Nakon tri godine poreznog fašizma i propasti ekonomije napokon prvo rasterećenje

Foto: Hina

NAKON zatvorenog dijela sjednice Vlade, javnosti su se obratili premijer Milanović i ministar financija Boris Lalovac. Milanović je predstavio porezne promjene koje će uvesti u "što skorijem roku", a koje bi, smatra on, značile povećanje plaća za oko milijun zaposlenih u Hrvatskoj.  Podsjetimo, politika Slavka Linića svela se na niz restriktivnih poreza, povećanja PDV, dizanja trošarina, a što je opet dovelo do znatnog povećanja cijene energenata te naravno posljedično i manje potrošnje.

"Ove promjene, bolje je reći promjene nego reforma, usmjerene su na povećanje konkurentnosti, ali možda prije svega na povećanje potrošnje u zemlji i na mogućnost koju će, vjerujem, mnogi poslodavci iskoristiti, da svojim zaposlenicima daju veću plaću", rekao je Milanović, na konferenciji za novinare u Vladi.

"Dakle, koji su općenito ili konkretno razlozi za predložene promjene? To je povećanje plaća u različitim iznosima za skoro milijun radnika i zaposlenika. Što znači ova reforma? Osobni odbitak trebao bi se povećati s 2200 na 2600 kn, a porez od 40 posto plaćao bi se samo na neto plaće veće od 13200 kn, umjesto sadašnjih 8800 kn. Najvećim dijelom ovom bi se reformom rasteretile plaće plaće u privatnom sektoru", rekao je Milanović.

"Na dužnosnike i one koji rade u javnom sektoru koji svi imaju plaću veću od 8800 kuna, se ove promjene neće primjenjivati", rekao je.

Kazao je kako će se s planiranim poreznim promjenama ići u najkraćem mogućem roku, vjerojatno još ove godine, zajedno s rebalansom proračuna.

Milanović je naglasio da će se povećanjem neoporezivog dijela dohotka otvoriti mogućnost za povećanje plaća gotovo milijun zaposlenih, a hoće li im se plaće doista i povećati, ovisit će o ugovorima o radu koje imaju, odnosno o tome jesu li im plaće ugovorene u bruto ili neto iznosu. Povišicu po osnovi većeg osobnog odbitka ne mogu očekivati državni dužnosnici, jer je premijer najavio da će se na njihove plaće primijeniti sustav uskrate, "do promjene okolnosti u društvu".


Očekuje da će povećanje praga dohotka nakon kojega se primjenjuje najviša porezna stopa imati izravan učinak na plaće tzv. srednjeg sloja. "To je pokušaj da se potakne i udahne malo zraka općenito u segmentu potrošnje, koji je važan i značajan u BDP-u, kao i u svim državama EU, i da se izađe iz stagnacije u koju smo ušli prije više godina, zbog toga što nam je BDP bio dominantno ili prenaglašeno baziran na građevini, koja i dalje stagnira i teško je očekivati da se oporavi na način da dosegne razinu koju je imala prije 10 godina", objasnio je Milanović.

Istaknuo je da bi mjera vezana uz najvišu poreznu stopu u najvećem dijelu rasteretila plaće u privatnom sektoru, jer je, kaže, tamo zaposleno tri četvrtine onih čiji se dohoci oporezuju po stopi od 40 posto. "Privatni sektor jest i treba biti glavni zamašnjak hrvatskog gospodarstva", naglasio je premijer.

Pogriješili smo 2012.!

Milanović je priznao da je Vlada pogriješila kad je 2012. prag nakon kojeg se dohodak oporezuje najvišom stopom od 40 posto snizila na 8.800 kuna. "Gledano danas – to nije trebalo napraviti, to je bilo štetno. Radimo, pokušavamo, ne stojimo na mjestu", rekao je Milanović.


Izvijestio je i da Vlada razmatra i dogovara mjere kojima će kompenzirati gubitke jedinica lokalne i područne samouprave, kojima je porez na dohodak najznačajniji prihod.

"Da bi Vlada mogla voditi gospodarsku i politiku konkurentnosti, da bi imala taj instrument u ruci, mora imati mogućnost utjecaja na cijenu rada. To je tako, koliko znam, u svim naprednim državama, a lokalna samouprava bi se više trebala financirati iz poreza kao što je porez na imovinu, porez na promet nekretninama", kazao je Milanović.

Naplata PDV-a prema plaćenoj fakturi za još 70 tisuća poduzetnika

Najavio je i još je jednu promjenu - uvođenje praga za obračun PDV-a prema naplaćenoj realizaciji u visini od 3 milijuna kuna ili 400 tisuća eura za sve obrtnike i male poduzetnike. Trenutno su u sustavu koji se vodi prema naplaćenoj realizaciji samo obrtnici, njih 50 tisuća, a s novim izmjenama u sustav bi ušli i mali poduzetnici, njih oko 70 tisuća. Znači, prema naplaćenoj realizaciji za obračun PDV-a u tom sustavu bi bilo 120 tisuća ljudi. Premijer je potvrdio da je ta mjera "izlobirana u EU".

Upitan smatra li sebe osobno i vladu neuspješnom s obzirom na pad BDP-a 11. kvartal zaredom te pad konkurentnosti, Milanović odgovara kako njegova vlada radi, pokušava.


"Svoju vladu smatram iskrenom, jedinom vladom koja, u zadanoj situaciji strukturne stagnacije, u Hrvatskoj može nešto ponuditi. I sigurno jedinim jamcem u borbi protiv korupcije i nezakonitosti. Sve drugo je puno lošije, a mi smo takvi kavi jesmo, ljudi koji mogu pogriješiti, nešto krivo izračunati, ali radimo, pokušavamo", poručio je.

Državni zavod za statistiku objavio je u petak prvu procjenu prema kojoj je BDP u drugom kvartalu pao 0,8 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje, što je 11. tromjesečje zaredom kako gospodarstvo slabi, dominantno kao posljedica daljnjeg pada domaće potražnje.

Lalovac novinaru: Ne zamarajte premijera

"Ne zamarajte premijera s takvim pitanjima", uskočio je Lalovac nakon što Milanović nije znao odgovorit na pitanje kako će se računati porez ako npr. dvije osobe imaju istu neto plaću, a različitu bruto plaću. Milanović je zaustavio Lalovca i rekao da se porezni razredi određuju prema neto plaći, a da će svi izračuni biti dostupni na proučavanje. "Radi se o vrlo prostoj matematici koju čak i ja znam, iako je nisam učio od škole", rekao je Milanović.

"Imajte malo povjerenja. Dobit ćete sve i moći ćete sve izračunati", poručio je Milanović i dodao: "Svi će od ovoga imati nekakve koristi. Ako smo nešto krivo izračunali, onda je to naša greška. Ali mislim da nismo." Ponovio je da najveći broj dužnosnika ima neto plaću veću od 13.200 kuna.

Maras se hvali na Facebooku

"Premijer Zoran Milanović prihvatio je i najavio moj prijedlog da svi poduzetnici i obrtnici s godišnjim prihodima do 3 milijuna kuna od 1.1.2015. plaćaju PDV po naplaćenom, a ne po izdanom računu.
Ta mogućnost će obuhvatiti nešto više od 150.000 hrvatskih poduzetnika i obrtnika. Smatram da je ovo najznačajnija mjera za male i srednje poduzetnike i obrtnike u posljednjih deset godina.", poručio je ministar Maras putem svog Facebook profila.

Pročitajte više