ANKETA Što očekujete od Hrvatske na Svjetskom prvenstvu?
U ČETVRTAK od 21 sat kreće najveće Svjetsko prvenstvo u povijesti. Turnir, na kojem prvi put ikad nastupa čak 48 reprezentacija, otvara utakmica između Meksika i Južne Afrike. Hrvatska prvu utakmicu igra 17. lipnja od 22 sata protiv Engleske. U skupini su još Gana i Panama.
Momčad Zlatka Dalića na domaćem je tlu odradila dvije posljednje provjere uoči turnira. U Rijeci je Belgija bila bolja s 2:0, dok je u Varaždinu Hrvatska uspjela pobijediti Sloveniju 2:1 golovima Luke Modrića i Marija Pašalića. Momčad ima jasne probleme, Dalić ima nekoliko dilema oko kadra i formacije te se na turnir odlazi bez pretjeranih očekivanja. Mi vas pitamo – koji je minimalan uspjeh Hrvatske s kojim biste bili zadovoljni na turniru?
Kakav je Hrvatskoj ždrijeb?
Podsjetimo, iz skupine dalje idu dvije najbolje momčadi svake skupine, ali i osam od 12 najboljih trećeplasiranih momčadi. Pobjeda i remi, odnosno četiri boda, gotovo sigurno osiguravaju plasman u idući krug.
Prema analizi platforme FootballMeetsData, čak i s negativnom gol-razlikom od -3, četiri boda donose 98,9 posto šanse za prolazak. Prolaz je praktički osiguran i s tri boda ako je gol-razlika bolja od -1.
Hrvatska već zna da će, u slučaju da bude druga, igrati s drugim iz skupine u kojoj su Portugal, Kolumbija, Uzbekistan i DR Kongo. Ako bude treća, igrat će s prvoplasiranim iz iste skupine. Ako bude prva, ima više mogućih suparnika, a riječ je o trećeplasiranima iz skupina E, H, I, J i K.
Kad se gleda hrvatski put kroz turnir, procjene su ovakve: za prolazak skupine Hrvatska ima oko 77 posto šanse. Za dolazak do osmine finala šanse su oko 40 posto, za četvrtfinale oko 17 posto, za polufinale oko 9 posto, a za finale oko 3 do 4 posto. Za naslov ima oko 1 posto.