Ustavni sud zaprijetio Milanoviću i SDP-u: Odmah prestanite ili poništavamo izbore

Foto: Goran Stanzl, Marko Lukunic/PIXSELL

Ustavni sud danas je zaključio da predsjednik Zoran Milanović, dok obavlja tu dužnost, ne smije sudjelovati u političkim aktivnostima nijedne političke stranke, objavio je predsjednik Ustavnog suda Miroslav Šeparović.

To isključuje bilo kakvu mogućnost da predsjednik u kontekstu raspisanih parlamentarnih izbora bude kandidat na listi za izbor zastupnika ili istican kao kandidat za dužnost predsjednika vlade i da u tom svojstvu sudjeluje u političkoj izbornoj kampanji, zaključio je Ustavni sud.

Dodaju da je Milanovićevo kandidiranje, dok obnaša dužnost predsjednika, na listi bilo koje političke stranke ili nezavisne liste za izbor zastupnika u Hrvatski sabor te isticanje njega kao kandidata za predsjednika vlade ili neku drugu dužnost nespojivo s njegovim ustavnim položajem i ovlastima te načelom diobe vlasti.

Ako se, polazeći od njegovih izjava, predsjednik Republike za vrijeme obnašanja te dužnosti kandidira za izbor zastupnika u Hrvatski sabor ili istupa u javnosti kao budući kandidat za predsjednika vlade, mora odmah podnijeti ostavku predsjedniku Ustavnog suda, u kojem slučaju dužnost privremenog predsjednika Republike po sili Ustava preuzima predsjednik Hrvatskog sabora, zaključio je Ustavni sud.

>> Presica Ustavnog suda

UŽIVO Ustavni sud objavljuje odluku o Milanoviću

Posted by Index.hr on Monday, 18 March 2024

>> Tekstualni prijenos

"Postoji interes javnosti. Na temelju članka 125, u postupku nadzora, objavljujemo upozorenje: Ustavni sud je na sjednici razmotrio izjavu Milanovića da će se kandidirati kao neovisni i nestranački kandidat SDP-a. Ustavni sud upozorava sva tijela u procesu. Članak 96. propisuje da ne može obavljati drugu javnu dužnost i podnosi ostavku. Predsjednik je nestranačka osoba i ne smije sudjelovati u stranačkim aktivnostima. Ne smije biti na listi niti kandidat.

Članak 96. Ustava propisuje da predsjednik Republike ne može obavljati nijednu drugu javnu ili profesionalnu dužnost te da nakon izbora podnosi ostavku na članstvo u političkoj stranci, o čemu obavještava Hrvatski sabor. Predsjednik Republike nestranačka je osoba i dok obavlja tu dužnost ne smije sudjelovati u političkim aktivnostima nijedne političke stranke, što isključuje bilo kakvu mogućnost da predsjednik Republike u kontekstu raspisanih parlamentarnih izbora bude kandidat na listi za izbor zastupnika ili istican kao kandidat za dužnost predsjednika Vlade Republike Hrvatske i da u tom svojstvu sudjeluje u političkoj izbornoj kampanji.

Kandidiranje predsjednika Republike, dok obnaša tu dužnost, na listi bilo koje političke stranke ili nezavisne liste za izbor zastupnika u Hrvatski sabor te njegovo isticanje njega kao kandidata za predsjednika Vlade Republike Hrvatske ili neku drugu javnu ili profesionalnu dužnost nespojivo je s njegovim ustavnim položajem i ovlastima te načelom diobe vlasti (članak 4. Ustava).

Ako se, polazeći od njegovih izjava, Predsjednik Republike za vrijeme obnašanja te dužnosti kandidira za izbor zastupnika u Hrvatski sabor, ili istupa u javnosti kao budući kandidat za predsjednika vlade, mora odmah podnijeti ostavku predsjedniku Ustavnog suda, u kojem slučaju dužnost privremenog predsjednika Republike po sili Ustava preuzima predsjednik Hrvatskog sabora (članak 97, stavak 3. Ustava). Izbori za novog predsjednika Republike moraju se održati u roku od 60 dana od dana preuzimanja dužnosti privremenog predsjednika Republike (članak 97, stavak 5. Ustava).

"Milanović i SDP moraju odmah prestati s aktivnostima"

 

U slučaju ostavke predsjednika Republike i preuzimanja dužnosti privremenog predsjednika Republike, privremeni predsjednik Republike ne može istodobno, uz obnašanje te dužnosti, biti i kandidat za izbor zastupnika u Hrvatski sabor.

Ustavni sud također podsjeća da odgovornost za pravne posljedice ustavnopravno neprihvatljivih odluka snose njihovi donositelji. Svako djelovanje odnosno ponašanje predsjednika Republike Hrvatske protivno navedenim ustavnim zabranama i zahtjevima suprotno je Ustavu.

Imajući u vidu nastalu ustavnopravnu situaciju, Ustavni sud naglašava da će cijeli izborni proces ovih parlamentarnih izbora, od njihovog raspisivanja do proteka roka iz članka 90. u vezi s člankom 88. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske biti pod strogim nadzorom Ustavnog suda. Ako utvrdi da sudionici u izborima postupaju protivno Ustavu ili zakonu, Ustavni sud koristit će se svojim ovlastima iz članka 89. Ustavnog zakona o Ustavnom sudu Republike Hrvatske, od obavještavanja javnosti do poništavanja svih ili pojedinih izbornih radnji i odluka, počevši od kandidacijskog postupka pa nadalje.

Ustavni sud poziva predsjednika Republike i političku stranku Socijaldemokratsku partiju Hrvatske (SDP) da, sukladno ovom Upozorenju, odmah prestanu s aktivnostima koje su suprotne Ustavu, a Državno izborno povjerenstvo Republike Hrvatske da sukladno svojim ovlastima osigura održavanje izbornog procesa u skladu s Ustavom, zakonima i svojim obvezatnim uputama, uvažavajući stajališta iz ovog Upozorenja", objavio je šef Ustavnog suda.

Devet sudaca glasalo je za odluku, Andrej Abramović i Ingrid Antičević Marinović su bili protiv.

Što ako se Milanović ogluši?

Ustavni sud je jamac stabilnosti. Očekujem od odgovornih osoba da će poštivati odluke Ustavnog suda. Ako se neće poštivati, ne želim to prejudicirati. Ako utvrdimo da će postupati protivno Ustavu, koristit ćemo se svim opcijama - do poništavanja svih izbornih radnji. Siguran sam da do toga neće doći. Ova odluka ne sprečava predsjednika da i dalje, kao osoba koja ima ustavne ovlasti, nastupa kao predsjednik Republike. Ali ono što je od petka radio više ne smije.

Što Milanović smije, a što ne smije raditi?

Granica je ta da ne smije sudjelovati u kampanji, ne može biti kandidat za zastupnika i ne može nastupati kao kandidat za premijera. Stranka može reći tko će biti njezin kandidat, ali on ne smije djelatno sudjelovati u kampanji. Ne može biti kandidat i ne smije nastupati kao kandidat za premijera u ovom izbornom procesu.

Može li biti mandatar nakon izbora?

Ako će se ponašati sukladno Ustavu i zakonu, za to nema zapreke.

Mogućnosti ne želim prejudicirati. Nadam se i uvjeren sam da do drugih mogućnosti neće trebati ni doći i da će se predsjednik i SDP pridržavati Ustava i upozorenja.

Kako komentirate komentare o vama?

Nemamo komentara na takve izjave. Neću se upuštati u komentiranje političara. Odluke su obvezatne ma što predsjednik ili bilo tko mislio.

Može li Milanović biti proglašen nesposobnim?

Ne mogu govoriti o tome hoće li doći do toga da se Milanovića proglasi nesposobnim. Za mene ta izjava ne postoji.

Jesmo li u ustavnoj krizi?

Imamo političku krizu, ali postoje institucije koje ju mogu otkloniti. Ako će se svi ponašati sukladno Ustavu i zakonu, neće biti nikakve ustavne krize.

DIP odgovara za zakonito provođenje izbora i nadam se da će svoju zadaću kao i dosad izvršavati. Neću odgovarati na hipotetska pitanja. Što će biti ubuduće, hoćemo li morati posezati za ustavnim ovlastima... Ima dovoljno instrumenata za vođenje kampanje i nema potreba da se pribjegava neustavnim sredstvima i da se krši Ustav.

Može li Milanović biti razriješen?

Postupak o razrješenju nismo vodili. To nije moguće u ovom trenutku. Nismo utvrđivali povredu Ustavu koja bi dovela do prestanka njegove dužnosti. Ali smo utvrditi da je predsjednik kršio Ustav od petka do nedjelje tako što je sudjelovao u izjavama stranke, govorio da će biti kandidat za premijera. Time je kršio Ustav, ali nismo proveli proceduru da bi on zbog toga bio razriješen dužnosti.

Znači, Milanović može biti mandatar, ali ne smije istupati?

Milanović ne smije nastupati djelatno u kampanji, promovirati tu stranku, sudjelovati na skupovima, davati intervjue kao kandidat na izborima.

Može li Grbin sad reći - Milanović je naš kandidat za premijera?

Vi prejudicirate da će Grbin reći - ja ne poštujem odluku Ustavnog suda i ja se toga neću držati. Ja ne vjerujem da će on to reći jer je to protivno vladavini prava. 

Nakon izbora Milanović može biti mandatar.

Možemo li čuti stavove sudaca koji su bili protiv?

Devet sudaca glasalo je za odluku, a dvoje ih je bilo protiv. Njihovi argumenti su da nije do kraja razjašnjeno kad to PRH može nastupati i sudjelovati u političkim procesima, koja je to granica kad prelazi u izbornu utrku, da tu postoje neke tehničke poteškoće. Oni su razloge naveli, nažalost u ovome nema izdvojenih mišljenja jer ovo nije Odluka, već Upozorenje. Nisu glasali suci Goran Selanec i Lovorka Kušan, oni su napustili sjednicu tijekom glasanja.

Pročitajte više