Hrvatska se vraća u srednji vijek? Odluka građana na referendumu direktno ulazi u Ustav, SDP popušta

Foto: Hina

PREDSJEDNIKA Odbora za Ustav SDP-ovog Peđu Grbina Media servis dobio je na telefon. Nakon što su ga cijeli dan novinari u Saboru čekali da komentira upozorenje Ustavnog suda, Grbin je za Media servis odgovorio na nekoliko pitanja.

Ustavni sud je upozorio da odluka na referendumu ima trenutni pravni učinak, odnosno odluči li većina građana da se u Ustav unese definicija braka kao životna zajednice muškarca i žene, Sabor o tome nema više što raspravljati. Što kažete na ovo upozorenje? Je li Vas iznenadilo?

"Dakle, mi smo zaprimili dopis Ustavnog suda koji nije u formi odluke, iako je u njemu već sadržano na koji način će se Ustavni sud odnositi i na pogledu referenduma i u pogledu odluke Hrvatskog sabora o raspisivanju tog referenduma bez obzira kakva ta odluka bude. Naravno da smo taj dopis razmotrili i naravno da vladajuća većina nikada nije i nikada neće postupati suprotno stavovima Ustavnog suda bez obzira koliko se s njima formalno i materijalno neslagali. Činjenica je da je ta odluka ukazala i na određene nedostatke u normativnom uređenju našeg sustava referenduma i mi ćemo dati sve od sebe da taj problem probamo riješiti, pa ako bude moguće i kroz ove promjene Ustava koje su sada u tijeku. Ono što je posebno bitno, a o čemu u toj odluci nije bilo riječi, to je pitanje zaštite ljudskih prava i zaštite prava manjina u Republici Hrvatskoj koji su ovoj većini prioritet i ova većina će učiniti sve što je u njenoj mogućnosti da ta prava ne budu ugrožena."

Sabor raspisuje referendum


Ali hoće li Sabor poslušati Ustavni sud?

"Sabor će sljedeći tjedan raspravljati o prijedlogu za raspisivanje referenduma i ja vjerujem da će donijeti odluku o raspisivanju referenduma. I u toj raspravi ćemo naravno imati u vidu ovu odluku. Ali ponavljam, iz samog sadržaja ove odluke potpuno je jasno da Ustavnom sudu uopće nije bitno na koji će način Sabor odlučivati jer su oni svoje stajalište već zauzeli. Mi ćemo sa svoje strane poštivati i Ustav i proceduru i razmotrit ćemo i odluku i sve reperkusije koje ona donosi", rekao je Peđa Grbin za Media servis.

HDZ-ov Vladimir Šeks izjavio je da će, ako se većina građana na referendumu izjasni da se u Ustav unese definicija braka kao životne zajednice muškarca i žene procedura biti takva da ćete vi kao predsjednik Odbora morati vlastoručno ugraditi to u Ustav.

"Kolega Šeks naravno da ima pravo na mišljenje, ali ja doista ne čitam da postoji obveza da se to na takav način ugradi u Ustav kako vam govorim. A i Ustavni sud je u svom dopisu rekao na koji način će on postupati u pogledu referenduma. Gledajte, izjave kolege Šeksa nemam u zadnje vrijeme potrebe posebno komentirati."

Referendum o ljudskim pravima


Podsjećamo, inicijativa "U ime obitelji" prikupila je 749.316 potpisa za homofobni referendum kojim se pokušavaju ograničiti prava homoseksualnih osoba. LGBT zajednica upozoravala je da se radi o diskriminaciji, a provođenjem ovakvog referenduma nije oduševljena ni vladajuća Kukuriku koalicija.

Međutim, izbora nemaju. Hrvatski birači na referendumu će odlučivati o osnovnim ljudskim pravima. Eventualne štetne učinke referenduma SDP-ovci su pokušali anulirati tumačenjem prema kojem ustavne promjene moraju odobriti zastupnici u Saboru.

SDP-ov ustavni stručnjak, predsjednik saborskog Odbora za Ustav Peđa Grbin, tvrdio je da se Ustav ne može mijenjati direktno voljom naroda, već je za intervenciju u Ustav potrebna dvotrećinska saborska većina. Ustavni je sud, međutim, odlučio suprotno. Provedba ovog referenduma koštat će nas 47 milijuna kuna.

Pročitajte više