UHLJEBISTAN

Hrvatska ima čak 20 ministarstava. Slovenija 14, Austrija 11

Foto: EPA

U NEDAVNOJ rekonstrukciji hrvatske vlade u medije se stidljivo puštala informacija kako premijer Andrej Plenković razmišlja o smanjenju broja ministarstava. Na kraju se to nije dogodilo te je ideja o tome ostavljena u maglovitim očitovanjima za sljedeći mandat, ako i tada.

Smanjivanje broja ministarstava trajna je tema hrvatske politike jer svima je jasno da Vlada Republike Hrvatske ima neobično velik broj ministarstava, ali ona su i potrebna da se namire uvijek veliki apetiti manjih koalicijskih partnera, kao i ministarske ambicije važnih članova najvećih stranaka, HDZ-a i SDP-a.

U svakom slučaju, Hrvatska trenutno ima 20 ministarstava, po čemu je pri vrhu Europske unije. 

Evo koja su ministarstva u Plenkovićevoj vladi

Da bi bilo jasno koliko je to ministarstava za jednu zemlju od 4 milijuna stanovnika, sve ćemo ih navesti: Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Ministarstvo turizma, Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture, Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, Ministarstvo poljoprivrede, Ministarstvo unutarnjih poslova, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, Ministarstvo graditeljstva i prostornog uređenja, Ministarstvo za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku, Ministarstvo uprave, Ministarstvo zdravstva, Ministarstvo pravosuđa, Ministarstvo hrvatskih branitelja, Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova Europske unije, Ministarstvo državne imovine, Ministarstvo financija, Ministarstvo obrane, Ministarstvo vanjskih i europskih poslova, Ministarstvo rada i mirovinskog sustava te Ministarstvo kulture.

Za usporedbu, Njemačka s 80 milijuna stanovnika ima 14 ministarstava, 6 manje od Hrvatske.

Tri članice EU-a imaju više ministarstava od Hrvatske

No, da bismo jasnije kontekstualizirali 20 ministarstava hrvatske vlade, odlučili smo provjeriti koliko točno svaka članica Europske unije ima ministarstava u svojoj vladi te smo otkrili neke zanimljive stvari.

Od Hrvatske više ministarstava imaju tek tri članice EU-a: Ujedinjeno Kraljevstvo (22 ministarstva), Luksemburg (24 ministarstva) i Rumunjska (rekordnih 26 ministarstava). 

Većina članica EU-a ima između 12 i 18 ministarstava u svojim vladama, ali i tu postoje neki izuzeci i specifičnosti.

Nacionalne specifičnosti

Najmanje ministarstava ima vlada Mađarske, samo 8. No, Mađarska ima veliki Ured premijera koji je preuzeo razne nadležnosti koje drugdje imaju ministarstva, što ne čudi s obzirom na autoritarni stil vladavine mađarskog premijera Viktora Orbana.

Mađarska vlada ipak nema samo 8 ministara nego 10 jer je tu i dvoje ministara bez portfelja iliti lisnice. Za razliku od hrvatske vlade koja trenutno nema ministre bez portfelja, mnoge druge članice Europske unije ih imaju.

Mađarska je jedna od članica EU-a koja je usporediva s Hrvatskom, a ima dvostruko manji broj ministarstava, a slična je situacija i kod još nekih članica. Susjedna Slovenija, koja ima 2 milijuna stanovnika, ima 14 ministarstava, dok Austrija s 8,8 milijuna stanovnika ima tek 11 ministarstava. 

Većina članica ima po 15 ministarstava u svojim vladama

Baltičke republike - Latvija, Litva i Estonija - također nemaju ni približno velik broj ministarstava kao Hrvatska. Latvija ih ima 13, a Litva i Estonija po 14 ministarstava. Češka i Slovačka imaju također po 14 ministarstava u svojim vladama. 

Skroman broj ministarstava imaju i Cipar (11), Švedska (11), Belgija (12) i Nizozemska (12). No, kada se malo pažljivije pogleda, ima i tu nacionalnih specifičnosti. 

Primjerice, aktualna nizozemska vlada ima čak 4 ministra bez lisnice, dok Švedska ima čak 22 ministra na samo 11 ministarstava. Ministarstvo obrazovanja ima dvije ministrice, jedna se bavi obrazovanjem općenito, a druga visokim obrazovanjem i istraživanjem. Švedsko Ministarstvo financija ima čak 3 ministra: za financije, za javnu upravu i za međunarodna financijska tržišta i stanovanje. 

Kao što smo već naveli, Njemačka ima 14 ministarstava, a isti broj ima i mala Malta. Velika Francuska pak ima 16 ministarstava, 4 manje od Hrvatske. 

Finska s 19 ministarstava je najbliža Hrvatskoj

Nekoliko članica Europske unije ima 17 ministarstava. To su Portugal, Poljska, Danska, Grčka i Irska. Ima i tu nacionalnih specifičnosti: primjerice, danska vlada ima 19 ministara na 17 ministarstava, dok se u Irskoj ministarstva ne zovu tako, nego “department”, odnosno odjel. 

Terminologija je pak  posebna tema koju ćemo u ovom članku preskočiti, kao i raznolike povijesne razloge za različite ustroje vlada članica Europske unije.

Po 18 ministarstava imaju Bugarska, Španjolska i Italija, a Finska ima 19 ministarstava. 

U svakom slučaju, iz ovih brojki je nedvojbeno da Hrvatska za svoju veličinu ima pretjeran broj ministarstava. Možda si jedan superbogati Luksemburg može priuštiti da ima 24 ministarstva, ali mala Hrvatska sigurno ne treba njih 20. Nekakav realan broj ministarstava za Hrvatsku bi bio oko 15. To je i prosjek Europske unije: 15,7 ministarstava po članici.

Potrebna reforma vlade

Također, trebalo bi razmisliti kako oblikovati i odrediti nadležnosti ministarstava jer u ovoj vladi imamo npr. Ministarstvo zaštite okoliša i energetike, stvoreno isključivo za Tomislava Ćorića, koje su novinari s pravom opisali kao “drveno željezo”. Zaštita okoliša i energetika su međusobno suprotstavljene te nema baš puno primjera da se ta dva područja objedinjavaju u jedan resor.

Sljedeća hrvatska vlada bi zato svoj mandat trebala započeti reformom same sebe i smanjiti broj ministarstava na racionalnu razinu te izbjeći napuhavanje broja ministarstava zbog uhljebljivanja stranačkog kadra. 15 ministarstava je Hrvatskoj dovoljno.

Naravno, smanjenje broja ministarstava ne bi riješilo problem nedoraslosti hrvatskih političara za obavljanje funkcija u općem interesu, ali to je druga tema.
 

Pročitajte više