Danci: Trener Midtjyllanda će dobiti otkaz ako ne prođe Rijeku
RIJEKA u četvrtak od 19 sati gostuje kod Midtjyllanda u prvoj utakmici play-offa Konferencijske lige, a u Danskoj se uoči dvoboja otvorilo pitanje budućnosti trenera domaće momčadi Mikea Tullberga. Bivši nogometaš i danas stručni komentator Viaplaya Kenneth Emil Petersen smatra da bi ispadanje od hrvatskog kluba moglo ozbiljno ugroziti Tullbergovu poziciju.
Midtjylland je europsku sezonu započeo u kvalifikacijama za Europa ligu, ali je rano ispao i završio u Konferencijskoj ligi. Danski klub sada protiv Rijeke igra za mjesto u ligaškoj fazi i osiguravanje europskog nogometa tijekom jeseni.
"Moraju pobijediti. MORAJU"
U emisiji SL-Tilsynet Petersen je upitan može li Tullberg preživjeti na klupi ako Midtjylland ispadne od Rijeke. "To stvarno ne znam", odgovorio je uz smijeh. "Moraju se pobrinuti da pobijede. MORAJU. Moramo se sjetiti da je jedan od razloga zbog kojih su mogli privući Philipa Billinga bio taj što je trebao igrati Ligu prvaka u Herningu. To se sada neće dogoditi."
Billing je prošlog ljeta stigao u Midtjylland nakon dugog razdoblja u engleskom nogometu i bio je jedno od najvećih pojačanja kluba. Danski reprezentativac prošle je sezone s Midtjyllandom igrao i osminu finala Europa lige.
Podsjetio na trenera kojeg su smijenili u zračnoj luci
Petersen je kao upozorenje Tullbergu izvukao slučaj Boa Henriksena. Midtjylland ga je u srpnju 2022. smijenio neposredno nakon što se momčad vratila s Cipra, gdje je prošla AEK Larnacu u kvalifikacijama za Ligu prvaka. Henriksen je vijest o otkazu dobio u zračnoj luci u Billundu.
"A ako sada odigraju cijelu sezonu bez europske ligaške faze... Bo Henriksen je svojedobno prošao dalje, pa je dobio otkaz u zračnoj luci, zar ne? Nadajmo se zbog danskog nogometa i Midtjyllanda da će izboriti ovu europsku ligašku fazu", rekao je Petersen.
Henriksen je sezonu prije otkaza s Midtjyllandom osvojio danski Kup i završio drugi u prvenstvu, no uprava je svejedno odlučila promijeniti trenera nakon slabijeg početka sljedeće sezone.
Tullberg je na klupi nešto manje od godinu dana
Tullberg je Midtjylland preuzeo početkom rujna prošle godine nakon smjene Thomasa Thomasberga. U prvoj sezoni odveo je momčad duboko u Europa ligu, sve do osmine finala, gdje je Midtjylland igrao protiv Nottingham Foresta.
U danskom prvenstvu Midtjylland je novu sezonu otvorio bez poraza, s dvije pobjede i remijem, ali Petersen smatra da će se klupska sezona u velikoj mjeri vrednovati kroz Europu. Prva utakmica protiv Rijeke igra se u četvrtak u Herningu, dok je uzvrat 27. kolovoza na Rujevici. Pobjednik dvomeča ulazi u ligašku fazu Konferencijske lige.