Afrički kup nacija: Tunis u finalu

NOGOMETNA reprezentacija Tunisa prvi je finalist Afričkog Kupa nacija, što se održava u toj zemlji.

Tunis je u polufinalnom ogledu pobijedio Nigeriju boljim izvođenjem jedanaesteraca 5:3. Regularni dio utakmice završio je 1:1. Nigerija je povela u 67. minuti pogotkom Jay Jay Okoche iz jedanaesterca. Tunis je izjednačio osam minuta prije kraja, također udarcem s bijele točke, a pogodak je postigao Khaled Badra. Nakon što u produžetku nije bilo promjene rezultata prišlo se izvođenju kaznenih udaraca. Domaćin je bio uspješni i koncentriraniji i sva petorica Tunižana bila su uspješna, dok je u redovima Nigerije promašio Peter Odemwingie.

"Moji igrači su bili čudesni, borili su se poput lavova. Nisu se predali i posve zasluženo smo izborili plasman u finale," kazao je Francuz Roger Lemerre, koji je prije dvije godine vodio Francusku do naslova prvaka Europe. Dosadašnji najveći rezultat Tunisa na prvenstvu Crnog kontinenta bio je plasman u finale 1965. godine.

U drugom polufinalnom susretu sastaju se Mali i Maroko.

Tunis - Nigerija 5:3 (1:1, 0:0)

RADES. Stadion Rades - 60.000 gledatelja; Sudac: Bonaventure Coffi Codja (Benin)

STRIJELCI: 0:1 Jay Jay Okocha (67-11m), 1:1 Khaled Badra (82-11m)

JEDANAESTERCI: 1:0 Badra, 1:1 Utaka, 2:1 dos Santos scores, Odemwingie - Boumnijel brani, 3:1 Mhadhebi, 3:2 Yobo, 4:2 Benachour, 4:3 Udeze, 5:3 Hagui. scores 5-3

TUNIS: Ali Boumnijel; Khaled Badra; Karim Hagui, Radhi Jaidi, Clayton (od 90. Hatem Trabelsi); Mehdi Nafti, Jaohar Mnari (od 73. Slim Benachour), Riadh Bouazizi, Adel Chedli (od 105 Imad Mhedhebi); Ziad Jaziri, Francileudo dos Santos

NIGERIJA: Vincent Enyeama; Joseph Yobo, Isaac Okoronkwo, George Abbey, Ifeanyi Udeze; Jay Jay Okocha, Garba Lawal (od 69. Ifeanyi Ekwueme), Seyi Olofinjana, John Utaka; Nwankwo Kanu (od 85. Pius Ikedia), Peter Odemwingie