DHMZ najavio opasnost od hladnih valova, evo kako se zaštititi

Foto: Davor Puklavec/PIXSELL

Prema upozorenjima dežurnog prognostičara u Državnom hidrometeorološkom zavodu (DHMZ), sutra će na zagrebačkom području biti velika opasnost od hladnih valova koji mogu djelovati na zdravlje, a umjerena opasnost na karlovačkom i riječkom području.

Izlaganje niskim temperaturama u hladno zimsko vrijeme može uzrokovati štetne posljedice na zdravlje, te dovesti do nastanka ozljeda (ozeblina, promrzlina, smrzotina) i opće pothlađenosti tijela (hipotermija), što može imati i smrtni ishod.

Služba za javnozdravstvenu gerontologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Dr. Andrija Štampar, Referentni centar Ministarstva zdravstva za zaštitu zdravlja starijih osoba, ima preporučene mjere zaštite zdravlja starijih osoba zbog hladnoće/niskih temperatura zraka. Pročitajte ih u nastavku.

1. Starije osobe (od 65 godina i više) uslijed sniženog bazalnog metabolizma, promjena u organima i organskim sustavima tijekom fiziološkog starenja te često nedostatne fizičke aktivnosti svrstavamo u rizičnu skupinu pučanstva, osobito osjetljivu na hladnoću. Stoga je preporučljivo osobe starije životne dobi učestalije kontaktirati i posjećivati uz poštivanje aktualnih epidemioloških mjera te brinuti o njihovim životnim i zdravstvenim potrebama tijekom razdoblja nižih temperatura zraka.

2. Preporučuje se izbjegavati izlaganje hladnoći, posebice u ranojutarnjim i večernjim, noćnim satima, osobito za gerijatrijske bolesnike oboljele od kardiovaskularnih, respiratornih i endokrinih bolesti te oboljele od Alzheimerove bolesti i drugih demencija.

3. Odjeća treba biti slojevita i ne preuska. Vanjski sloj treba biti nepropustan na vjetar i vlagu. Po mogućnosti, trebali biste nositi odjeću od prirodnih materijala koja zadržava više topline. Također, preporučuje se komotna i primjerena obuća otporna na vlagu, bez visokih potpetica, kako bi se spriječili padovi i ozljede.

4. Izlazak po hladnoći treba u pravilu izbjegavati. Prilikom izlaska treba zaštititi glavu kapom, ruke rukavicama i prekriti usta šalom zbog prevencije izravnog udisanja hladnog zraka.

5. U slučaju pojave pojačanog znojenja kod starijih osoba, potrebno je presvući vlažnu odjeću koja uzrokuje gubitak topline i skinuti suvišnu odjeću.

6. Pojava drhtavice kod starijih osoba uslijed predugog izlaganja hladnoći, znak je za hitan povratak u unutrašnji zagrijani prostor.

7. Starije osobe trebaju izbjegavati teži fizički rad na otvorenom i aktivnosti koje mogu uzrokovati ubrzano disanje na hladnoći, osobito se to odnosi na čišćenje snijega.

Izbjegavajte hodanje po zaleđenoj površini kako biste prevenirali moguće padove i ozljede.

9. Nužno je unijeti u organizam dovoljno tekućine, posebice u obliku toplih čajeva ili juha, te izbjegavati alkoholna pića i više od dvije šalice kave dnevno.

Starije osobe često gube mogućnost osjeta promjena temperatura, te se preporučuje imati termostat u kući (najniža temperatura prostora u kojem boravi starija osoba ne smije biti niža od 18°C).

11. U slučaju pojave simptoma poput trnjenja prstiju i gubitka osjeta, uz izrazito blijedu kožu, a pri utopljenju izrazito crvenu, potrebno je kontaktirati svog izabranog liječnika opće/obiteljske medicine.

12. U vrijeme hladnih mjeseci, preporuka je da osobe starije životne dobi uvijek uz sebe imaju svoje osobne podatke (ime i prezime, godinu rođenja, adresu stanovanja), kao i popis lijekova koje uzimaju, te telefonski broj osobe kojoj se može javiti za tu stariju osobu.

13. Potrebno je redovito pratiti obavijesti putem javnih medija, rodbine i prijatelja te se pridržavati preporuka javnih službi tijekom hladnoće ili niskih temperatura zraka.

U okolnostima izrazito nepovoljnih životnih uvjeta zbog ekstremne hladnoće, potrebno je starijim osobama osigurati primjereno stanovanje, zdravstvenu skrb te opskrbu hranom i vodom uz potporu zajednice i obitelji, kao i kontinuirano utvrđivanje i praćenje zdravstvenih i socijalnih potreba starijih osoba.

Pročitajte više