Izvanredno stanje na Haitiju: Bande upale u zatvor, oslobodile 4000 zatvorenika

Foto: EPA

Naoružane bande upale su u zatvor u glavnom gradu Haitija i oslobodile brojne zatvorenike. Većina od oko 4000 muškaraca koji su bili u zatvoru u Port-au-Princeu je pobjegla, rekao je lokalni novinar za BBC News.

Među zatvorenicima su bili članovi bande optuženi za ubojstvo predsjednika Jovenela Moïsea 2021.

Proglašeno izvanredno stanje

Proglašeno je izvanredno stanje od 72 sata, a vlada je najavila da će krenuti u potragu za ubojicama, otmičarima i drugim nasilnim kriminalcima za koje vjeruje da su pobjegli.

Između šest sati navečer i pet ujutro primjenjivat će se policijski sat u ponedjeljak, utorak i srijedu. U nedjelju je policijki sat trajao od 20 sati do 5 ujutro.

Policija, vatrogasci, vozači hitne pomoći, zdravstveno osoblje i propisno identificirani novinari ne moraju se pridržavati policijskog sata, dodaje se u priopćenju.

"Policiji je naređeno da upotrijebi sva sredstva koja su joj na raspolaganju za provođenje policijskog sata i uhićenje svih prekršitelja", rekao je ministar financija Patrick Boivert koji obnaša dužnost premijera.

Nasilje na Haitiju, najsiromašnijoj zemlji u Americi, eskaliralo je posljednjih godina. Bande koje žele svrgnuti privremenog predsjednika Ariela Henryja kontroliraju 80% Port-au-Princea.

Najnoviji val nasilja započeo je u četvrtak, kada je predsjednik otputovao u Nairobi kako bi razgovarao o slanju međunarodnih snaga sigurnosti pod vodstvom Kenije na Haiti.

Vođa bande: Sve skupine su ujedinjene

Vođa bande Jimmy Chérizier objavio je koordinirani napad kako bi uklonio Henryja. Rekao je da je cilj napada uhvatiti šefa policije Haitija i ministre vlade te spriječiti Henryjev povratak.

"Svi mi, naoružane skupine u provincijskim gradovima i naoružane skupine u glavnom gradu, smo ujedinjeni", rekao je bivši policajac za kojeg se smatra da stoji iza nekoliko masakara u Port-au-Princeu.

U valu pucnjave četiri su policajca ubijena, a pet ih je ozlijeđeno. Francusko veleposlanstvo na Haitiju savjetovalo je da se ne putuje u glavni grad i oko njega.

Policijski sindikat Haitija zatražio je od vojske pomoć u jačanju zatvora, ali sjedište im je napadnuto u subotu kasno navečer.

U zatvoru ostalo manje od 100 ljudi

U nedjelju su vrata zatvora još uvijek bila otvorena i nije bilo službenika, izvijestila je novinska agencija Reuters. Trojica zatvorenika koji su pokušali pobjeći ležala su mrtva u dvorištu, stoji u izvješću.

Arnel Remy, odvjetnik za ljudska prava čija neprofitna organizacija radi u zatvoru, objavio je na X-u da je manje od 100 od gotovo 4000 zatvorenika ostalo iza rešetaka.

"Ja sam jedini ostao u ćeliji", rekao je jedan neidentificirani zatvorenik za Reuters.

U zatvoru, izgrađenom za 700 zatvorenika, od veljače prošle godine bilo je smješteno njih 3687, objavila je organizacija za ljudska prava RNDDH.

Zadnji izbori održani 2016.

Od ubojstva predsjednika Moïsea nasilje je u porastu. Još uvijek nije izabran njegov nasljednik, a izbori nisu održani od 2016. godine.

Prema političkom dogovoru, izbori su se trebali održati i neizabrani Henry trebao se povući s dužnosti do 7. veljače, ali to se nije dogodilo.

UN je u siječnju priopćio da je prošle godine više od 8400 ljudi bilo žrtvama nasilja bandi na Haitiju, uključujući ubojstva, ozljede i otmice - što je dvostruko više od broja zabilježenog 2022.​

9000 policajaca na 11 milijuna ljudi

Mnogi stanovnici ostali su bez interneta jer je, kako je objavio najveći telekom na Haitiju, tijekom nereda prekinut optički kabel. Problem je riješen jučer poslijepodne.

U razmaku od nepuna dva tjedna nekoliko državnih institucija našlo se na udaru bandi koje sve više koordiniraju svoje akcije i biraju nekada nezamislive mete poput Središnje banke.

Policija Haitija ima oko 9000 službenika koji brinu za sigurnost više od 11 milijuna ljudi, prema podacima UN-a.

Pročitajte više