Buljat zabio u porazu Maccabija, proljeće u Europi osigurali Schalke, Twente i Lokomotiv

JURICA BULJAT postigao je pogodak za Maccabi Haifu na gostovanju kod AEK Larnace u Nicosiji, ali to njegovom sastavu nije pomoglo da izbjegne poraz u 5. kolu J skupine Europa lige.

Domaća momčad slavila je s 2:1. AEK je poveo s 2:0 golovima Garcije u 14. i Pintada u 51. minuti. Buljat je pogotkom u 75. minuti smanjio vodstvo domaćina i poentirao za konačnih 2:1. Uputio je udarac iskosa s desne strane, s nekih 15-tak metara u bliži kut, te domaćeg vratara, koji je valjda očekivao centaršut, uhvatio na krivoj nozi.  Bio je to prvi Buljatov gol ove sezone na europskoj sceni, a ukupno drugi, jer je Zadranin jednog postigao i u izraelskom prvenstvu. Buljat je odigrao cijelu utakmicu za goste.

U drugoj utakmici ove skupine, Schalke je kao domaćin pobijedio Steauu s 2:1 i osigurao prolaz u daljnje natjecanje. Pobjednički pogodak za momčad iz Gelsenkirchena zabio je Raul u 57. minuti. Španjolski veteran vješto je izbjegao zamku zaleđa, te iz blizine matirao vratara rumunjske momčadi.

Schalke vodi na ljestvici s nedostižnih 11 bodova. Slijede Maccabi Haifa sa 6, te Steaua i AEK Larnaca s 5 bodova. Buljatova momčad, dakle, i dalje ovisi sama i sebi, ali će imati težak zadatak jer u zadnjem kolu 14. prosinca dočekuje Schalke.

U skupini K, Twente je kao domaćin pobijedo Fulham pogotkom Janka u 89. minuti. Janko je samo 10 minuta ranije ušao u igru. Wisla je u gostima svladala Odense s 2:1.

Twente je siguran putnik u 1/16 finala s 13 bodova, a drugo mjesto drži Fulham sa 7. Wisla ima 6 bodova, a Odense je ostao na tri i bez izgleda za daljnji plasman. Fulham je najbliži drugom mjestu u daljnjoj fazi natjecanja, jer u zadnjem kolu dočekuje Odense.

U skupini L, Lokomotiv je kao domaćin pobijedio Sturm s 3:1. Za goste je Silvije Čavlina branio cijelu utakmicu, dok je Darko Bodul igrao do 66. minute. Anderlecht je petu uzastopnu pobjedu upisao u Ateni protiv AEK-a s 2:1.

Dalje idu Anderlecht s maksimalnih 15 bodova i Lokomotiv s 12. Ta dva kluba odlučit će o prvom mjestu u skupini u zadnjem kolu u međusobnom ogledu u Bruxellesu.

Europa liga, 5. kolo:

skupina J:

AEK Larnaca – Maccabi Haifa 2:1 (Garcia 14, Pintado 51 / Buljat 75)

Schalke – Steaua 2:1 (Papadopoulos 25, Raul 57 / Rucescu 33)

Redoslijed: 1. Schalke 11, 2. Maccabi Haifa 6, 3. Steaua 5, 4. AEC Larnaca 5

skupina K:

Twente – Fulham 1:0 (Janko 89)

Odense – Wisla Krakow 1:2 (Falk 51 / Biton 20, Malecki 28)

Redoslijed: 1. Twente 13, 2. Fulham 7, 3. Wisla Cracow 6, 4. Odense 3

skupina L:

Lokomotiv Moskva – Sturm 3:1 (Maicon 62, Sičev 72 – 11 m, Glušakov 89 / Kainz 64)

AEK Atena – Anderlecht 1:2 (Sialmas 19 / Gillet 4, 36)

Redoslijed: 1. Anderlecht 15, 2. Lokomotiv Moskva 12, 3. Sturm 3, 4. AEK Atena 0