Gruzija prvi put izborila Euro. Na penale izbacila Grčku

GRUZIJSKA nogometna reprezentacija ostvarila je najveći uspjeh u svojoj povijesti i plasirala se na Europsko prvenstvo koje će se ovog ljeta igrati u Njemačkoj. Za Gruzijce je to ujedno i prvo veliko natjecanje ikada. Nakon pobjede protiv Luksemburga u polufinalu, Gruzijci su u finalu doigravanja nakon 0:0 u regularnom dijelu s 4:2 u penalima pobijedili Grke.

Nakon 120 minuta nogometa na Dinamo Areni u Tbilisiju nije bilo golova, a pred sam kraj produžetaka zbog ozljede je s terena morao izaći najbolji gruzijski igrač i zvijezda Napolija Khvicha Kvaratskhelia, ali izabranici bivšeg francuskog reprezentativca Willyja Sagnola i bez njega su bili bolji u raspucavanju.

Junak utakmice bio je gruzijski golman Giorgi Mamardashvili, inače član španjolske Valencije. Tijekom 120 minuta imao je dvije obrane, a u raspucavanju je obranio udarac grčkog kapetana Anastasiosa Bakasetasa. Na Europskom prvenstvu Gruzija će biti u skupini F sa sebi susjednom Turskom, Portugalom i Češkom.