Vrhovni sud donio konačnu odluku o švicarcima. "Ovo je katastrofa"

Foto: Pixsell/ Sanjin Strukic

VRHOVNI SUD je dovršio raspravu u slučaju švicarskog franka, prihvativši pravno shvaćanje prema kojem korisnici koji su konvertirali kredite u eure imaju pravo na isplatu zateznih kamata, ali ne i pravo na obeštećenje koje bi banke koštalo između 20 i 25 milijardi kuna. 

"Ovo je pobjeda banaka u ovom slučaju, ovo je katastrofa za potrošače. To nije ono što smo tražili i očekivali", za Index je rekao Igor Metelko, odvjetnik koji je zastupao klijente koji su tužili banke. 

Za odštetu nedostajala dva glasa

"Donesena su tri različita pravna shvaćanja u tri različite pravne odluke. Jedno pravno shvaćanje je dalo za pravo potrošačima u punom iznosu onog što potražujemo. Drugo shvaćanje nam ne daje ništa, a treće pravno shvaćanje daje samo zatezne kamate za pretplatu iz konverzije što je možda 10% od onog što tražimo", kaže Metelko.

Za treće shvaćanje, jedino koje je imalo dovoljno glasova, glasalo je 13 sudaca. Deset glasova, dva manje nego je bilo potrebno, dobilo je shvaćanje po kojem bi potrošači dobili odštetu. Najmanje glasova, samo njih šest, dobilo je shvaćanje po kojem potrošači ne trebaju dobiti ništa.

Može li odluka biti ukinuta?

Vrhovni sud u priopćenju navodi da će sve "sudske odluke koje zastupaju tri različita pravna shvaćanja biti predmet kontrole Službe evidencije sudske prakse".

"Ja ne znam što to točno znači, mogu li oni stopirati tu odluku, može li to ne proći evidenciju. To tek moramo vidjeti", kaže odvjetnik.

Moguće je da se odluka stopira u slučaju da je u suprotnosti s nekom drugom odlukom ili praksom Europskog suda, međutim to će biti poznato tek za nekoliko dana, kaže Metelko. Sad se čeka objava odluke i revizijskih predmeta, nakon čega će situacija biti jasnija.

"Apsolutno smo očekivali pobjedu"

Banke sada od građana koji su se pravomoćno naplatili mogu potraživati vraćanje tih iznosa, a to će sigurno i napraviti, smatra odvjetnik. 

"Apsolutno smo očekivali pobjedu, pravo je bez ikakve dvojbe na strani potrošača. To nije borba malih i velikih, nitko nije tražio navijačke ili političke odluke, nego da sude u skladu s pravom. Pravo je sigurno na našoj strani", rekao je.

"Banke nikada nisu dale nekakve suvisle razloge koji bi upućivali na to da mi nemamo pravo na obeštećenje", rekao je Metelko.

Banke: Potrošači nisu trebali dobiti ni zatezne kamate

Hrvatska udruga banaka (HUB) priopćila je kako smatra da je konverzijom iz 2015. godine završeno obeštećenje dužnicima te današnju odluku suda smatra suprotnom načelu trodiobe vlasti i vladavine prava.

"Na temelju preliminarnog uvida u priopćenje Vrhovnog suda Republike Hrvatske, moguće je primijetiti da nije uvažen zahtjev za dodatnom restitucijom, na način na koji su to zahtijevali predstavnici potrošača", kaže se u HUB-ovom priopćenju.

Međutim, kako se ističe, "Hrvatska udruga banaka i dalje zauzima stav da je konverzijom iz 2015. godine u potpunosti riješeno ovo pitanje" te smatra da donesenim pravnim shvaćanjem Vrhovni sud odstupa od svojih dosadašnjih stajališta iznesenih u oglednom postupku, ali i pojedinih odredbi zakonskog rješenja koje je uredilo konverziju.

Najavljuju da će banke "razmotriti daljnje mogućnosti i pravna sredstva koja im stoje na raspolaganju te pojedinačno odlučiti o njihovoj primjeni".

Udruga Franak: Odluka suda je kompromis prema bankama

Predstavnik Udruge Franak Goran Aleksić kaže da je odluka suda pravno neutemeljena i da je riječ o pokušaju kompromisa prema bankama.

''Odluka koju je donio Vrhovni sud je pravno neutemeljena i ne postoji u nijednom pravnom sustavu ni Republike Hrvatske niti bilo koje druge zemlje Europske unije. Nije moguće plaćati zatezne kamate na nešto čega nema. Ako nema glavnice duga, onda nema ni zatezne kamate'', rekao je Aleksić za Hinu.

Aleksić smatra da će odluka Vrhovnog suda od utorka ''pasti na Ustavnom sudu, a ako ne na tom sudu, onda sigurno na Europskom sudu za ljudska prava (ESLJP), jer potrošači imaju pravo na punu restituciju koja znači i glavnicu duga i zateznu kamatu''.

''Mi konverzijom nismo obeštećeni i zato imamo pravo na punu restituciju. Tako je prema pravu EU i prema hrvatskom pravu'', dodao je.

"Odluka Vrhovnog suda nema veze s pravom"

Ocijenio je da je odluka Vrhovnog suda pokušaj kompromisa prema bankama ''i to debelo u korist banaka'' te da će nakon odluke najvišeg suda svatko pojedinačno morati odlučiti hoće li biti zadovoljan ''ovakvom nikakvom presudom ili će ići dalje prema Ustavnom sudu ili ESLJP-u''.

Uvjeren je da će svatko tko se odluči podnijeti ustavnu tužbu sigurno uspjeti, jer, kako zaključuje, odluka Vrhovnog suda nema veze s pravom.

Pročitajte više