 posto manje, a njihovih 5,2 milijuna noćenja tek je za 21 posto manje nego u lanjskih deset mjeseci.

Znatno više stranih turista, 5,5 milijuna, ostvarilo je pak 35,2 milijuna noćenja, što je 67,4 odnosno 57,7 posto manje nego u 2019. godine, pri čemu su Nijemci i u toj statistici prvi s udjelom u stranim noćenjima od 33,3 posto.

Drugi su Slovenci s udjelom od 13,4 posto u ukupnim stranim noćenjima u deset mjeseci ove godine, a iznad ili oko 10 posto udjela imali su još samo Poljaci (12,4 posto) te Česi (9,1 posto).

Pročitajte više