Gašenje požara moglo bi potrajati još dva dana, CIOS-u zabranjeno skladištenje i obrada otpada

Foto: Hina

INTERVENCIJA gašenja požara u CIOS-u još uvijek je u tijeku, požar je lokaliziran. Nakon smjene vatrogasaca na terenu je i dalje Javna vatrogasna postrojba sa 40 profesionalnih vatrogasaca i 12 vozila, Vatrogasna zajednica Grada Zagreba sa 40 dobrovoljnih vatrogasaca iz dobrovoljnih vatrogasnih društava Sesvete, Kustošija, Hrašće, Mala Mlaka, Dragonožec, Kupinečki Kraljevec, Šestine i Črnomerec. Podružnica Čistoća Zagrebačkog holdinga i dalje je na terenu s tri cisterne, priopćili su iz Ureda za upravljanje hitnim situacijama.

> Veliki požar u CIOS-u, građani upozoreni da ne izlaze iz kuća: Dim je štetan!

> CIOS: Zvali smo 193 i 112, ali bili su zauzeti!

U požaru koji je jučer izbio u skladištu tvrtke CIOS na zagrebačkom Jankomiru su lakše ozlijeđene tri osobe, izvijestila je danas zagrebačka policija, koja bi danas mogla početi provoditi očevid.

Osim, vatrogasca kojem je zbog lakše ozljede oka pomoć pružena u Rebru, prva pomoć je na mjestu događaja pružena 25-godišnjaku i 41-godišnjaku, najvjerojatnije jer su se nagutali dima, doznaje se u Hitnoj službi.

Voditeljica uprave CIOS-a Tajana Tomašević kazala je pak da je prema njihovim podacima lakše ozljeđen jedan vatrogasac kojem je "nešto" upalo u oko, dok im druga dva slučaja nisu poznata.

Požar, koji je iz neutvrđenih razloga izbio jučer oko 13,30 sati, sinoć je lokaliziran, a sada ga se detaljno gasi što bi, zbog velike količine zahvaćenog materijala moglo potrajati dva dana.

Prema grubim procjenama požarom je zahvaćeno oko 10 tisuća kubika materijala.

Hlade dio po dio požarišta

Radnici CIOS-a strojevima premještaju materijal na požarištu, a vatrogasci gase i hlade dio po dio i to detaljno gašenje bi moglo potrajati i dva dana jer je po gruboj procjeni 10 tisuća kubika zahvaćenog materijala, rekao je jutros Hini zapovjednik postrojbe Mladen Malčić.

Najveći problem za vatrogasce su kocke prešanih automobila jer metal zahvaćen požarom dosegne temperaturu i do tisuću stupnjeva, tako da se one, kao i drugi materijal koji je bio zahvaćen vatrom, premještaju, odvajaju pjenom, gase dio po dio i hlade, objašnjava Malčić.


Sada je na tom poslu 60-ak vatrogasaca i 20-ak vozila, po pola iz Javne i dobrovoljnih vatrogasnih postrojbi. Kiša je pomogla hlađenju i spustila je čestice.

Vatrogasci su jučer obranili sve objekte tako niti jedan nije zahvaćen požarom, nije bilo ni ozbiljnijih ozljeda, rekao je. Južni vjetar koji je puhao jučer poslijepodne udvostručio je područje požara, a gašenju je uvelike pomoglo kad je dobava vode za vodene topove riješena crpljenjem iz jezerca u blizini CIOS-a, ispričao je zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Mladen Malčić.

Pripuz: Najbitnije je da nije bilo žrtava

Predsjednik uprave CIOS grupe Petar Pripuz izjavio je večeras kako je najvažnije da je požar u Jankomiru prošao bez ljudskih žrtava, posljedica za ljudsko zdravlje i da je, kako pokazuju mjerenja, zagađenost okoliša na najnižoj razini, te da u tom smislu nema razloga za nagađanja kada je upućen poziv vatrogascima.

"Manipulirati pozivima kada su upućeni i kad su vatrogasci došli sad je neprimjereno", rekao je Pripuz HTV-ovom Dnevniku, te poručio kako je lako uočiti preko kamera kad je poziv upućen i kad su vatrogasci stigli.

Ustvrdio je da su sigurnosne mjere u CIOS grupi na najvišoj razini te kako su one u skladu sa zakonima Republike Hrvatske i direktivama Europske unije. "Mi smo sve poduzeli što je bilo u našoj moći, no vjetar je bio toliko jak da je prouzročio to što je prouzročio", rekao je Pripuz.


Napomenuo je i kako su sve državne i gradske inspekcije utvrdile da su zaštitne mjere radnika bile na razini.

Po Pripuzovim riječima radnici su prošli obuku za ovakve situacije, jer inače ne bi mogli dobiti dozvolu.

Istaknuo je kako sada ne želi prejudicirati tko je kriv za ovaj požar i zašto se to dogodilo. "Očekujemo policijski očevid pa ćemo se nakon toga očitovati prioćenjem za javnost", najavio je predsjednik uprave CIOS-a.

Pozdravio je i odluku ministra zaštite okoliša i prirode Mihaela Zmajlovića i inspekcije o zabrani rada dok se sanacija požarišta ne završi. Kad se završi očevid i postupak bude završen počet ćemo raditi, rekao je Pripuz.

Ministarstvo zdravlja ukinulo preporuku građanima da ne izlaze iz kuća

S obzirom da je požar na skladištu tvrtke CIOS na Jankomiru pod nadzorom, Ministarstvo zdravlja ukinulo je jutros preporuku stanovnicima da ne izlaze iz svojih kuća i stanova, no i dalje ih upozorava da je potrebno izbjegavati izlaganje dimu u neposrednoj blizini požarišta.

Preporuka je također da se obrati posebna pozornost na malu djecu kako ne bi skupljali predmete s tla i kako se na tlu ne bi igrali sve dok se ne načini analiza tla oko požarišta i u područjima koje je zahvatio dimni oblak za vrijeme jučerašnjeg požara.


I dalje treba biti na oprezu te pratiti elektroničke medije i internetske stranice Ministarstva zdravlja i drugih nadležnih institucija radi preporuka u ponašanju u slučaju promjene stanja na požarištu, priopćilo je Ministarstvo zdravlja.

Vatra na skladištu tvrtke CIOS na Jankomiru je pod nadzorom, iako požar u potpunosti još nije ugašen.

I Zavod za javno zdravstvo i dalje preporuča građanima da izbjegavaju nepotrebno kretanje i zadržavanja u neposrednoj blizini požarišta, iako analiza uzorka zraka uzetih tijekom požara u CIOS-u ne ukazuju na odstupanja od graničnih vrijednosti.

Ministarstvo: Inspekcija je već jučer bila na terenu, a CIOS ima sve dozvole

Ministarstvo zaštite okoliša i prirode poslalo je priopćenje vezano za požar u CIOS-u.

"Inspekcija zaštite okoliša izašla je jučer na teren, no zbog požara koji je još bio aktivan nismo bili u mogućnosti obaviti nadzor. Po nalogu policije, inspektorice su napustile područje a s nadzorom nastavljamo kad se za to stvore uvjeti.

CE-ZA-R d.o.o. za lokaciju u Jankomiru posjeduje valjane dozvole za gospodarenje otpadom i to:

* Dozvolu Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva od 16.12.2011. za skupljanje, privremeno skladištenje i oporabu opasnog otpada (istrošena vozila, opasne komponente - nauljene blokove motora, mjenjač itd.), odbačenu opremu koja sadrži rashladni medij, metalni otpad koji potječe od demontaže starih postrojenja, strojeva i uređaja, odbačenu električnu i elektroničku opremu, ambalažu koja sadrži opasne tvari, flourescentne cijevi, transformatore i kondenzatore koji sadrže PCB.


* Dozvolu Grada Zagreba, Gradskog ureda za energetiku, zaštitu okoliša i održivi razvoj od 2. studenog 2011. za skupljanje, skladištenje, oporabu i obradu neopasnog i inertnog otpada (velik broj vrsta otpada)

* Obje dozvole vrijede do 2016. godine.

Kroz redovite nadzore Inspekcija zaštite okoliša kontrolira usklađenost rada tvrtke s dozvola i tijekom zadnje kontrole u srpnju 2013. nisu utvrđene povrede u radu.

CIOS-u do sanacije zabranjeno skladištenje i obrada otpada

Ministar zaštite okoliša i prirode Mihael Zmajlović izjavio je večeras kako je, zbog požara koji je jučer izbio u skladištu tvrtke CIOS na zagrebačkom Jankomiru čiji uzrok još nije poznat, toj tvrtki zabranjeno zaprimanje, skladištenje i obrada otpada dok se ne sanira požarište.

Ministar Zmajlović je za RTL Danas rekao kako je inspekcija njegova ministarstva i jučer bila na Jankomiru, ali da nije mogla pristupiti požarištu dok požar nije stavljen pod kontrolu.

Izvijestio je da su inspektori danas, uz suglasnost i pratnju policije, obavili očevid te izrekli hitne mjere zabrane zaprimanja, skladištenja i obrade otpada dok se ne sanira požarište, sve u svrhu sprječavanja bilo kakvih daljnjih štetnih posljedica ili rizika od širenja požara. Naglasio je i kako inspekcija nad CIOS-om obavlja redoviti nadzor te da prilikom zadnjeg uvida nisu bile uočene nepravilnosti.


Zmajlović je rekao kako još uvijek nije poznat uzrok požara, istraga je tek započela, te će nadležne institucije, prvenstveno policija o rezultatima istrage po njezinu završetku obavijestiti javnost.

Ministar je odbacio optužbe predsjednika Gradske skupštine Darinka Kosora da je požar rezultat njegova i nečinjenja zagrebačkog SDP-a u gospodarenju otpadom.

"Situacija u kojoj se nalazi Hrvatska po pitanju gospodarenja otpadom je rezultat optužbi, prebacivanja odgovornosti i nerješavanja problema. Nas optužbe i prebacivanje odgovornosti neće dovesti do ničega. Treba prionuti rješavanju problema. To možemo jedino ukoliko ćemo konstruktivno razgovarati o tome kako riješiti problem, kako u gradu Zagrebu, tako i u cijeloj Hrvatskoj", poručio je Zmajlović.

Istaknuo je kako Vlada i njegovo ministarstvo imaju političke volje riješiti taj problem, osigurana su i sredstva za uspostavu cjelovitog sustava gospodarenja otpadom, od sanacije odlagališta, uvođenja primarne selekcije, do izgradnjr postrojenja za obradu otpada.

"To možemo učiniti samo ukoliko svi preuzmu i političku odgovornost, mora postojati politička volja. Nažalost, u mnogim gradovima i općinama te političke volje nije bilo, zato što su projekti gospodarenja otpadom takvi da nadilaze mandat jedne gradske vlasti ili jednog mandata ministarstava,

iz tog razloga često se puta nije prionulo rješavanju tog problema. Mi pokazujemo odgovornost, političku volji i zato već i danas imamo vrlo mjerljive rezultate", rekao je Zmajlović.

Napomenuo je kako je, prema Eurostatovim rezultatima, u samo zadnje dvije godine za 15 posto smanjena količina otpada koja završava na odlagalištima, što znači da te količine otpada nisu zakopane u zemlju, već su završile u sustavima obrade, odnosno reciklaži. "To su odlični rezultati", poručio je.

Dodao je kako ministarstvo ima 200 potpisanih ugovora za sanaciju odlagališta na području cijele Hrvatske, te podsjetio da do 2018. Hrvatska mora uspostaviti centre za gospodarenje otpadom, kako bi se zatvorila odlagališta poput onog na zagrebačkom Jakuševcu.

Sindikat: Policajci u CIOS-u nisu imali adekvatne maske

Sindikat policije Hrvatske upozorio je danas da policajci koji su bili upućeni u pogon tvrtke CIOS u Jankomiru nisu bili opremljeni adekvatnom zaštitnom opremom, a povučeni su s intervencije nakon upozorenja sindikata da se time ugrožava njihovo zdravlje.

Policijski službenici upućeni na intervenciju u CIOS nisu bili opremljeni maskama s kisikom za zaštitu od požara i uljnih plinova, koje su nužne prilikom intervencija takve vrste, već maskama koje se koriste za zaštitu od bojnih otrova, tvrdi sindikat u priopćenju.


Po informacijama sindikata, isti je slučaj bio i s djelatnicima Državne uprave za zaštitu i spašavanje, dok su jedino vatrogasne postrojbe bile primjereno opremljene zaštitnim maskama s kisikom.

Srećom, nije došlo do težih posljedica, a djelatnici interventne policije koji su bili upućeni na mjesto akcidenta povučeni su nakon intervencije Sindikata policije kako ne bi došlo do trovanja zbog udisanja otrovnih plinova i dima, kaže se u priopćenju.

Sindikat ističe kako i taj događaj pokazuje da policajce, kao i službenike ostalih službi koji izlaze na intervencije, treba hitno opremiti odgovarajućom zaštitnom opremom jer postoji mogućnost niza drugih vrsta izvanrednih događaja u kojima bi se mogla ponoviti slična situacija.

Podsjeća da je prilikom prošlogodišnjeg donošenja nove Uredbe o odorama tražio da se pripadnicima interventne policije osiguraju nezapaljivi kombinezoni, no to nije uvaženo, vjerojatno zbog štednje i činjenice da događaji u kojima su nezapaljivi kombinezoni potrebni nisu toliko učestali.

Stoga sindikat traži da Vlada osigura sredstava za opremanje policajaca opremom za posebne situacije, te odorom od nezapaljivih materijala, a od MUP-a očekuje da podrži taj zahtjev i ukaže Vladi na nužnost brzog osiguranja dovoljnog broja zaštitnih sredstava za svoje djelatnike.

Stradanje je moguće spriječiti kvalitetnom opremom koju treba hitno nabaviti jer ako policajci ne mogu zaštititi vlastite živote, kako se od njih može očekivati da štite tuđe živote, ističe Sindikat policije.

Analiza tla kod CIOS-a ne ukazuje na štetne spojeve

Preliminarni rezultati analize uzoraka tla i povrća iz vrtova u blizini CIOS-a u Jankomiru, koje je jutros izuzeo Zavod za javno zdravstvo "Dr. Andrija Štampar", ne ukazuju na prisutnost potencijalno štetnih spojeva za ljudsko zdravlje, izvijestio je gradski Ured za upravljanje u hitnim situacijama.

Nakon smjene vatrogasaca na terenu je i dalje Javna vatrogasna postrojba sa 40 profesionalnih vatrogasaca i 12 vozila, Vatrogasna zajednica Grada Zagreba sa 40 dobrovoljnih vatrogasaca iz dobrovoljnih vatrogasnih društava Sesvete, Kustošija, Hrašće, Mala Mlaka, Dragonožec, Kupinečki Kraljevec, Šestine i Črnomerec.

Podružnica Zagrebačkog holdinga "Čistoća" i dalje je na terenu s tri cisterne.

Zagrebačko Gradsko društvo Crvenog križa doniralo je i dostavilo 500 litara vode za vatrogasce i ostale pripadnike žurnih službi Grada Zagreba na požarištu.

Policija: Očevid u CIOSU kad se steknu uvjeti


Očevid u slučaju požara u skladištu tvrtke CIOS na zagrebačkom Jankomiru još nije počeo, a ako ga bude, počet će kad se za to steknu uvjeti, potvrdila je Hini zagrebačka policija.

Požar gasilo oko 200 pripadnika raznih službu

"Intervencija gašenja požara u CIOS.u još uvijek traje, ali je požar lokaliziran. Na intervenciji je od jučer 14.04.2014, 13.36 sati do jutros u 7.30 sati sudjelovalo oko 200 profesionalaca iz raznih službi.

Donosimo pregled intervencije:

Javna vatrogasna postrojba Grada Zagreba intervenirala je sa 14 vozila i 50 profesionalnih vatrogasaca. Intervenciji su se priključila dobrovoljna vatrogasna društva Sesvete, Odra, Kustošija, Hrašće, Mala Mlaka, Lužan, Dragonožec, Moravče i Kupinečki Kraljevec, sa 40 dobrovoljnih vatrogasaca. Požar se gasio i iz zraka sa dva helikoptera. Zagrebački holding, podružnice Čistoća i Vodoopskrba i odvodnja su intervenirali sa tri cisterne.

Pomoć je u večernjim satima stigla iz susjednih županija. Vatrogasna zajednica Zagrebačke županije poslala je dobrovoljna vatrogasna društva Stupnik, Sv. Nedjelja, Rakitje, Šenkovec i Brdovec sa 15 vatrogasaca a iz Vatrogasne zajednice Sisačko-moslavačke županije s pet vatrogasaca stigao je DVD Stružec.


Pored toga, osim Ureda za upravljanje u hitnim situacijama na intervenciji su bili Zavod za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar, PU zagrebačka i DUZS.
 
Zavod za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar uzrokovao je dva uzorka zraka i jedan uzorak izgorenog materijala. Rezultati udjela plinova u zraku tijekom jučerašnjeg dana ne ukazuju na odstupanja od graničnih vrijednosti. Preliminarna analiza uzorka zraka uzorkovanog tijekom požara u 17 h nije pokazala prisutnost benzena i njegovih supstituenata (BTX) i policikličkih aromatskih ugljikovodika B(a)Py - benzapiren. Danas će se ponoviti uzorkovanje.
 
Preporuke za javnost:

Preporučamo nastavak izbjegavanja nepotrebnog kretanja i zadržavanja u neposrednoj blizini požarišta. Građanima koji pripadaju najosjetljivijim skupinama poput osoba s kroničnim respiratornim ili kardiovaskularnim bolestima, maloj djeci ili jako starim osobama, trenutno preporučamo iz preventivnih razloga ostanak doma. Ostali građani mogu obavljati svoje obvezne dnevne aktivnosti", stoji u priopćenju koje je nešto prije 10 sati stiglo iz Ureda za upravljanje u hitnim situacijama Grada Zagreba.

I MORH-ov helikopter gasio požar na Jankomiru, izbacio 74 tone vode

 
"Helikopter Mi-171Sh iz sastava Eskadrile višenamjenskih helikoptera (EVH) 91. zrakoplovne baze HRZ i PZO-a, u popodnevnim je satima, u ponedjeljak, 14. travnja 2014., upućen na područje Jankomira u Zagrebu, kako bi pomogao u gašenju velikog požara koji je izbio u pogonima tvrtke za preradu industrijskog otpada C.I.O.S.
 
Zahtjev za pomoć u gašenju MORH-u je uputila Državna uprava za zaštitu i spašavanje (DUZS), nakon čega je odmah iz Lučkog poletio helikopter opremljen  sa specijalnim vjedrom, tzv. bambi bucketom, u koji stane dvije do tri tone vode. Toliko se u jednom naletu može ispustiti na područje zahvaćeno požarom. 
 
S obzirom da se vatra koja je izbila u pogonima C.I.O.S-a brzo širila, a situaciju dodatno otežavao jak vjetar i nepristupačan teren, pomoć iz zraka koju je pružao helikopter HRZ i PZO-a bila je itekako važna za stavljanje požara pod kontrolu.
 
Helikopter Mi-171Sh sudjelovao je u gašenju požara jučer, u vremenu od 15.55 do 20.00 sati pri čemu je ostvario 40 letova u trajanju od 3 sata i 35 minuta, te je utrošio 2700 litara goriva i izbacio 74 tone vode", stoji u priopćenju MORH-a.

Pročitajte više