Veliki vodič za izradu kombuche kod kuće, korak po korak

Foto: Shutterstock

U OVOM članku pronaći ćete sve o kombuchi i kako je napraviti kod kuće. Zajedno ćemo proći korak po korak kroz proces, od nabavke kombucha gljive do spravljanja vašeg prvog probiotičkog napitka, i to sve po uputama Hrvoja Belančića iz Kocha Kombuche, o kojem smo vam već pisali, a više možete doznati ovdje.

Što je kombucha?

Kombucha nije samo još jedan u nizu modernih zdravstvenih trendova; to je fermentirani čaj koji spaja okus i dobrobit u savršenom balansu. Priprema se korištenjem samo četiri osnovna sastojka: voda, tradicionalno zeleni ili crni čaj, šećer i SCOBY. Ovaj posljednji, kod nas poznat kao kombucha gljiva, transformira jednostavne sastojke u probiotički napitak pun vitamina i antioksidansa.

Zašto biste se ikad zamarali pravljenjem kombuche?

Osim što je domaća kombucha financijski povoljnija, pravljenje ovog napitka kod kuće daje vam punu kontrolu nad sastojcima, omogućujući personalizaciju okusa i jačine. Također, to je odličan način da dodate više probiotika u svoju prehranu, potaknete probavu i osnažite imunološki sustav, a sve to bez potrebe za kupovinom skupih dodataka i suplemenata.

Ukratko, pravljenjem kombuche kod kuće ne dobivate samo osvježavajući napitak već i cijeli niz zdravstvenih pogodnosti.

Što je SCOBY?

Što je SCOBY ili, kako ga mnogi nazivaju, kombucha gljiva? SCOBY je akronim za "Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast" (simbiotska kultura bakterija i kvasaca). Ovaj biofilm je ključan za fermentaciju čaja i stvaranje kombuche.

SCOBY djeluje kao katalizator koji pretvara zaslađeni čaj u bogat probiotički napitak. Možda izgleda neugledno, ali ova "gljiva" je pravo malo čudo. Ne samo da pomaže u proizvodnji kombuche već je i izvor brojnih korisnih bakterija i kvasaca koji pozitivno utječu na probavu i imunološki sustav.

Kako izgleda kombucha gljiva?

Kombucha gljiva ili SCOBY može nas podsjetiti na meduzu koja "lebdi" u staklenci punoj čaja. Njena gelasta tekstura i neobičan izgled stvaraju dojam kao da gledamo morsko biće u svojem prirodnom okolišu iako je u ovom slučaju njezin dom staklenka s fermentirajućim čajem.

Foto: M. Djanesic

Gdje nabaviti kombucha gljivu?

Sigurno se pitate gdje nabaviti kombucha gljivu, a dobra je vijest da imate mnogo opcija. Možda već imate nekog prijatelja ili rođaka koji pravi svoju kombuchu a da to niste ni znali. Ljubitelji ovog fermentiranog napitka često su voljni podijeliti svoju kulturu sa zainteresiranima.

Ako vam to nije opcija, kombucha gljiva se može kupiti i online. Na internetu postoje brojne stranice koje je prodaju. Međutim, budite oprezni s opcijom kupnje na Facebook Placemarketu i slično jer nikada ne znate kako je gljiva čuvana i u kojim uvjetima je uzgajana.

Najsigurnija opcija je, naravno, direktna kupnja od provjerenih proizvođača kombuche, gdje možete biti sigurni u kvalitetu i uvjete proizvodnje.

Kako napraviti kombuchu

Pravljenje kombuche kod kuće može zvučati komplicirano, ali zapravo je jednostavan i zabavan proces. Ne trebaju vam puno sastojaka i specijalizirana oprema. Većina stvari koje vam trebaju već se nalazi u vašem domu.

Potrebni su vam samo staklenka, plastična kuhača, krpa za pokrivanje fermentirajuće tekućine, šećer, čaj i voda. Da, toliko je jednostavno! Uz par osnovnih koraka i malo strpljenja, možete stvoriti vlastitu probiotičku bombu punu okusa i zdravstvenih beneficija.

Zašto kombucha gljiva možda i nije tako neophodna kao što mislite?

Možda ste pod dojmom da je kombucha gljiva, poznata kao SCOBY, neizostavan sastojak za započinjanje fermentacije kombuche. No otkrivamo vam tajnu: mnogi iskusni proizvođači kombuche, uključujući i nas, započinju fermentacijski proces isključivo sa starter tekućinom. Da, dobro ste čuli!

Starter tekućina, poznata i kao tekući SCOBY, sadrži sve bakterije i kvasce koji su potrebni da se zaslađeni čaj pretvori u kombuchu. Riječ je o kombuchi koja je fermentirala nekoliko tjedana i koja je prepuna vitalnih bakterija i kvasaca za uspješan fermentacijski proces.

Dakle, iako koristimo samo starter tekućinu, tijekom fermentacije prirodno se stvori novi sloj kombucha gljive. Zahvaljujući ovoj praksi, možete kod kuće napraviti svoju kombuchu čak i bez prisustva kombucha gljive. Sve što vam je potrebno je starter tekućina ili nepasterizirana kombucha bez dodanih okusa.

Dakle, možete biti sigurni da će se kombucha gljiva stvoriti tijekom fermentacije. A s njom možete postupiti kako želite: koristiti je za daljnje fermentacije, kompostirati je, podijeliti s prijateljima ili je čak preskočiti u budućim serijama.

Osnovni recept za kombuchu

Ovaj jednostavni recept za 2 litre kombuche idealan je za početnike i pruža vam dovoljno napitka za cijeli tjedan. Za pripremu ćete trebati:

12 g crnog ili zelenog čaja
100 g šećera
500 ml vode za kuhanje čaja
1.1 l hladne vode
250 ml starter tekućine (ili 330 ml nepasterizirane kombuche, npr. Kocha Classic)
opcionalno: 1 kombucha gljiva

Iako mnogi misle da je kombucha gljiva neophodna, starter tekućina ili nepasterizirana kombucha su sasvim dovoljni. Osim toga, ne zaboravite da se tijekom prvog fermentacijskog ciklusa stvara nova kombucha gljiva pa čak i ako započnete samo sa starter tekućinom, završit ćete s potpuno funkcionalnom kombucha gljivom.

Sada kada znate što vam je sve potrebno, možete se upustiti u avanturu pripreme ovog divnog napitka kod kuće!

Postupak

Sav pribor i opremu dobro operite. 12 g čaja prebacite u filter vrećicu za čaj. Zagrijte 500 ml vode do 80°C. U staklenku dodajte 500 ml ugrijane vode, a zatim vrećicu s čajem i ostavite da se infuzira 5 minuta. Nakon toga izvadite čaj iz vode.

Dodajte 100 g šećera i dobro promiješajte da se potpuno otopi. Dodajte 1100 ml hladne vode kako biste ohladili tekućinu. Zatim dodajte starter tekućinu ili nepasteriziranu kombuchu i dobro promiješajte. U ovom koraku možete, ali i ne morate dodati kombucha gljivu.

Obavezno! Smislite i na staklenku napišite ime svoje kombuche. Super ime = super kombucha. Prekrijte staklenku krpom i ostavite da fermentira 7-14 dana na sobnoj temperaturi. Idealna temperatura je između 21-27°C.

Vaša će kombucha biti spremna za piće ovisno o tome kakva vam se sviđa: 5-7 dana za blažu kiselost, a 8-14 dana za nešto više kiselosti. Isprobajte kako biste doznali što vam više odgovara. U tom periodu će se SCOBY (gljiva) formirati na vrhu.

Odvojite 300 ml gotove kombuche i koristite je kao starter tekućinu za pokretanje sljedeće ture. Ostatak kombuche prebacite u bocu i čuvajte u hladnjaku. Uživajte u svojoj domaćoj kombuchi.

>> Recept: Domaća kombucha

Dodatni savjeti

U prvim danima fermentacije pazite da temperatura ne padne ispod 18°C. Postoji rizik od nastanka plijesni na površini kombuche, što znači da ćete morati sve baciti i krenuti ispočetka. Za fermentaciju kod kuće izaberite najtoplije mjesto, poput blizine radijatora ili pećnice s upaljenim svjetlom. Također možete koristiti podlogu za grijanje (heating pad).

Ako odaberete koristiti neki drugi čaj, obavezno se pridržavajte preporučenih temperatura za infuziju. Na primjer, zeleni čaj ne bi trebao biti infuziran u vodi s temperaturom višom od 80°C jer će mu okus postati gorak.

Nakon petog dana fermentacije počnite svakodnevno kušati kombuchu. Kada postignete željeni omjer kiselosti i slatkoće, kombucha je spremna.

Ako vam se kombucha čini previše slatkom na kraju fermentacije, ali je dovoljno kisela, smanjite početnu količinu šećera za 5-10% pri sljedećoj pripremi. Ovo će pomoći u smanjenju neprobavljenog šećera u procesu fermentacije i rezultirati manje slatkim napitkom.

Gdje nabaviti set za pripremu?

Kada se odlučite na izradu vlastite kombuche, želite osigurati najbolje uvjete za fermentaciju i najkvalitetniji krajnji proizvod. Postoji KOCHA set za pripremu kombuche koji sadrži sve esencijalne komponente koje će vam trebati: staklena posuda od 2 litre, organski zeleni čaj i šećer od šećerne trske, temperaturna traka koja vam omogućuje precizno praćenje idealnih uvjeta fermentacije te pamučna krpa i elastična traka za sigurno i efikasno pokrivanje.

Foto: M. Djanesic

Sve je upotpunjeno detaljnim uputama koje vas vode kroz cijeli proces, ali ono što ga čini jedinstvenim je starter tekućina. Ova tekućina nije obični SCOBY; to je tekućina koja je fermentirala nekoliko tjedana i na vrhuncu je svog stanja. Prepuna je esencijalnih bakterija i kvasaca koji osiguravaju optimalan proces fermentacije.

Što je još bolje, ova starter tekućina je ista ona koju koriste u svojoj profesionalnoj proizvodnji kombuche. Ako poštuju stroge higijenske standarde i metode pripreme u poslovanju, možete biti sigurni da su istu pažnju posvetili i setu za domaću proizvodnju.

Počnite svoju kombucha avanturu i postanite pravi majstor fermentacije. Set možete pronaći ovdje.

Pročitajte više