Zbog velikih hladnoća Zagreb upozorava starije osobe: "Ne izlazite van ako ne morate"

Ilustracija: 123rf

IZ GRADA Zagreba danas su objavili upozorenje za starije osobe zbog hladnoće, koje u nastavku prenosimo u cijelosti.

"Referentni centar Ministarstva zdravlja Hrvatske za zaštitu zdravlja starijih osoba - Služba za javnozdravstvenu gerontologiju Gradskog Nastavnog zavoda za javno zdravstvo „Dr.Andrija Štampar“, izradila je preporučene mjere zaštite zdravlja starijih osoba zbog niskih temperatura zraka – hladnoće.

Starije osobe radi sniženog bazalnog metabolizma, promjena u organima i organskim sustavima tijekom fiziološkog starenja te nedostatne tjelesne aktivnosti spadaju u rizičnu skupinu pučanstva, posebno osjetljivu na hladnoće. Preporučuje se izbjegavati izlaganje hladnoći, osobito u ranim jutarnjim i noćnim satima, posebno starijim bolesnicima oboljelim od srčanih, respiratornih, endokrinih i psihogerijatrijskih bolesti.

Odjeća treba biti slojevita i ne preuska, vanjski sloj nepropustan na vjetar i vlagu, po mogućnosti odjeća treba biti od vune, polipropilena i svile koji zadržavaju više topline u unutarnjim slojevima od pamuka. Izlazak po hladnoći treba u pravilu izbjegavati. Pri izlasku zaštititi glavu kapom, ruke rukavicama, te prekriti usta šalom, radi prevencije direktnog udisanja hladnog zraka, važna je topla i komotna obuća, bez visokih peta radi sprečavanja padova i ozljeda.  U slučaju pojačanog znojenja, potrebno je odmah presvući vlažnu odjeću koja uzrokuje gubitak topline i osloboditi se suvišne odjeće.

Opasnost od padova i ozljeda

Pojava drhtavice kod predugog izlaganja hladnoći, znak je za hitan povratak u unutrašnji prostor. Izbjegavati teži fizički rad na otvorenom i aktivnosti koje mogu uzrokovati ubrzano disanje na hladnoći. Izbjegavajte hodanje po zaleđenoj površini zbog prevencije mogućih padova i ozljeda.

Nužno je u organizam unijeti dovoljno tekućine, posebno u obliku toplih čajeva i juha te izbjegavati alkohol i konzumiranje više od dvije šalice kave dnevno. Starije osobe tijekom starenja gube mogućnost osjeta promjena temperatura, te se preporučuje pratiti vremensku prognozu i imati termostat u kući.

Starije bolesne osobe sklone oticanju nogu, nužno trebaju izbjegavati dugo stajanje i sjedenje prekriženih nogu. U slučaju pojave simptoma poput trnjenja, te gubitka osjeta, uz izrazito blijedu, a pri utopljenju izrazito crvenilo kože okrajina, potrebno je potrebno se javiti svom izabranom liječniku obiteljske medicine.

U vrijeme hladnih mjeseci nužno je češće kontaktirati stariju osobu koja uz sebe uvijek mora imati osobne podatke (ime i prezime, godinu rođenja, adresu stanovanja) i broj telefona kontakt osobe kojoj se može javiti o toj starijoj osobi.
 

Pročitajte više