Benčić: Građanima s 38.000 tona opasnog otpada rekli su da ne mogu postavljati pitanja
SABORSKA zastupnica Sandra Benčić iz Možemo komentirala je prekid izvanredne sjednice Odbora za zaštitu okoliša i prirode u Gospiću, koju je oporba napustila zajedno s predstavnicima građanskih inicijativa. Za prekid je optužila HDZ, tvrdeći da vladajući nisu željeli omogućiti građanima i predstavnicima inicijativa da postavljaju pitanja nadležnim institucijama.
Benčić je rekla da je predsjednica Odbora Dušica Radojčić sjednicu sazvala prvenstveno kako bi stanovnici Gospića i Like mogli dobiti odgovore o tome kako je opasan otpad završio na tom području, kakve su njegove posljedice te kada će biti saniran.
"HDZ je građanima Gospića i Like rekao da nemaju pravo postavljati pitanja"
"Da bi to građanima omogućila, Dušica je predložila da upravo građani i predstavnici građanskih inicijativa imaju prednost pri postavljanju pitanja ministricama, ministrima koji su ovdje, drugim nadležnima, ali isto tako i glavnom državnom odvjetniku. HDZ je to odbio", rekla je Benčić nakon napuštanja sjednice.
"HDZ je danas građanima Gospića i Like rekao da nemaju pravo postavljati pitanja. HDZ ih je proglasio osobama koje, eto, nemaju pravo maltene ni biti ovdje, a kamoli replicirati ministrima", ustvrdila je.
Rekla je da je posebno neprihvatljivo što se to, prema njezinim riječima, događa ljudima koji žive uz desetke tisuća tona opasnog otpada.
"To su rekli u lice ljudima kojima su natovarili ovdje 38.000 tona opasnog otpada, otpada koji je zatrovao podzemne vode, i to ne samo za one koji sada ovdje žive, nego za nekoliko budućih generacija. Oni imaju obraza njima reći da oni ne mogu postavljati pitanja", rekla je.
"Nismo došli slušati HDZ-ove PR-ovske fore"
Benčić je rekla da se dvoranom prolomio pljesak kada je Radojčić predložila da građani prvi dobiju priliku postavljati pitanja. Prema njezinim riječima, vladajući su to odbili i predložili da građani dođu na red tek nakon ostalih sudionika.
"Reakcija naša na to je, naravno, bila jedina moguća, a to je da je Dušica prekinula saborski odbor i da je cijela opozicija napustila tu sjednicu, kao što su je i građanske inicijative odmah po odbijanju HDZ-a napustile", rekla je.
"Nismo došli ovdje da bismo slušali palamuđenja HDZ-ova i njihove PR-ovske fore, nego smo došli ovdje dobiti odgovore na pitanja. Oni su to opstruirali", dodala je.
Benčić traži izvanrednu sjednicu Sabora
Nakon prekida sjednice Odbora, Benčić je ponovno pozvala predsjednika Republike Zorana Milanovića da sazove izvanrednu sjednicu Hrvatskog sabora. "Sada ponavljam: ostaje nam samo jedno, ostaje nam samo izvanredna sjednica Sabora. Zato molimo još jednom predsjednika Republike da tu izvanrednu sjednicu sazove", rekla je.
Dodala je da više ne vidi mogućnost dogovora s vladajućima te pozvala na nove izbore. "Jedino što nama svima koji živimo u ovoj zemlji preostaje jest da ih se riješimo na izborima. Jer ovo više nije pitanje nekakve političke prevage, nego je pitanje opstanka", rekla je Benčić.
Traže rebalans proračuna i hitnu sanaciju
Na pitanje novinara o tome što konkretno očekuje od izvanredne sjednice, Benčić je rekla da su oporbene stranke od centra prema lijevo danas potpisale zajedničku deklaraciju. Njome traže sazivanje izvanredne sjednice Sabora, ali i rebalans državnog proračuna kako bi se osigurao novac za sanaciju ilegalnog otpada.
"Tražimo da se na toj izvanrednoj sjednici napravi rebalans proračuna, da se osiguraju sredstva za sanaciju, da se odmah krene u postavljanje vodonepropusne podloge, odmah, bez čekanja, bez javnih nabava koje traju osam mjeseci i tako dalje, jer je to najhitnija radnja", rekla je.
Nakon toga, dodala je, oporba želi raspravu o opozivu Vlade i raspisivanje novih izbora.
"Nadam se da će Milanović to napraviti uskoro"
Upitana kada očekuje odgovor predsjednika Republike na zahtjev za sazivanje izvanredne sjednice, Benčić je rekla da je odluka na Milanoviću. "To je njegova ovlast, to ćete morati pitati njega. Mi se nadamo da nakon ovoga što se danas dogodilo ovdje, da će to predsjednik napraviti i da će to napraviti skoro", rekla je.
Na pitanje o informacijama prema kojima je vrlo izgledno da će Milanović doista sazvati izvanrednu sjednicu, Benčić je rekla da je današnji sastanak oporbenih stranaka dodatno učvrstio njihov zajednički zahtjev.
"Izraz krajnjeg bahatluka"
Benčić je na kraju ponovno kritizirala HDZ zbog događaja na sjednici. "U ovakvoj situaciji odbiti javno saslušanje, u ovakvoj situaciji građanima u lice reći: ne, mi smo protiv toga da vi možete ovdje postavljati nama pitanja, pa to je izraz krajnjeg bahatluka i potpune odlijepljenosti od naroda i od stvarnosti", rekla je.
Ustvrdila je da se s takvim ponašanjem oporba redovito susreće u Hrvatskom saboru.
"Mi to gledamo stalno, ovakve demonstracije sile, nasilja nad Ustavom, nasilja nad saborskim poslovnikom, doslovno nasilja većine nad svima ostalima. To su danas pokazali, nažalost, i prema građanima cijele ove županije", zaključila je Benčić.