I u Srbiji je zagađen zrak, premijerka kaže da nema razloga za paniku

Fotografija je snimljena u Beogradu danas, 15. siječnja Foto: EPA

VLADA Srbije održala je danas izvanrednu sjednicu povodom povećanog onečišćenja zraka, a premijerka Ana Brnabić izjavila je da nema mjesta ni razloga za paniku i ustvrdila da to nije nova pojava, nego ona koja se zbog vremenskih uvjeta ponavlja godinama.

"Ovo nije za paniku i nema mjesta panici. Ključni problem u ovom trenutku su individualna ložišta jer 60 posto kućanstava u Srbiji nije priključeno na sustav grijanja iz gradskih toplana", rekla je Brnabić novinarima poslije sjednice vlade na otvorenju Nacionalne akademije za javnu upravu.

Vlada nije dogovorila nikakve konkretne mjere

Nešto veće onečišćenje zraka nastupilo je zbog meteoroloških prilika te povećanog broja automobila jer ih je samo u Beogradu 80.000 više nego prije pet-šest godina, rekla je.

Na današnjoj sjednici vlade dogovoreno je formiranje radnog tijela koje će se baviti problemom onečišćenja zraka i koordinirati rad pet nadležnih ministarstava.

Brnabić je novinarima rekla da nije zadovoljna načinom na koji se resorno ministarstvo zaduženo za okoliš do sada bavilo tim problemom jer građani nisu imali pravu informaciju. Najavila je da mora biti promjena kako bi se odnos prema velikim zagađivačima, među koje je ubrojila i brojna vozila s motorima Euro 3, uskladio s europskim standardima.

Premijerka nije navela konkretne rokove za zabranu uporabe motora Euro 3, ali je najavila priključenje što više građana na sustav centralnog grijanja na toplane.

Nakon današnje sjednice vlade i resornih službi, koju je povodom zagađenja sazvala Brnabić i na kojoj nisu dogovorene nikakve konkretne mjere da bi se katastrofalno loša kvaliteta zraka promijenila, jasno je da se država ne planira baviti tim problemom.

"Prosvjed za čisti zrak"

Građanska inicijativa Ne davimo Beograd danas je, nezadovoljna mjerama vlade, pozivala Beograđane na "Prosvjed za čisti zrak" u petak ispred Skupštine Beograda.

"Zgroženi smo razinom neodgovornosti i potpunom odsutnošću skrbi za građane koje su pokazali državni i gradski dužnosnici. Nakon izjava Ane Brnabić potpuno je jasno da će se nastaviti s umanjivanjem problema, bježanjem od odgovornosti i relativiziranjem posljedica koje po građane ostavlja onečišćenje", poručili su iz te inicijative.

Ukazujući na podatke da je u nekoliko gradova diljem Srbije "izloženost opasno onečišćenom zraku ogromna" - u Valjevu 170 dana, 154 dana u Užicu, 146 dana u Smederevu, 132 dana u Beogradu, te 118 dana u Sremskoj Mitrovici - inicijativa Ne davimo Beograd ocijenila je da se državni dužnosnici svojim izjavama doslovce rugaju i smiju u lice građanima.

U Srbiji od zagađenog zraka umre više od 6000 ljudi

Prema podacima Svjetske zdravstvene agencije (WHO), Srbija zauzima drugo mjesto u Europi po broju prijevremenih smrti uslijed onečišćenja zraka, zbog čega godišnje umre više od 6000 ljudi.

Beograd je danas, prema podacima specijaliziranog portala AirVisual, bio na 7. mjestu u svijetu po razini onečišćenja zraka, a na prvoj poziciji svjetskih gradova bilo je Sarajevo.

Pročitajte više