Ministarstvo vanjskih poslova ljuto na Srbiju jer nema reakcije na gnjusne Šešeljeve izjave

Foto: FaH

HRVATSKO ministarstvo vanjskih i europskih poslova u petak je najoštrije osudilo prijetnje koje je ratni zločinac Vojislav Šešelj uputio Tomislavu Žigmanovu, predsjedniku Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini i zastupniku u srpskom parlamentu, kao i zastupniku Nenadu Čanku, predsjedniku Lige socijaldemokrata Vojvodine, te zatražilo da Srbija pravno reagira na izljeve mržnje i prijetnje.
 
Najoštrija osuda
 
"Ministarstvo vanjskih i europskih poslova RH najoštrije osuđuje prijetnje koje je pravomoćno osuđeni ratni zločinac Vojislav Šešelj uputio Tomislavu Žigmanovu, predsjedniku Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini i zastupniku u parlamentu RS kao i zastupniku Nenadu Čanku, predsjedniku Lige socijaldemokrata Vojvodine", stoji u priopćenju MVEP-a.
 
MVEP ističe kako je Šešelj prijetnje predstavnicima hrvatske zajednice u Vojvodini ponovio samo 24 sata nakon što mu je Prizivno vijeće Mehanizma za međunarodne kaznene sudove izreklo presudu i kaznu od deset godina zatvora za zločine protiv čovječnosti zbog huškačkog govora u Hrtkovcima 6. svibnja 1992., "koji je rezultirao deportacijom, progonom, prisilnim raseljavanjem i drugim nečovječnim postupanjem protiv vojvođanskih Hrvata". 
 
''Intenzivno se pripremam za ponavljanje svojih ratnih zločina, a krenut ću od Tomislava Žigmanova i Nenada Čanka'', izjavio je Šešelj u četvrtak za portal beogradskog lista Blic.
 
Šešelj je ponovio izjavu medijima od srijede kako je ''ponosan na zločine koji mu se pripisuju'' te da ih ''planira ponoviti''.
 
Naše ministarstvo traži reakciju srpskih nadležnih tijela
 
MVEP je u priopćenju izrazilo "ozbiljnu zabrinutost što su nadležne institucije Republike Srbije ostale potpuno nijeme na prijetnje ponavljanjem najtežih međunarodnih zločina za koje je osuđen Vojislav Šešelj" te reklo kako "odlučno traži i očekuje odgovarajuću pravnu reakciju nadležnih tijela Republike Srbije na ove ponovne izljeve mržnje i izravne prijetnje upućene pripadnicima iste one manjinske zajednice u Vojvodini koja je bila objekt brutalnog etnički motiviranog nasilja 90-ih godina prošlog stoljeća i čije su rane još uvijek svježe".
 
"Ministarstvo vanjskih i europskih poslova također traži od institucija Republike Srbije da spriječi svaki oblik fizičkog i verbalnog nasilja i netolerancije prema pripadnicima hrvatske nacionalne manjine u Republici Srbiji", navodi se u priopćenju.

Pročitajte više