Borzan traži da se označe proizvodi koji su se smanjili zbog inflacije

Ilustracija: Shutterstock

Pri kreiranju rubrike Index Shopping nastojimo izdvajati odlične proizvode koji se i nama sviđaju te odlične akcije i popuste. Ne objavljujemo proizvode koje i sami ne bismo kupili ili smatramo da njihova promocija nije u skladu s profesionalnim standardima. Neki proizvodi u rubrici Index Shopping mogu biti sponzorirani.

HRVATSKA europarlamentarka Biljana Borzan je poslala zahtjev Europskoj komisiji da pomogne građanima u borbi protiv inflacije. Prije svega, traži označavanje proizvoda koji su količinski manji, a cijena im je ostala ista, te bolju kontrolu sastojaka.

 "Sve više građana mi se javlja oko tzv. 'shrinkflation', odnosno gotovo neprimjetnog smanjivanja pakiranja proizvoda dok cijene ostaju iste. Tako su primjerice dječje kašice pale s 200 g na 180 g, a broj tableta za perilicu suđa se smanjio premda je vrećica iste veličine. Europska direktiva o nepoštenoj poslovnoj praksi zabranjuje manipulacije koje rezultiraju kupovinom nečega što ne bismo kupili da smo imali cijelu informaciju.

Međutim, potrošač često ne bude svjestan da je došlo do promjene količine dok proizvod ne donese kući, a tada je kasno. Nije za očekivati da kupci u trgovine nose povećala i kalkulatore te bilježe kretanja gramaže. Zato je u Francuskoj jedan trgovački lanac počeo označavati takve proizvode", kaže Borzan u priopćenju.

U Francuskoj Carrefour lijepi upozorenja o cijenama hrane

Pojedine trgovine u Francuskoj su narančastom bojom označile proizvode kojima je količina smanjena, a cijena ostala ista. Carrefour je od sredine rujna označio 26 proizvoda u svojim trgovinama u Francuskoj naljepnicama s natpisom: "Ovom proizvodu smanjeni su volumen ili težina, a efektivna cijena dobavljača je porasla."

Na primjer, Carrefour je rekao da se boca ledenog čaja Lipton bez šećera i okusa breskve, koju proizvodi PepsiCo, smanjila na 1.25 litara s 1.5 litara, što je rezultiralo efektivnim povećanjem cijene po litri od 40%.

Guigoz formula za dojenčad koju proizvodi Nestle pala je s 900 grama na 830 grama, dok se sladoledna torta Viennetta, koju proizvodi Unilever, smanjila na 320 grama s prethodnih 350 grama.

"Tražim od Europske komisije smjernice kako u ovom slučaju što efikasnije primijeniti europske zakone, ali i vodič za trgovce u smjeru francuskog primjera. Također, posebno je važno strogo kontrolirati sastojke u proizvodima jer se sve češće stavljaju jeftiniji bez da se to navede na pakiranju", kaže Borzan.

Pročitajte više