Stručnjaci smatraju da česta dječja navika može izazvati depresiju i agresivnost

Foto: Shutterstock

KANADSKI istraživači kažu da postoji "nedostatak konsenzusa" o tome ima li previše vremena ispred ekrana štetan učinak na djecu. Ipak, nakon što su pregledali 87 starih studija o toj temi, procijenili su da podaci ukazuju na to da se radi o navici koja loše utječe na njihovo ponašanje, piše The Daily Mail.

Analiza je pokazala da je veća vjerojatnost da će djeca koja provode više vremena ispred ekrana pokazati internalizirajuće ponašanje, poput anksioznosti ili depresije. Također je vjerojatnije da će patiti od napadaja agresije ili nepažnje, dva znaka eksternalizirajućeg ponašanja.

Nisu kvantificirali točne rizike niti su precizirali na koliko sati TV-a djeca trebaju biti ograničena

Glavna autorica dr. Sheri Madigan i kolege primijetili su da samo vrijeme pred ekranom možda čak i nije okidač za probleme u ponašanju. Umjesto toga, gledanje neprikladnog ili nasilnog sadržaja moglo bi dovesti do agresivnog ponašanja, dok povlačenje iz društva ili poremećaji sna mogu izazvati tjeskobu i depresiju.

Globalne smjernice sugeriraju da bi djeca mlađa od dvije godine trebala u potpunosti izbjegavati ekrane, dok bi djeca u dobi od dvije do pet godina trebala gledati ekrane manje od jednog sata dnevno.

Ovo je istraživanje objavljeno u znanstvenom časopisu JAMA Psychiatry.

Kritičari ove studije smatraju da se pogrešno tvrdi da je statistička važnost ukupnog rezultata na bilo koji način informativna. Kažu da studija pokazuje samo jedan posto "varijabilnosti psihosocijalnih problema u korelaciji s različitim oblicima vremena ispred ekrana".

Profesor Russell Viner, bivši predsjednik Kraljevskog koledža za pedijatriju i zdravlje djece, rekao je: "Ovo je vrlo složeno područje i pojednostavljeni zaključci da vrijeme ispred ekrana dovodi do problema nisu opravdani."

Pročitajte više