Je li opasno piti previše zelenog čaja?

Foto: 123rf

S OBZIROM na to da ga često poistovjećujemo s kavom, koja je dobra za zdravlje, ali ipak ne bismo s njom trebali pretjerivati, zanimalo nas je je li isti slučaj i sa zelenim čajem?

Trebamo li i s njim biti umjereni i mudri?

Istraživanja sugeriraju da, zahvaljujući dobrim antioksidansima koji se zovu katehini, zeleni čaj ima obilje zdravstvenih prednosti. Povezan je s mnogim prednostima - od poboljšane radne memorije do prevencije raka.

Međutim, svijet se svojedobno malo prepao kad je 16-godišnja djevojka iz Ujedinjenog Kraljevstva hospitalizirana zbog teških oštećenja jetre nakon što je pila tri šalice dnevno biljnih kineskih čajeva koje je naručila online. A to je doza koja se inače ne smatra opasnom za zdravlje. No, tu je djevojku zeznula mješavina bilja s visokom koncentracijom zelenog čaja te je njime nadopunjavala pića koja pomažu mršavljenju, što je dovelo do preopterećenja jetre.

"Prevelike doze ljekovitog bilja i toksina mogu spriječiti jetru da ispravno obavlja svoj posao, što može dovesti do infekcije", objasnio je nutricionist Mike Roussell za portal Women's Health te dodao da tanini u zelenom čaju mogu spriječiti apsorpciju željeza, što znači da može spriječiti organizam da maksimalno iskoristi željezo uneseno hranom, ali onom hranom biljnog porijekla, poput graha te jaja i mliječnih proizvoda, no čini se da ne ometa apsorpciju željeza iz mesa.

Važno je upozoriti i da zeleni čaj nije dobar za osobe koje pate od autoimunih bolesti, jer dok u zdravom tijelu zeleni čaj može stimulirati imunološki sustav na pozitivan način, ako imate zdravstveni poremećaj, tad vam zeleni čaj možda može čak i odmoći. No, to su znatno rjeđe situacije te su zbog toga njegove prednosti i dalje znatno veće od rizika.

"I zato, ako ste zdravi, ne bojte se, ali dozu ipak držite na sigurne 3-4 šalice dnevno, što će vam dati znatno manje kofeina ako ćete njime zamijeniti kavu te će vam doza moći pomoći kod gubitka težine te ne bi smjela imati negativan utjecaj na apsorpciju željeza", kaže Roussell i dodaje još jedan važan savjet: "Pijte ga na prazan želudac, tako ćete imati više koristi jer će organizam brže apsorbirati važne antioksidanse."

Pročitajte više