Izraelski veleposlanik: "Za dom spremni" ne može biti i simbol junaštva i simbol zla

Foto: Hina

IZRAELSKI veleposlanik u Hrvatskoj izjavio je da ustaški pozdrav "Za dom spremni" ne može istovremeno biti i simbol junaštva i simbol zla, ocijenivši dobrim primjerima Njemačku i Austriju koje veličanje nacizma kažnjavaju zatvorom.

Pozdrav koji su koristili hrvatski saveznici nacističke Njemačke u Drugom svjetskom ratu svake se godine aktualizira krajem travnja na obljetnicu proboja iz logora Jasenovac u kojem su od 1941. do 1945. masovno ubijani Srbi, Židovi, Romi i Hrvati koji su se protivili nacistima.

Sporni je uzvik u Hrvatskoj dopušten na komemoracijama hrvatskim vojnicima koji su ga imali na uniformama u ratu 1990-tih. No židovske organizacije godinama traže da se sankcionira, uključujući zatvorom, slično kako se u Njemačkoj i Austriji kažnjava uzvik "Heil Hitler". 

"U Vukovaru se ZDS koristi kao dio heroizma, simbol borbe protiv okupatora, a u Jasenovcu je simbol zla. Morate se odlučiti, ne može se isti slogan koristiti za totalno različite dijelove vaše povijesti", rekao je Ilan Mor u intervjuu Hini dan nakon posjeta mjestu na kojem je bio zloglasni ustaški logor smrti.

Predsjednik Koordinacije židovskih općina Ognjen Kraus rekao je jučer u Jasenovcu da je realna mogućnost da se do ljetne stanke u saboru izglasaju izmjene Kaznenog zakona kojima bi se sankcioniralo korištenje ustaškog pozdrava.

"Njemačka i Austrija kao dobri primjeri"

"Morate nešto učiniti u vezi s time. Nisam odvjetnik, nisam Hrvat i ne mogu reći treba li to kažnjavati zatvorom. Ali mogu reći da su Njemačka i Austrija dobri primjeri", rekao je Hini izraelski veleposlanik.

Poput globalnih tendencija da se umanji tragedija holokausta, Mor kaže da i dio hrvatskog društva koristi svaku priliku da glorificira ustaše, njihova bivšeg čelnika Antu Pavelića i "Za dom spremni". 

"Kao da se ništa nije dogodilo, kao da Jasenovac nije bio logor za istrebljenje, nego radni logor. To se protivi povijesnim činjenicama i svjedočanstvima preživjelih", istaknuo je. 

"Potrebno je više od snimanja filmova"

Hrvatska i srpska historiografija ne slažu se oko toga koliko je Srba stradalo u Jasenovcu, pa broj seže od nekoliko desetaka do nekoliko stotina tisuća.

Moru je neprihvatljivo svođenje takve tragedije na brojeve i drži da rasprava o tome čije su brojke točne "oskvrnjuje uspomenu na žrtve". 

"Arhive treba otvoriti i u Hrvatskoj i u Srbiji i dati stručnjacima da obave svoj posao i dođu do situacije koju će prihvatiti obje strane", rekao je veleposlanik.

Drži da isto načelo treba primijeniti na Alojzija Stepinca, poglavara Katoličke crkve u Hrvatskoj u Drugom svjetskom ratu kojega Hrvati smatraju svecem, a Srbi suradnikom ustaškog režima.

Mor smatra da i Hrvati i Srbi imaju pravo žaliti za svojim žrtvama, ali različite poglede na iste događaje u prošlosti moraju prevladati dijalogom. 

"Ako želite živjeti u miru, morate učiniti više nego proizvoditi filmove, morate razgovarati", rekao je Mor, misleći na nedavni srbijanski film Dara iz Jasenovca koji je u tamošnjoj javnosti izazvao emotivne reakcije, a u Hrvatskoj i u svijetu negativne kritike da se radi o nacionalističkoj propagandi službenog Beograda.

Uzor za to mogla bi biti normalizacija odnosa Izraela i arapskih država obilježenih dugotrajnim neprijateljstvom. Nakon mirovnih sporazuma s Egiptom 1979. i Jordanom 1994. Izrael je u posljednjih nekoliko mjeseci obnovio veze s Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Bahreinom, Sudanom i Marokom.

"Ako smo to učinili mi i druge države, društva, suparnici to mogu. Cijena rata puno je veća od cijene mira", istaknuo je Mor. 

Pročitajte više