Azijske burze porasle drugi dan zaredom

Foto: EPA

NA AZIJSKIM su burzama u utorak cijene dionica porasle drugi dan zaredom jer se ulagači nadaju da će se uskoro usporiti širenje koronavirusa u SAD-u i Europi.

MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7 sati u plusu oko 1 posto, porastavši drugi dan zaredom.

Pritom je na Tokijskoj burzi Nikkei indeks ojačao 0,2 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Južnoj Koreji, Singapuru i Šangaju porasle između 0,2 i 1,7 posto. U Australiji su, pak, pale oko 1 posto.

Podršku tržištima pružio je jučerašnji skok burzovnih indeksa na Wall Streetu za više od 7 posto, zahvaljujući nadi da će se uskoro usporiti širenje koronavirusa, s obzirom na to da se u New Yorku i nekim zemljama Europe bilježi usporavanje rasta broja umrlih od tog virusa.  

No, to ipak nije previše impresioniralo azijske ulagače jer broj novih slučajeva zaraze od koronavirusa raste, kao i broj umrlih, pa azijske burze nisu skočile tako snažno kao američke.

„Tržište trči unaprijed na temelju uvjerenja nekih investitora da je širenje virusa dosegnulo vrhunac. Mnogi se upravitelji fondovima plaše da će propustiti početak oporavka tržišta“, kaže Chris Weston, direktor u brokerskoj tvrtki Pepperstone.

Pandemija koronavirusa je dosad u svijetu odnijela više od 70.000 života, a zaraženo je oko 1,3 milijuna ljudi.

U SAD-u je broj umrlih premašio 10.000, dok je britanski premijer Boris Johnson prebačen na intenzivnu njegu jer se njegovo zdravstveno stanje uzrokovano virusom pogoršalo.

"Bit će još puno loših vijesti iz gospodarstava koje treba apsorbirati“, kaže Sean Callow, analitičar u Westpacu.

Kako su zbog mjera za suzbijanje širenja virusa mnogi dijelovi gospodarstava paralizirani, jasno je da globalno gospodarstvo uranja u recesiju.

No, ulagači se nadaju da se širenje virusa usporava zbog čega bi uskoro mogle bile ukinute karantene, a da bi, zahvaljujući golemim poticajnim mjerama vlasti u svijetu, uskoro mogao uslijediti i oporavak gospodarskih aktivnosti.

Jutros je i japanski premijer Shinzo Abe najavio paket pomoći gospodarstvu, vrijedan 990 milijardi dolara, što predstavlja oko 20 posto japanskog bruto domaćeg proizvoda (BDP).

Ipak, na tržištima vlada oprez jer bi prerano uklanjanje karantena moglo izazvati novi val širenja infekcije i daljnje štete po gospodarstva.

 

Pročitajte više