OBJAVILI 4 DOKUMENTA Ovo je stav crkve u Hrvatskoj o Istanbulskoj konvenciji

Foto: FAH

NA STRANICAMA Hrvatske biskupske konferencije objavljena su danas četiri dokumenta koja, kako kažu, prikazuju koji je stav crkve u Hrvatskoj o Istanbulskoj konvenciji.

Biskupi su objavili četiri dokumenta - priopćenje s 55. plenarnog zasjedanja HBK-a od 13. listopada 2017. godine, priopćenje sa sjednice Vijeća HBK-a za život i obitelj od 12. rujna 2017., poruku biskupa HBK-a Muško i žensko stvori ih od 15. listopada 2014. godine te poruku biskupa Založiti se za temeljne vrjednote obrazovanja i obitelji od 30. studenoga 2017. godine.

U posljednjem dokumentu, objavljenom prije tri mjeseca, biskupi napominju da je "bilo koji oblik nasilja nad ljudima, usmjeren protiv žena, djece ili muškaraca, kršćanima neprihvatljiv i suprotan je Kristovu učenju i crkvenomu nauku".

Ipak, dodaju:

"Dužnost nam je upozoriti i na to da, zbog težine i višeslojnosti problema – jer su žrtve obiteljskoga nasilja najčešće žene i djeca – pitanje zaštite posebno ranjivih skupina ne smije biti podložno nikakvim ideologijama. U tome smislu, izražavamo zabrinutost što se u tako važnome međunarodnom dokumentu (u čl. 3.) pojavljuju neprihvatljive definicije, prema kojima bi trebalo poimati 'obitelj', 'rod' i 'rodno nasilje'. Očito je da u Konvenciji navedena definicija 'roda' odudara od uvriježenoga shvaćanja da je rod identičan spolu i može biti muški ili ženski. Biti žena ili biti muškarac način je postojanja, a ne tek puki "atribut" ljudskoga bića.

U svojoj poruci Muško i žensko stvori ih! (2014.) jasno smo naglasili da kršćanska antropologija u muškarcu i ženi prepoznaje njihovu različitost, ali i međuupućenost, nadopunjavanje koje je neodvojivo od njihove naravi. Spol i rod usko su i neodvojivo povezani, iznutra međuovisni, moglo bi se reći – dva su lica jedne te iste "ljudske" stvarnosti. Muško i žensko, kako ih je Bog zamislio i stvorio, dva su jednakovrijedna spola, zbog toga i jednakopravna roda, a različitost muškarca i žene nije zaprjeka, već poseban put ostvarenja bračnoga i obiteljskoga zajedništva.

Ne možemo se stoga oteti dojmu da se potiho, nedovoljno pojašnjenim pojmovima, na mala vrata uvodi rodna ideologija u naše društvo. Konvencija, naime, na prikriven način, uvodi novo poimanje ljudske spolnosti koje zadire u sam ustroj osobe", stoji, između ostalog, u njihovoj poruci.

Pročitajte više