Hrvatska je najgora u Europi po sedmodnevnoj incidenciji korone

Foto: Worldometers

HRVATSKA ima najgoru epidemiološku sliku u cijeloj Europi, ako se gleda sedmodnevna incidencija, odnosno broj novozaraženih na milijun stanovnika.

U proteklih tjedan dana incidencija u Hrvatskoj iznosi 3736 na milijun ljudi, što je, prema podacima Worldometersa, najgore stanje u cijeloj Europi. To je tjedni rast od 19 posto.

Hrvatsku s incidencijom većom od 3000 na milijun ljudi prate Francuska (3502) i Nizozemska (3123). 

Primorsko-goranska i dalje najgora u Europi, veliki rast incidencije u Međimurskoj

Ovaj podatak ne čudi previše kada se u obzir uzme činjenica da su u posljednje vrijeme četiri hrvatske županije među najgorima po incidenciji korone od svih europskih regija. Primorsko-goranska je i dalje najgora europska regija, prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), Varaždinska županija je šesta najgora, Međimurska sedma, a Šibensko-kninska sada zauzima 12. mjesto budući da se tamo, očigledno, situacija popravlja.

Prema podacima WHO-a, ta županija bilježi pad incidencije od 13 posto na tjednoj razini. Međutim, stanje je zabrinjavajuće u Međimurskoj gdje se bilježi tjedni rast od 45 posto te u Varaždinskoj gdje je rast 13 posto. 

Nekoliko dana nakon uvođenja lockdowna, Primorsko-goranska bilježi pad incidencije od tri posto na tjednoj razini.

Stožer: Imamo 2106 novih na 9831 test, umrlo 42 ljudi

U posljednja 24 sata zabilježeno je 2106 novih slučajeva zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas ukupno 13.999, danas je izvijestio Stožer.

Među njima je 2198 pacijenata na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru 213 pacijenata. 

Preminule su 42 osobe. 

Od 25. veljače 2020., kada je zabilježen prvi slučaj zaraze u Hrvatskoj, do danas ukupno je zabilježeno 310.306 osoba zaraženih novim koronavirusom, od kojih je 6643 preminulo, ukupno su se oporavile 289.664 osobe, od čega 1877 u posljednja 24 sata.

U samoizolaciji su trenutno 30.534 osobe. 

Do danas su ukupno testirane 1.713.174 osobe, od toga 9831 u posljednja 24 sata.

Zaključno s 19. travnjem utrošene su 698.032 doze, a cijepljeno je 556.969 osoba. Prvom dozom cijepljeno je 413.812 osoba, dok su drugom dozom cijepljene 141.063 osobe. Za 2094 osobe nema podataka kojom dozom su cijepljene. 

Markotić: Na odjelima imamo ljude od 25 ili 27 godina s teškim kliničkim slikama

Alemka Markotić jučer je komentirala trenutno stanje s koronom u Hrvatskoj.

"Klinika je više tjedana puna, koliko pacijenata otpustimo toliko i primamo tijekom dana, veliki je pritisak na trijažu, ambulantu, veliki je broj pregleda, dolazi veći broj mlađih, ima i starijih. Ono što je bitno za istaknuti je da i kod mlađih viđamo teške upale pluća i teške kliničke slike, na odjelima imamo od 25 ili 27 godina s teškim kliničkim slikama i s jednom nogom prema respiratoru. Doista nitko nije pošteđen ako bude izložen virusu", rekla je Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti "Dr. Fran Mihaljević".

"Klinički ne možemo povući razlike sada u trećem valu, niti će se one moći, ono što je dobro je nešto manje onih starijih od 80 godina, stariji su većinom cijepljeni i zaštićeni. Sada imamo jednu gospođu koja je cijepljena i nije razvila teži oblik bolesti, ali smo je zbog dobi i komorbiditeta hospitalizirali na nekoliko dana. Ono što se čini je nešto manje tromboembolije, ali to ćemo moći zaključiti tek na kraju trećeg vala", rekla je. 

Markotić očekuje smirivanje

Markotić je komentirala i različita stanja po županijama, što i brojke pokazuju.

"To ovisi o kretanju ljudi, negdje se malo možda više opuste. Vidimo da se treći val, kao ni drugi, pa ni prvi, ne javlja u isto vrijeme u Hrvatskoj kao i u drugim zemljama Europe. Hrvatska nešto kasnije od drugih zemalja ulazi u te valove", dodaje.

Ipak, Markotić očekuje smirivanje situacije. Kaže da se nada da će se to sada početi smirivati. Prognoze nisu zahvalne tijekom cijele ove pandemije. U zadnja dva dana su brojevi u razini prošlog tjedna pa to daje jednu dozu optimizma, navodi. 

"Očekivanja su da će se brojevi epidemiološki smanjivali, ali bolnice će trpjeti još velike pritiske i očekuje ih borba još nekoliko tjedana. Sigurno je pred bolnicama još mjesec dana jake borbe s bolešću", zaključuje.

Pročitajte više