Carsko - kakvo je to točno meso i kako ga je najbolje pripremiti

PREDSJEDNIK vlade Andrej Plenković najavio je jučer izmjenu košarice proizvoda čija je cijena fiksirana. Na sjednici vlade sutra donijet će se odluka kojom se iz košarice uklanjaju svinjska lopatica i vratina, a dodaje carsko meso. Tako bi od 1. travnja, kada ove mjere stupe na snagu, fiksna cijena za carsko meso trebala iznositi 3.79 eura (28.56 kuna) po kilogramu.
Carsko meso ili svinjska potrbušina je masniji komad mesa koji dolazi s trbušnog dijela svinje, a kad se nareže i osuši, postaje slanina. Spada u kategoriju jeftinijih komada mesa, ali se već neko vrijeme može pronaći na jelovnicima vrhunskih restorana diljem svijeta, uglavnom zahvaljujući utjecaju kineske i korejske kuhinje. Na našim se prostorima uglavnom priprema na roštilju, ali ovaj komad mesa je iznimno fleksibilan i odlično podnosi dugotrajnu termičku obradu.
>> Carsko meso, jeftin i zapostavljen komad mesa koji Kinezi ovako pripremljen tamane
>> VIDEO Carsko meso od milijun dolara po receptu Gordona Ramsayja
Zašto se zove carsko meso
Uz kajzerice (njem. Kaisersemmel), vrstu okruglog peciva za sendviče, i kajzeršmarn (njem. Kaiserschmarrn), zaslađenu drobljenu palačinku, svinjska potrbušina je još jedan prehrambeni artikl čiji popularni naziv, carsko meso (njem. Kaiserfleisch), dolazi iz njemačkog jezika i u sebi sadrži pridjev carski.
U složenici Kaiserfleisch prefiks "kaiser" bi trebao ukazivati na posebno dobro meso, a riječ potječe iz austrijskog i jugoistočnog njemačkog jezičnog područja.
U starijoj kulinarskoj literaturi termin je označavao dimljeno meso s područja svinjskih rebara, oslobođeno masnog tkiva i bez kostiju. Međutim, u današnjoj upotrebi u Austriji i jugoistočnoj Njemačkoj, kao i u hrvatskom jeziku, carsko meso se odnosi na trbušni dio svinje. U Beču se ovaj termin također može koristiti za nježno meso mlade svinje.
Sporo pečenje
Dok je visok udio masnoće ono što carskom mesu daje bogat okus, previše masnoće može rezultirati neprivlačnom teksturom. Kako bi se razgradilo vezivno tkivo i masnoća otopila, mnogi kuhari preporučuju dugotrajnu termičku obradu u pećnici. Ovakvim načinom obrade meso će postati iznimno mekano, a masnoća dobiti ugodnu svilenkastu teksturu.
Kako bi koža postala maksimalno hrskava, carsko meso je najbolje natrljati samo solju i suhim začinima te, ako vam vrijeme to dopušta, ostaviti nepokriveno u hladnjaku na nekoliko sati ili preko noći kako bi se što bolje osušilo. Ali nećete pogriješiti ni ako se odlučite za marinadu od sastojaka poput senfa, meda, maslinovog ulja i limuna.
Nakon što je meso odstajalo, kožu je pametno na više mjesta zarezati nožem, pri čemu treba izbjeći prodiranje u meso. Ovaj korak će dodatno pomoći koži da postane hrskava, ali i osigurati ravnomjernije pečenje.
S pečenjem možete započeti na temperaturi od 200°C pa nakon 20 minuta smanjiti na 140-160°C i peći između 60-90 minuta, ovisno o veličini. Nakon pečenja meso ostavite da odmori oko 10-15 minuta prije nego što ga narežete i poslužite.
Hrskavo carsko meso
Carsko meso s kremom od jabuke, češnjaka i hrena i salatom od komorača
