Roditelji, ne svađajte se ispred svoje djece!

Foto: 123rf

AKO STE kao većina roditelja sigurno ste se bar jednom posvađali sa partnerom ispred vašeg djeteta. Znate li kako vaša svađa utječe na dijete…?

Dolazak djeteta na svijet prelijep je događaj i dijete je dočekano s puno entuzijazma. Ipak, može postati i izvorom napetosti. Istraživanja pokazuju da se stres kod djece znatno povećava kada čuju ljute ili povišene glasove roditelja. Ako dijete koje spava registrira glasne i ljute glasove doživljava povećanje stresa kojem je potrebno neko vrijeme da se opet spusti i nestane. Također, ako nivo stresa poraste prije spavanja djeteta trebati će mu puno duže da zaspi nego inače.

Kada imate bebu u kući, svađe se nerijetko događaju i noću. Prve dane budimo se svakih dva sata, a katkad i češće, te zbog umora, a i zbog toga što nam noću sve izgleda „crnje“ nego što jest, požalimo. A to sve utječe na bebu. Može se dogoditi da vas sve to buđenje izmuči te da probudite svoga partnera, a ako on ustaje ranom zorom, možda vam to prebaci i započinje svađa. To je zatvoreni krug iz kojeg je teško izaći. Zbog toga je dobro odrediti smjene i jasno se dogovoriti tko i kada ustaje.

Baš kao što je svađa zamorna, teška i emocionalno iscrpljujuća za roditelje, isto tako utječe i na djecu koja su prisutna za vrijeme svađe. Za djecu je to zastrašujuće. Oni ovaj osjećaj prihvaćaju na različite načine. Neki se skrivaju, neki plaču dok drugi pokušavaju pridobiti pažnju roditelja, pa iznenada traže jesti, piti ili se žale da ih nešto boli te izmišljaju razne načine da prekinu to stanje.

Ukoliko je dijete prije svađe, a nevezano za svađu, bilo neposlušno, ili ako se u toku svađe raspravlja o djetetu u bilo kakvom kontekstu, dijete će misliti da je njegovo ponašanje, neposlušnost ili postupak uzrok svađi. U takvim okolnostima kod djeteta se javlja sumnja i nesigurnost, te nisko samopoštovanje.

Roditelji su djetetov izvor sigurnosti, a kada su roditelji svađaju njima cijeli svijet izgleda kao strašno mjesto. Kako se djeca ne mogu obratiti roditeljima u svađi za utjehu oni potiskuju svoj strah. Tada se taj strah pretvara u neposluh, inat ili anksioznost.

Ako vi i vaš partner imate smirenu raspravu o nekim određenim stvarima vaše dijete iz nje može naučiti da dvije osobe koje žive zajedno mogu imati različita mišljena, saslušaju jedno drugo i zajedno nađu rešenje.

Trzavice je bolje odgoditi za kasnije, kada dijete nije sa vama, kako ne biste stvorili napeto okruženje u blizini djece. Prvi dani su doista posebni, ali i teški jer nam nedostaje sna, a stres zbog prilagodbe na novu situaciju može uzrokovati frcanje iskri.

Roditelji koji se svađaju mogu utjecati na psihološko zdravlje djece. 

Pročitajte više